×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 321

W Trzebini ruszyła dyskusja na temat alternatywnych wobec spalarni sposobów zagospodarowania odpadów komunalnych.

 


Alternatywnych – w tym przypadku oznacza: - akceptowalnych społecznie,
- bardziej ekologicznych,
- spełniających kryteria opisane w dyrektywach unijnych,
- możliwych do sfinansowania poprzez dotacje Unii Europejskiej.

Staraniami, Stowarzyszenia EKO-LU w Luszowicach, Towarzystwa na Rzecz Ziemi w Oświęcimiu oraz Rady Osiedla Wodna w Trzebini w dniu 9 sierpnia 2010r. zorganizowano spotkanie warsztatowe pt. „Jeśli nie spalarnia, to co? Unijne zasady gospodarki odpadami komunalnymi”.

Prowadził je Pan Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu w Warszawie.

 


Podczas wykładu ilustrowanego prezentacją multimedialną prelegent poruszył tematykę:

1.) Zobowiązań członków Unii w gospodarce odpadami komunalnymi
2.) Hierarchii postępowania z odpadami
3.) Technologii unieszkodliwiania odpadów ze szczególnym uwzględnieniem MBS
4.) Zasad prawnych obowiązujących w gospodarce odpadami komunalnymi (zasada zanieczyszczający płaci; zasada zrównoważonego rozwoju)

W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, w tym grupa trzebińskich radnych oraz dwaj kandydaci na burmistrza tego miasta. Byli także przedstawiciele Międzygminnego Związku „Gospodarka Komunalna”, podmiotu odpowiedzialnego za pilotowanie projektu spalarni na ziemiach powiatu chrzanowskiego. Projektu, który przypomnijmy, spotyka się z ogromnym oporem części społeczeństwa, czego dowodem jest blisko 6500 podpisów na listach protestacyjnych.

 

Z przykrością należy stwierdzić, że duża część samorządowców spotkanie zignorowała. Szczególnie znamienna jest nieobecność inicjatorów i promotorów projektu budowy spalarni z burmistrzem Chrzanowa Ryszardem Kosowskim na czele.

 


Do braku jakichkolwiek inicjatyw (poza spalarnią) ze strony władz mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić. Obecnie widzimy jednak całkowity brak chęci do dialogu i zdobywania jakiejkolwiek nowej wiedzy. Czyżby arogancja i wszechwiedza chrzanowskich radnych i burmistrza była tak wielka, że nie widzą potrzeby dialogu ze społeczeństwem?
Przypomnijmy, że Burmistrz Kosowski wielokrotnie deklarował gotowość do dyskusji – nie widać tego jednak w realnych działaniach.

Na koniec kilka zdań na temat samej metody MBS (Mechaniczno Biologicznego Przetwarzania Odpadów).
W telegraficznym skrócie metoda składa się z następujących etapów:
- przyjęcia i rozdrobnienia odpadów,
- suszenia odpadów połączonego z unieszkodliwianiem odorów i bakterii,
- mechanicznym oddzieleniu frakcji lekkiej palnej i frakcji ciężkiej,
- wieloetapowa segregacja frakcji ciężkiej.


Produktami takiego procesu są:
1. Stabilat – paliwo produkowane z odpadów.
2. Metale żelazne i nieżelazne przeznaczone do recyklingu.
3. Szkło – przeznaczone do recyklingu
4. Frakcja mineralna (kamienie ceramika) – surowiec drogowy
5. Baterie – odpad niebezpieczny do unieszkodliwienia w odrębnym procesie

Porównanie metody MBS z promowaną przez Burmistrza Kosowskiego Spalarnią Rusztową zawiera poniższa tabela:


   Wnioski i przemyślenia dotyczące obydwu metod pozostawiamy czytelnikom.


Intencją stowarzyszenia EKO-LU było przede wszystkim rozpoczęcie publicznej debaty na temat alternatywnych, w stosunku do spalarni, form zagospodarowania odpadów. Alternatywnych i jednocześnie możliwych do współfinansowania przez UE. Należy bowiem zaznaczyć, iż na forum publicznym żaden z burmistrzów nie był łaskaw wyartykułować, że spalarnie są jedynie jedną z opcji możliwych do współfinasowania z funduszy europejskich. Mówiono natomiast, że skoro Unia daje pieniądze na spalarnie, to trzeba z tego skorzystać. Czy zamiar organizatorów stowarzyszenia się powiódł? Zdecydowanie TAK. Świadczą o tym liczne pytania mieszkańców kierowane do prelegenta oraz zainteresowanie części trzebińskich samorządowców paliwami alternatywnymi jako szansą na rozwój i modernizację Elektrowni Siersza w Trzebini. Co interesujące również jeden z chrzanowskich radnych widzi w MBS-ie szansę na rozwiązanie problemu uciążliwego wysypiska odpadów w Balinie. Tej perspektywy – jak widać - nie dostrzega miłościwie panujący nam burmistrz Chrzanowa. Jednym z efektów spotkania był także oficjalny wniosek skierowany przez kandydata na burmistrza Trzebini do Miedzygminnego Związku. Pismo dotyczy organizacji wyjazdu do MBS-u i spalarni na terenie Niemiec. Pojawiła się także inicjatywa drugiego kandydata, by spotkanie o analogicznej tematyce zorganizować w innej części  Trzebini.

Radna Alicja Bębenek (rada miasta Chrzanów) zobligowała się do przedstawienia alternatywy Burmistrzowi oraz Radzie Miasta. Obiecała także zorganizowanie spotkania dotyczącego alternatywy dla spalarni mieszkańców osiedla Borowiec, gdzie pełni funkcję przewodniczącej Rady Osiedla.

 Przykładowa instalacja MBS:
http://www.youtube.com/watch?v=LCf3Y5q_BUo
http://www.ste-silesia.org/definicje/MBS.pdf

Do poczytania - w związku z budową spalarni rusztowych – nie tylko w Chrzanowie:
http://ste-silesia.org/prezentacje/SERIO/

Komentarze   
0 #21 LUCas 2010-08-25 04:32
Kiedy zrozumiesz, że nie chodzi w tej dyskusji o sam pomysł budowy spalarni tylko o komizm całej sytuacji? Organizacja, która głośno protestowała przeciwko spalaniu śmieci przedstawiając nam pomysł mechaniczno-bio logicznego zakładu promuje spalanie śmieci. Problemy, które wcześniej dyskryminowały spalarnie obecnie są pomijane tylko dlatego bo pomysł zaproponowała druga strona, wiec nie może go krytykować. Może Ty odpowiesz mi, czy potencjalny smród z MBS będzie mniej uciążliwy bo będzie smrodem zwycięstwa? A może potencjalne zagrożenie katastrofą ekologiczną związane z pożarem będzie mniej bolało wiedząc, że katastrofę powoduje zakład, który promowany jest przez EKO-LU? Może opłaty pobierane za odbiór śmieci (podobne lub wyższe niż w spalarni) będą chętniej płacone? Boli Cię genialna alternatywa, która okazała się bublem? Nie jestem przekonany do budowy spalarni, już dawno powinny u nas funkcjonować pośrednie rozwiązania, ale proponowanie MBS jest tak samo idiotyczne jak spalarnia bo w efekcie prowadzi do tego samego, czyli do spalenia śmieci. Twoje wyśmiewanie jest tylko żałosnym aktem rozpaczy. Ale nie zmienisz dzięki temu praw fizyki, nie podważysz moich argumentów bo obie instalacje prowadzą do tych samych problemów. Możesz być zły jedynie na siebie, że dajesz sobie wciskać kity o tym jak to MBS jest bezpieczny dla środowiska. A co nam da spalarnia? Da nam wpływy z podatków, niższe opłaty za odbiór odpadów, setki ciężarówek i zapewne spadek wartości gruntów w najbliższej okolicy. Co do kwestii zdrowotnych to już sprawa dyskusyjna.
Cytować
0 #22 LUCas 2010-08-25 04:38
A, to pani Kasprzyk napisała wcześniejszy komentarz, przepraszam, proszę zmienić formę mojego komentarza z męskiej na żeńską i będzie ok ;-) Może pani odpowiedzieć również dlaczego od spalania śmieci lepszą formą jest ich spalanie? Bo przecież takie rozwiązanie pani proponuje :-)
Cytować
0 #23 jhjh 2010-08-25 12:44
niższe opłaty za odbiór śmieci przy spararni? - taaaaaaa Kto ci naopowiadał takich głupot? Przecież nawet promotorzy spalarni muszą się zgodzic faktem, że MBS jest tanszy i w budowie i w eksploatacji. No i nie trzeba budowac go między osiedlami mieszkalnymi. Nie dociera do twojego rozumu? - "wyłączone funkcje myslowe"?
Cytować
0 #24 marconi 2010-08-25 16:00
na budowie spalarni zyskają jej pomysłodawcy bo ciepłe posadki w nich już czekają podobnie jak np. na chrzanowskim basenie - kto tam jest dyrektorem? i dlatego szmatławiec popiera magistrat ręka rękę myje coś za coś
Cytować
0 #25 LUCas 2010-08-25 19:00
jhjh, z matematyką chyba jesteś na bakier? :-) Zacznijmy od podstaw, liczba 1 jest mniejsze od 3, a 90 jest większe od 80. W pracy "Modell zur Vorkalkulation von mechanisch-biol ogischen Restabfallbehan dlungsanlagen zur Herstellung von Ersatzbrennstof fen" sygnowanej nazwiskami kilku profesorów jest 170 stron wyliczeń kosztów funkcjonowania takiej instalacji. W podsumowaniu jest napisane "Für die mechanisch-biol ogische Vorbehandlung müssen je nach Behandlungskonzept
zwischen etwa 93 und 144 €/t Input zugrunde gelegt werden",dla porównania w Niemczech najtańsza spalarnia pobiera na bramie około 80 euro/Mg. Wiec kolego, nadal nie dociera do mojego rozumu dlaczego według Ciebie 80 jest większe od 93. W jakiej szkole nauczyli Cię takiej matematyki ?:-)
Cytować
0 #26 ko 2010-08-27 13:22
"Jeżeli jest tylko jakiś ślad, cień wątpliwości, że ktoś lobbuje za jakąś technologią, to jutro nie powinien już pracować w samorządzie, nie powinien służyć mieszkańcom naszego miasta."

http://debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=674:kto-chce-budowa-w-olsztynie-spalarni-i-dlaczego&catid=64:rozmowa&Itemid=112

U nas lobbuje się otwarcie za konkretną technologią. Ciekawe - jak to wszystko się skończy?
Panie burmistrzu Chrzanowa - proszę się zastanowic przed zaciągnięciem kolejnego, ogromnego kredytu na rzecz gminy. Załatwia go Pan, a jeszcze nia ma decyzji. Spłacac będziemy my wszyscy przez długie lata.

Olsztyn wybrał MBS, powodem były, przede wszystkim, dużo niższe koszty budowy i eksploatacji.
Cytować
0 #27 michael 2010-08-30 21:01
takie głupkowate gadanie. wszystkich znajomych zwołuja zeby poparli ich komenty, a przeciwikowi jak najgorsza ocene. rewelacja, jak by inteligencji jak przez ko lub marcon napisali ze ziemia jest plaska to by mieli i tak najwiecej punktów dodatnich. widac odwiedzajacy ten blog cenią sobie głupote. jak mozna ten wasz burdel tu nazwac? jakis inteligent napisał tekst, drugi wytknoł (i słusznie!) wszystkie bajki tam umieszczone. teraz nagle oburzenie, krzyczycie 'my chcemy zeby z nas robili debili!' i oddajecie glosy na+, a na kolesia, ktory napsiał prawde na minus, bo co z tego ze ma racje, ale was w oczy to kole jak ktos jest inteligentniejs zy bo nie daje z siebie w kasze dmuchac i robic z siebie barana. a teraz wołajcie swoich znajomych zebym dostal jak najwiecej ujemnych punktów! bo koledzy i kolezanki, mowi sie ze prawda w oczy koleg! zfakujcie mnie tu i zwyzywajcie, idzie jak to stado ogłupiałych baranow!

p.s.
anihilatorze, według ciebie to ja lucas,TRZ, ;-)... i kij wie jeszcze kto. na szczescie nie wszyscy mysla tak głupkowato jak wy, potrafimy miec wlasne zdanie, bo nie kazdy kto inaczje mysli to jedna i ta sama osoba. pewnie jestem tez osobami które wymysliły ten pomysł i osobami które prowadza konsultacje, jestem wszystkimi. dziecko, dorośnij i mysl, przyda ci sie to w zyciu. bo musisz wiedziec ze ludzie maja mozgi i uzywaja je, wyobraz sobie ze maja nawet prawo do swojego zdania. bo tez nie jestem opłacany przez biuro konsultingowe, przez władze powiatowe lub gminne lub przez tajne słuzby i jakies lobby.
Cytować
0 #28 Annihilator 2010-08-30 23:32
michael, aka LUCas, nie zmuszaj mnie, abym wyjawił, skąd wiem, że to Ty. Przykro mi, ale nie jesteś na tyle inteligentny, by pisać tak, by Cie nie wyczuć na kilometr. Ten kompleks w stylu ,,jakiś inteligent...'' to standardowy przykład jak łatwo Cie wyłowić z tłumu. Bynajmniej nie chodzi mi tu o Twoje zdanie na temat spalarni, MBS, czy czego innego, bo do niego zupełnie nie nawiązuje, gdybyś wykształcony człowieku jeszcze tego nie zauważył.

Nawiązuje do dziwnego jak na ten wiek zachowania i samopopierania się we wpisach na forum przy pomocy różnych pseudonimów. Ty jesteś niestały w swoich poglądach, które okazujesz jedynie w większej grupie. Inaczej, musisz je pisać zza monitora, bo pewnie na żadnych spotkaniu odnośnie tematów, w których takie krucjaty prowadzisz, twarzą w twarz nigdy nie byłeś i nigdy byś się nie odezwał. Niestety pisząc sprzed monitora, dziwne, że też potrzebujesz poparcia, którego sam sobie udzielasz. Może inni rozmówcy nabiorą się na to, że ktoś Cie tu poparł i uznał za inteligentnego, ale nie ja i doskonale wiesz dlaczego.

Dodatkowym dowodem na to, jak ważne jest dla Ciebie, nawet fikcyjne poparcie tutaj, jest oburzanie się jakimiś plusami i minusami. Człowieku -- nie masz w życiu lepszych rzeczy do roboty niż oburzanie się na głupie cyferki w bazie danych? Czas już dorosnąć.
Cytować
0 #29 Barni 2010-08-31 00:13
Jak to czytam to się zastanawiam ile wy macie lat ?? :-) Dzieci z przedszkola które się przekrzykują która zabawka jest lepsza :-) Zamiast patrzeć kto ma większe poparcie przedstawcie swoje argumenty i pozwólcie wybrać innym, a nie patrzcie kto ma punkcik więcej. Jeżeli ktoś jest przekonany do swoich racji, a reszta jest innego zdania to krzykami raczej ich zdania się nie zmieni. Większość nie zawsze ma racje, to jedna z wad demokracji. Można próbować ich przekonać ale jeżeli się nie da to należy dać sobie spokój .... najwyżej później przypomnieć swoje słowa :-) Prawda zresztą jest taka że zostanie wybudowany ten typ obiektu który będzie miał większe lobby :-)
Cytować
0 #30 michael 2010-08-31 00:37
Annihilator napisał bym ci coś, ale nie będę zniżał się do Twojego poziomu. Dam Ci tylko dobrą radę, wyrośnij z pieluch i zmądrzej.
Cytować
0 #31 LUCas 2010-08-31 00:41
Zabawne, to na IP polega, te osoby co mają to samo IP w sieci mogą pisać pod tymi nickami (ten komentarz powyzej to mój, inne nicki blokuje a tego nie), teraz moge sobie sprawdzić dalej czyje nicki moge wprowadzić :]
Cytować
0 #32 pyclik 2010-08-31 00:42
sprawdzenie koljenego nicka
Cytować
0 #33 LUCas 2010-08-31 00:48
Sprawdzam nicka
Cytować
0 #34 LUCas 2010-08-31 00:52
Jednak nie, każdy może się podawać za kogo chce jak nie ma tu konta :] wiem anihilatorq i tak widzisz ip, w sieci wewnętrznej są dziesiątki osób, na forum przełomu jest podobno kilak osób z tym samym ip wiec wiesz... każdy kto się nie zgadza z Tobą to z pewnością ja :]
Cytować
0 #35 tomasz jeska 2010-08-31 01:12
To chyba logiczne, że jak się nie ma konta można się dowolnie przedstawić?;-)

Niemniej jednak potwierdzam od strony administracyjne j - ze LUCas, michalel to ten sam adres IP. Wchodzić w dyskusję czy to ta sama osoba nie będę bo każdy sobie sam może odpowiedzieć na to pytanie ;-)

Żeby komentarz coś wniósł dodam link do dzisiejszej informacji - chrzanowski24.pl/wiadomosci-lokalne-dla-powiatu-chrzanowskiego/spalarnia-jednak-w-trzebini-otwarta-rozprawa-administracyjna
Cytować
0 #36 LUCas 2010-09-02 03:11
Mam taki sam adres jak kilkadziesiąt osób, którzy są w tej samej sieci. Dlatego oskarżanie mnie, że jako jedyny z całej sieci korzystam z internetu jest dziwnym pomysłem. Wpisując w google mojego hosta host-89-231-239 -2.trzebinia.mm .pl okazuje się, że jestem również kimś o nicku danton - który komentuje grę piłkarzy, albo dziesiątkami innymi osób, które mają takiego samego hosta. Twierdzenie, że jako jedyny ze wszystkich użytkowników sieci korzystam z internetu jest lekko mówiąc śmieszne. Proszę administratora o usunięcie tych moich głupich prób sprawdzenia jak działa dodawanie komentarzy bo był oto niepotrzebne zaśmiecanie. Zapewne gdyby pojawił się tu komentarz mający tego samego hosta i popierający głupoty napisane w tekście bloga to nikt by na to nie zwrócił. Trochę żenujące jest, że niektórzy muszą posuwać się do oskarżeń i pomówień tylko dlatego bo brakuje im merytorycznych argumentów do rozmowy. Bo większość niestety nawet nie zada sobie trudu by zdobyć merytoryczną wiedzę, usłyszeli jakieś bajki i twierdzą, że wiedzą wszystko najlepiej. Bo po co komuś badania lub praktyczne doświadczenia z innych krajów?

Na stronie www.mvr-hh.de znajduje się tabela przedstawiająca zakres opłat za przyjmowanie odpadów w poszczególnych landach, podział na instalacje MBA i spalarnie. Wyraźnie z niej widać, że w niektórych landach opłaty w spalarniach są niższe niż w instalacjach MBA.
Na stronach niemieckich spalarni są zawsze podawane wartości emisji, każdy może na nie zajrzeć i sam sprawdzić. Jak widać emisja wszystkich związkó jest dużo poniżej normy. Oto niektóre strony www.mhkw.bamberg.de www.mvkiel.de www.mhkw-kassel.de www.mvr-hh.de (można samemu znaleźć jeszcze ponad 60 stron spalarni, na każdej są emisje podawane).
Porównajcie sobie teraz emisje spalarni do emisji naszej elektrowni. Spalarnie niemieckie emitują ułamek tego co nasza elektrownia i mieszkańcy. Np. elektrownia w 2003 roku wyemitowała niecałe 500 ton pyłów, według danych z nimieckich spalarni (o podobnych wielkościach co planowana u nas) realna emisja pyłów to kilka ton rocznie co stanowi 1-2% tego co emituje elektrownia. Jeśli policzymy to z emisją z palenisk domowych to okazuje się, że jeśli dom spala rocznie 10 ton węgla to około 100 domów emituje taką liczbę pyłów. Dla mnie śmiesznym jest podejmowanie przez mieszkańców tematu pyłów, dioksyn, siarki i innych związków emitowanych przez spalarnie. Mieszkańcy sami nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo sami się trują. Nikt nie chce mieć spalarni pod oknem bo większość ma ją w swoich piecach. Niestety każdy z mieszkańców jest zatruwany przez dymiące kominy domostw, które są głównym trucicielem powietrza. Niestety mieszkańcy nie chcą tego do siebie dopuścić, jedną ręką podpisują się pod protestem a drugą ręką wrzucają do pieca stare gazety, kawałki starych mebli lub śmieci. Kto da się nabrać na słowa mieszkanki Luszowic, która na zebraniu w Dworze zarzekała się, że nikt we wsi nie pali śmieci? Wystarczy przejechać się zimą po wiosce i zobaczyć jak często z kominów snuje się czarny smolisty dym. Jak nie śmieci są palone to co? Ropą palą? Dla mnie część protestujących (ta, która pali śmieci) to grupa hipokrytów.
Cytować
0 #37 mini 2010-09-03 02:41
to prawda, że niska emisja truje nas najbardziej, i nikt tego nie neguje, ale kosa na spotkaniu w balinie proponował, że zasponsoruje mieszkańcom przyległych wsiów i nie tylko ... solary - to się nazywa wyjść z inicjatywą... mamienie ludzi i opędzanie się tanim kosztem. Zlikwidować niską emisję w Luszowicach, Balinie i na Wodnej - to jest wyzwanie i realny dialog ze społeczeństwem - a nie szyderstwo w zywe oczy. Solary są skuteczne latem, najlepiej się nadają dla posiadaczy moteli, hoteli i basenów - znacznie zmniejszą koszty. Ja wolę letni prysznic ,gdy jest gorąco, i solar mi jest zbędny. A problem w tym ,że do niskiej emisji kosa dorzuci jeszcze te kilka ton pyłów. Pewnie, że jest sporo hipokryzji, ale argument uogólniający' i tak palą w piecach' jest ... prymitywny. To można lekką ręką zmusić kogoś do mieszkania w okolicy spalarni, jeśli tego nie chce? A co fakt spalania śmieci w piecu tak naprawdę ma wspólnego ze zgodą na spalarnię? Żyjemy w wolnym kraju, i nie mam obowiązku tłumaczyć komuś, z jakich powodów robię to czy owo. A jeśli uważam, że ktoś działa na moją szkodę - spadnie wartość mojej nieruchomości - zostanę okradziony, czy - powstanie komin w okolicy mojej posesji, który wyrzuci 5-6 ton toksycznych pyłów rocznie - czyli trochę mnie otrują, to twierdzenia takich luck'arseów są niczym innym, tylko cynicznym rechotem. Ja się dziwię, że dla kogoś sprawa pyłów, siarki i dioksyn jest śmieszna. Jedyny myślący, liczący i inteligentny sam podaje dane emisji różniące się jedynie o 100,600 i 1800% - jedynie...
Podstawową sprawą jest zrozumienie faktu, że nie chodzi o to czy, ale o to gdzie. Jako przeciwnik spalarni nie jestem ortodoksem ekologicznym, który planuje zamachy na ambasady japońskie - bo łowią wieloryby... Chcę spokojnie i bez obaw o zdrowie moich bliskich i moje żyć...Jak do tej pory oficjalne noty na temat oddziaływania na zdrowie mówią, że efekt tosyczny jest bardzo mały, a może nawet niuchwytny. To brzmi jak raczej nie. Ale to raczej czyni wielką różnicę...
Jeśli chodzi o fundamenty dyskusji, to nie ma znaczenia, czy jesteś mądry, głupi, bogaty, czarny, zezowaty itd... jak nie chcesz, to cywilizowany człowiek nie powie, że jesteś śmieszny. Uszanuje stanowisko, poszuka racji, spróbuje zrozumieć. Chyba, że ktoś loguje się, aby karmić swoje kompleksy /mam nadzieję, że nieświadomie/
A wracając do sprawy.
Niech urząd sprawdza próbki popiołów i zeskrobin z kominów i nie będzie czarnego tłustego smogu. Nikogo nie usprawiedliwiam ( tak naprawdę potępiam ) ale brak egzekwowania prawa jest głównym czynnikiem warunkującym bezprawie-to chyba oczywiste. W moim mniemaniu jest też bezprawiem oszukiwanie społęczeństwa. A właśnie tym jest wmawianie że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu odpadowego w tym kraju są spalarnie. Dostaliśmy od Unii ponad 1 mld euro na inwestycje. Starczy na dofinansowanie do 5-6 spalarni dla 5,5-mln ludzi. Instalki MBS czy pirolizy za tę samą kwotę zapewnią rozwiązanie problemu i uniknięcie kar dla 12- 15mln ludzi, pozwolą zyskać kwoty CO2 ( tańsza energia ) cementowniom,el ektrowniom, energochłonnemu przemysłow,i dadzę więcej pracy ludzom. Kosa chce konferować o alteratywnych formach gospodarowania odpadami. Czekam, co powiedzą jego experci.
Cytować
0 #38 LUCas 2010-09-04 01:40
Powiedz mi proszę w czym MBS rozwiąże problemy? Przecież produkuje ze śmieci śmieci i to nie jest żadne rozwiązanie problemu. Co z problemem kosztów odbioru odpadów? Przecież MBS w Niemczech mają ceny od 70 do ponad 200 euro za tonę. Samo przetworzenie paliwa trochę kosztuje, jego transport 300-400 km też nie jest tani. Nie boisz się, że w razie problemów z uzyskiwaniem odpowiedniej jakości "paliwa" nie dość, że zapłacisz wysoką cenę, ze jego przetworzenie to jeszcze dorzucisz się do jego składowania na wysypisku? Zeszyt Naukowy Politechniki Koszalińskiej nr 21 z seria: Inżynieria Środowiska s. 309-316, tam przedstawione są wymagania stawiane paliwom alternatywnym w Lafarge Cement Polska. Jeśli któryś z parametrów nie jest zachowany z odpadami nie ma co zrobić. Właśnie z tym problemem borykają się Niemcy, dlatego część produkcji MBS wędruje do spalarni. Kto da Ci gwarancję, że u nas tak nie będzie? W jaki sposób zyskasz kwoty CO2? Przecież spalanie odpadów czy w spalarni czy w cementowni nie jest wliczane do emisji CO2.
Cytować
0 #39 Bridget 2014-06-26 23:45
Great blog! Is your theme custom made or did you download it
from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.

Please let me know where you got your design. With thanks www.cluesite.com

Visit my web blog - tips to stop panic attacks: http://cluesite.com
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.