W słoneczny sierpniowy dzień wybrałam się do Nowego Sącza.Miasta, które leży nad rzeką Kamienicą. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z dokumentu datowanego na r. 1292. Przez Nowy Sącz przechodził szlak bursztynowy. Swoje zwiedzanie, w tym mieście zaczęłam od ruin średniowiecznego zamku.

Budowli, która kiedyś zabezpieczała południowe granice. Następni królewscy właściciele N. Sącza rozbudowywali zamek. Jednak z niewiadomych przyczyn został wysadzony w powietrze pod koniec II wojny światowej przez Armię Czerwoną. Idąc dalej w stronę rynku, z daleka zobaczyłam ratusz.Ratusz jest w stylu neogotyckim, został zbudowany w l. 1895-7. Już z  rynku zobaczyłam  wieże bazyliki św. Małgorzaty. Świątynia ta jest ściśle związana z miastem.Jej fundatorem był król Wacław II Czeski . Bazylika była wielokrotnie przebudowywana. Gdy weszłam do środka uderzyła mnie jej skromność.Na ołtarzu głównym jest tryptyk z rzeźbami N.M.P, św. Małgorzaty i św. Marcina . W świątyni jest słynący z cudów obraz z Przemieniem Pańskim. Jest tam także figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem w promienistej chwale. W Nowym Sączu zobaczyłam także klasztor Jezuitów i przyklasztorny kościół pw. Świętego Ducha.Świątynia ta jest w stylu gotyckim, jednonawowa. Wstąpiłam do środka, gdzie urzekł mnie kunszt rzeźbiarski anonimowych rzemiślników. Niedaleko klasztoru jest dawny pałac Lubomirskich obecnie biblioteka. Powstał on w XVII w.  W mieście odwiedziłam też galerię w dawnej synagodze żydowskiej.Oglądałam tam ornaty z XVII i XVIII w, monstrancje, kielichy, świeczniki. Wystawiane tam są też żydowskie stroje modlitewne . Nowy Sącz to prawdziwa skarbnica historii i zabytków.Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.