Niedawno w mediach Pan Prezes ZUS prezentował jak kierowana przez niego instytucja przekształca się w pięknego motyla będącego symbolem ciepłego i przyjaznego nastawienia do obywateli w tym w szczególności do przedsiębiorców małych i średnich firm, które to ponoszą ciężar utrzymania całego aparatu państwowego w tym m.in. urzędników ZUS.

Tymczasem okazuje się, że rzeczywistość nie jest taka kolorowa. Mamy informacje od przedsiębiorców, że ZUS Oddział w Chrzanowie zaczął stosować praktyki poniżej pasa w stosunku do płatników składek.

Pani Dyrektor kierująca Oddziałem ZUS w Chrzanowie zażądała na spotkaniu z pracownikami wydziału kontroli zewnętrznej ZUS (z uwagi na złe wyniki finansowe oddziału) - aby kontrolerzy ZUS bezwzględnie kwestionowali w kontrolowanych firmach umowy cywilnoprawne a przede wszystkim umowy o dzieło zawarte z obcym podmiotem i kwalifikowali je jako umowy zlecenia (oczywiście za aprobatą odpowiednio wcześniej ustawionych prawników z oddziału) co ma spowodować poprawę wyników finansowych oddziału ZUS w Chrzanowie poprzez przypis składek na dobro ZUS.

Ponadto Pani Dyrektor ZUS w Chrzanowie zapowiedziała pracownikom kontroli, że jeśli w ciągu kwartału każdy z pracowników nie zrobi przypisu składek w kontrolowanych firmach w kwocie minimum 10.000,00 zł to będą zwolnieni z pracy.

Dodam jeszcze, że wymieniony wyżej rodzaj umów nigdy wcześniej (przy mojej poprzedniej kontroli) ZUS nie kwestionował, nawet nie prosił o ich przedłożenie - ponieważ nie są na nie nałożone składki z mocy ustawy ale widać na przykładzie ZUS w Chrzanowie, że nie stanowi to żadnego problemu.

Jak wyżej opisane praktyki mają się do tego co deklaruje Pan Prezes ZUS?

Widocznie Pani Dyrektor z Chrzanowa wraz z Kierownikiem wydziału kontroli mają gdzieś swoich żywicieli - osoby prowadzące działalność gospodarczą - dzięki którym co miesiąc otrzymuj ą zapewne nie małe wynagrodzenie.

Dla w/w osób nie ważne jest to, że na skutek takich bandyckich praktyk - nie jedna firma splajtuje a ich pracownicy pójdą na bruk. Co za tym idzie nie będą oni płacić podatków, składek do ZUS - zasilą rzeszę bezrobotnych i pozostaną na utrzymaniu tych, którzy jeszcze pracują. Wychodzi na to, że ważniejszy jest wysoki słupek na comiesięcznym zestawieniu.

Teraz w imię prywatnych interesów urzędników - Dyrektora Oddziału i Kierownika Wydziału Kontroli - chroniących swoje ciepłe, dobrze płatne posady - wymuszają na swoich podwładnych aby niszczyli jeszcze funkcjonujące firmy.

 

Mam nadzieję, że może mój głos jak i inne podobne dotrą do decydentów w naszym kraju - Pana Prezesa ZUS, właściwego Ministra nadzorującego ZUS a może nawet do Pana Premiera i jego otoczenia co spowoduje, ze tacy urzędnicy jak przytoczeni będą od ręki usuwani z pełnionych funkcji i nie psuli dobrego imienia dużej rzeszy urzędników autentycznie służących społeczeństwu a nie kierujących się tylko własnymi prywatnymi interesami.

 

Jeżeli wiecie, że podobne praktyki stosuje się w innych oddziałach to piszcie!

przedsiębiorca z małopolski

Komentarze   
0 #1 kloss 2010-12-13 13:23
chrzanowski oddz zus ma tak fatalną opinię w całej okolicy (nawet TVN kiedyś pokazywał jak w innym oddziale nie dali sobie rady żeby facetowi zabrać rentę to wysłali go do Chrzanowa i tu się udało inwalidzie odebrać) powiem szczerze i wprost to kpina i żałość jak się wchodzi do tej instytucji, nie dość że ograbiają każdego w biały dzień z pieniędzy to jeszcze są chamscy i pyskaci, zero ludzkiego podejścia do człowieka, straszyć tylko ochroną potrafią.
Cytować
0 #2 x 2010-12-14 08:21
Dobry tekst o Zakładzie Utylizacji Składek, nie zdziwcie się jak po przepracowaniu 45lat w wieku 65lat nie dostaniecie ani grosza emerytury lub nędzny ochłap który na czynsz nie wystarczy bo taki jest właśnie twór zwany ZUS, mam nadzieję że ktoś im się dobierze do tyłków:sad:
Cytować
0 #3 ADAMUS 2010-12-14 10:42
Będąc parę lat temu na Oświęcimskiej chciałem zadać kilka prostych pytań odnośnie zwolnienia ze składek zus w pierwszych latach działania firmy czy jest taki program itd. (PUP mnie tam wysłał) iiiii ? I nikt nie potrafił mi udzielić rzeczowej odpowiedzi odsyłając do interentu... a widok tych biednych ludzi którzy przepracowali całe życie i tłoczą się w kolejce do wszechwładnej pani w okienku wyjątkowo przygnębiający. A już miałem nadzieję że jak płacę to wymagam, tymbardziej całe życie - jak widać instytucji państwowej to nie dotyczy.
Cytować
0 #4 tow 2010-12-16 19:59
nie tylko pija krew .jezeli chcesz cos zalatwic bierzesz alkohol idziesz na gore jest tam kilku towarzyszy to ci wszystko zalatwia
Cytować
0 #5 celinka 2010-12-23 23:51
Po ujawnieniu czegoś takiego Pani Dyrektor powinna grzecznie zrezygnować ze stanowiska i przeprosić za swoje występy opinie publiczną i przede wszystkim przedsiębiorców . Ale pewnie Tej Pani na to nie stać.
Cytować
0 #6 I_me_and_myself 2010-12-29 16:03
Jeżeli pracujesz w firmie, w której podczas kontroli urzędnicy ZUS zakwestionowali umowy o dzieło i zakwalifikowali je jako umowa-zlecenie (od której należy odprowadzić podatek) NAPISZ DO MNIE na adres ! Takie postępowanie jest niezgodne z prawem! Im więcej ujawnimy takich przypadków tym łatwiej będzie nam oddzyskać nasze niesłusznie odebrane pieniądze!
Cytować
0 #7 dziwny 2011-04-29 02:57
DZIECINADA
Cytować
0 #8 Rysiek 2012-03-15 00:37
Może zamiast kombinować jak nie płacić składek łatwiej będzie się dostosować a jak się dostosuje to ZUS nie będzie miał podstaw a tak beczy jeden z drugim, że kary trzeba płacić. Powszechnie wiadomo, że umowy zlecenia itp są nadużywane a na tym cierpi osoba, która pracę na takiej umowie wykonuje i taki cwaniaczek, mam na myśli, osobę zlecająca zamiast raz w roku jedzie dwa razy w roku na zagraniczną wycieczkę i za czyje pieniądze? za pieniądze, które w rzeczywistości powinny trafić do ZUS jako składka dla wykonawcy zlecenia. Nie piszcie mi, że tak nie jest bo jakby tak nie było to nie powstał by termin UMOWY ŚMIECIOWE i ZUS z takimi umowami powinien skutecznie walczyć. W polskim Narodzie cwaniaczków i oszustów uważa się za zaradnych życiowo i ludzie z dumą mówią i chwalą się swoją zaradnością imponując rodakom więc się nie dziwcie, że każdego obywatela w Polsce z góry traktuje się jak potencjalnego oszusta i wyłudzacza. Temat rzeka. Nie jestem pracownikiem ZUS dodam ani na innej Państwowej posadzie. Nie oszukujcie, nie kombinujcie jedzcie małą łyżką a częściej niż chochlą a raz na jakiś czas albo wcale a nie będziecie mieć problemu.
Cytować
0 #9 Mariola 2013-05-07 00:08
Przesada! od kilku prowadzimy dzilalnosc, za granice nie jeżdże i ledwo wiąze koniec z końcem.Praktyki ZuS doprowadza ze będzie szara strefa robocza.Dość mam finansowania urzedników pierdzących w krzesła.Niech zobaczą jak dziś cięzko zarobić na kawałek chleba!!!
Cytować
0 #10 icek 2014-08-06 18:17
rozmowę o zusie chrzanowskim trzeba rozpocząć od ,kto ich przyjmuje do roboty za ile i za zasługi tatusia w kgb a obok jest milicja i prokuratura wiesz jak to działa bo jesteś caban
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.