Jeżdżąc po świecie zobaczyłam kilka opactw. Jednym z nich było Opactwo Benedyktyńskie na Monte Casino. Założone przez św. Benedykta w 525 r na miejscu pogańskiej świątyni. 
              
           

To najstarsze opactwo na świecie. Święty ten był założycielem zakonu benedyktynów ich motto to : Ora Et Labora - módl się i pracuj.
Już z daleka go widać, gdyż stoi na wysokim wzgórzu porośniętym lasem.
           
          

U jego "stóp " jest cmentarz wojskowy, gdzie pochowani są polscy żołnierze z Armii Andresa.
          
        

Opactwo w czasie wojny zostało doszczętnie zniszczone. Po II wojnie światowej rząd włoski je odbudował. Wiedzie do niego stroma droga.Wchodząc w jego mury urzeka nas cisza tam panująca.

     

 W kościele klasztornym zwróciłam uwagę na nagrobek św. Benedykta i relikwiarz św. Scholastyki.

      

W świątyni są płaskorżeźby przedstawiające święte rodzeństwo razem. Św. Scholastyka - była siostrą bliźniaczą Benedykta, bardzo pobożną i skromną.
      
      

Przedstawiana jest z pastorałem kseni, gołębicą i krzyżem. W muzeum opactwa zobaczyłam fragmenty pisma, cenne oprawy ksiąg, a nawet obrazy malowane na drewnie np. obraz przestawiający św. Scholastykę.

    

Spacerując po opactwie możemy podziwiać posągi św. Scholastyki .

    

Są tam liczne dziedzińce.

  

Pięknem, których się zachwycałam . W jednym z nich zobaczyłam posąg św. Benedykta.

 

Dziedzińce okalają krużganki,

  

w których można się schować przed przygrzewającym słoneczkiem. Opactwo jest jednym z piękniejszych jakie widziałam.

     

Zakony benedyktyńskie rozsiane są po całym świecie . Ich najbardziej znane klasztory to :  Tyniec czy Biskupowo ( Polska ). Przez całe wieki św. Benedykt był czczony jako patron dobrej śmierci. Główny zakon podzielił się na kilka mniejszych : Cystersi, Celestyni czy Kartuzi. Wartości, które kultywował św. Benedykt powodują, że nazywany jest ojcem Cywilizacji Europejskiej czy Patryarchą Zachodu. Jest także patronem Europy.

   
   
   


        
    
     
     
          

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.