" Zbudowałem to miejsce ku chwale własnej i bogów, pozostanie nietknięte przez gniew czasu" - Antioch I

Inskrypcję taką przeczytałam w czasopiśmie,wzbudziła moją ciekawość i zainteresowanie, cóż tak wielkiego i niespodziewanego mógł zbudować król antycznej krainy zwanej Kommagena, że pozostanie na wieczność?

W kilka osób postanowiliśmy jechać do Turcji, wybraliśmy węgierskie linie lotnicze Malev.Z Warszawy przez Budapeszt do Ankary, następnie małym autobusikiem do Kahty.Kiedy wjechaliśmy na tereny Kurdów, co kilkanaście kilometrów byliśmy zatrzymywani przez tureckie patrole wojskowe, sprawdzające, skąd, dokąd i po co jedziemy.

A my wybieraliśmy się na jeden z najwyższych szczytów Antytaurusu - Nemrut Dag, który od ponad 2000 lat pilnuje swej tajemnicy, prawdopodobnie grobowca starożytnego władcy tych terenów. Zatrzymaliśmy się w Kahcie w hotelu Bardakci. W związku z tym, że do kolacji przygrywał zespół kurdyjski,  uczyliśmy się narodowych tańców Kurdów, chumory wszystkim dopisywały.Niestety musieliśmy zakończyć imprezę o 23 godzinie. O godzinie 4 rano wyjeżdżaliśmy oglądać wschód słońca na Nemrut Dag.Czekały na nas dwa " dolmusze", najpierw jechaliśmy drogą asfaltowa,poźniej wyboistym, stromym podjazdem,wyciętym w zboczu góry.Potem okazało się, że niezbyt było tu bezpiecznie,zakręty prawie - 180 stopni nad przepaścią.

Powoli zaczyna świtać, a my musimy pokonać pieszo lub osiołkiem odcinek , około 500 m w górę, po kamienistej scieżce, aby dotrzeć do panteonu we wschodniej świątyni.Słońce nas nie zawodzi, najpierw prześlizguje się po czubku kurhanu,promienie słońca schodzą niżej i coraz niżej. Jest bardzo zimno, ale my o tym nie myślimy, bo nagle te potężne posągi płoną ponad naszymi głowami.Jesteśmy podekscytowani tym co widzimy, dopiero po dłuższym czasie przychodzimy do siebie i zaczynamy podziwiać tem ósmy cud świata i to co nas otacza.

Teraz widzimy, jak wielka jest ta wschodnia świątyna, ponad nią wierzchołek 50 m kurhanu, jest usypany z drobnych skalnych odłamków wielkości pięści, zebranych i wyniesionych na górę kosztem niewyobrażalnego nakładu pracy.

Średnica kurhanu wynosi  152 m, na jego tarasie stanął wschodni panteon, ogromnych rozmiarów, a na nim posągi  9 metrowej wysokości.

To z tymi bogami i herosami, król miał obcować w życiu pozagrobowym.

Antioch I mocno wierzył w Boga i że jego duch połączy się po śmierci z duszą  Zeusa - Ahura Mazdy.

Hen w oddali widzimy rozlewiska rzeki Eufrat, tu ma swój początek, widoki zapierają dech w piersiach, a słońce zaczyna coraz mocniej grzać, jest bardzo gorąco.

 

Oprócz tarasu wschodniego, jest północny i zachodni, do każdego prowadziła kiedyś osobna Droga Procesyjna, chroniona przez lwy i orły.

Ten przepiękny kompleks znany był tylko tutejszym pasterzom, ale w 1881 r został odkryty przez niemieckiego inżyniera Karla Sestera, z przesłanego raportu do sułtana, dowiadujemy się, że posągi w tym czasie były nienaruszone.

Teraz głowy wszystkich posągów są zwalone, najprawdopodobniej przez silne trzęsienia ziemi. Wszystkie te twory ludzkiej wyobraźni są pokryte koronką pęknięć lub leżą przewrócone na bok .Ciała bogów siedzą na tronach, a głowy leżą u ich stóp.

Kim był Antioch I ? - królem starożytnej krainy Kommageny, na pograniczu Azji Mniejszej i północnej Syrii. Antioch I miał dobre stosunki z Rzymianami i Partami, to pozwoliło mu na bogacenie się, sam zaś wierzył, że jest równy bogom, dlatego na szczycie  2150 metrowej góry Nemrut Dag- wzniósł grobowiec - pomnik na własną cześć.Ten gigantyczny pomnik sakralny wzniesiony został w latach 69 -34 r pne.Kurhan strzegły lwy i orły, a królowi towarzyszyli :

Fortuna - Tyche, bogini przeznaczenia, losu, szczęścia,  Apollo - perski Mitra - bóg słońca, dobra i zła, światła i ciemności,

Zeus - Aruha Mazda,  Pan mądry, Bóg stworzyciel,

Herakles  zwany  Aresem lub  Artagnesem.

Wiele osób nurtuje pytanie, co kryje kurhan, czy faktycznie jest tam grobowiec Antiocha I ? jakie skarby skrywa ta góra ?. Różne są przypuszczenia.

Amerykańska ekspedycja archeologiczna w latach  50 -tych  XX w próbowała zbadać kurhan za pomocą dynamitu. Niestety nic nie odkryto, jedynie góra zmniejszyła się o  5 m.

Nemrut Dag jest jedyna i unikatowa dlatego znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości Unesco. Śmiało można powiedzieć, że  to jest ósmy cud  świata i  zbudował go Antioch I Wielki.