Przykre to wspomnienia, mija blisko 10 lat odkąd wyburzano ostatnie budynki na Kopalni Siersza.... nawet na yotubie nie trzeba się wiele naszukać by natrafić na filmiki z wysadzania kilku tamtejszych budynków.
Z perespektywy czasu z całą stanowczością powiem że większej głupoty i marnotrastwa na świecie nie widziałem. Dziś prężnie funkcjonuje Elektrownia Siersza do której węgiel dowożony jest z KWK Janina w Libiążu która nie wiele brakowało podzieliła by los trzebińskiej kopalni.... Wydaje sie że gdyby nie głupia i pochopna decyzja uwczasnej ekipy rządzącej podyktowana szantażem banku światowego dziś w Trzebini wiele osób pracowało by na KWK Siersza która niechybnie weszła by w skad Południowego Koncernu Węglowego który wchodzi w skład Południowego Koncernu Energetycznego i obydwa świetnie sobie radzą - dziś to grupa TAURON. Elektrownie mają stałe dostawy węgla z tych kopalni zaś kopalnie mają stały zbyt węgla i właściwie ostatnie lata pokazują że węgla zaczyna brakować w sprzedaży indywidualnej.
Jednak początki Zakładów Górniczo-Energetycznych Janina i Sobieski były bardzo trudne to nikt w nich nie zapomniał że pomysł wziął się właśnie i właściwie był przygotowywany dla KWK Siersza i Elektrowni Siersza. Żal że biedaczka tego nie doczekała.... Dziś z krajobrazu Trzebini powoli znika kolejna kopalnia Trzebionka, ale to już inny temat choć powiązany. Być może uda się dostać do bogatych i pokaźnych zasobów węglowych na Sierszy ale koszty i realność tego projektu jest od kilku lat przedmiotem wielu badań i analiz.

Porszę o komentarze poniżej może macie swoje opinie w tym temacie.

Komentarze   
0 #1 &bc 2010-07-08 09:56
niestety ale pustka czy spuźcizna jaka została po kwk sierszy została w głowie ludzi którzy tam pracowali
już za parę lat nikt pamiętać nie będzie
szkoda że wierzy szybowej na sierszy nie zostawiono
byłby to piękny znak i pamiątka po kopalni
szkoda też że tacy ludzie jak adamczyk rządzą czy udają że rządzą tą miejscowością
facet palcem nie kiwnął żeby bronić takich zakładów jak ZMT czy kwk
nic w tej Trzebini po za rafinerią i elektrownią nie zostało a dostać się tam do pracy to jak w lotto wygrać
Cytować
0 #2 apros 2010-07-20 11:23
Jako pracownikowi el Siersza wiadome mi jest , że PKE w najbliższej perspektywie (2012 rok) planuje rozpoczęcie budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Sierszy (taka sama jednostka wcześniej powstanie w el Jaworzno II) .Nastąpi to po unieczynnieniu bloków 4 i 5 , z czego blok nr 4 już stoi definitywnie . Docelowo jednostka ta ma zastąpić bloki od 3 do 6.
Blok ten tak jak i dotychczasowe bloki nr 1 i 2 będzie blokiem na parametry nadkrytyczne z kotłem fluidalnym . W tłumaczeniu na nasze , oznacza to że spalać można w nim dowolny węgiel i biopaliwo gdyż nie wytwarza ten kocioł tzw NOx z powodu niskiej temperatury spalania. Kwestia czasu jest w/g mnie, powrót do źródeł , czyli sierszańskiego węgla.

A tak z 2000roku
Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszej reklamy niż ta, którą zrobiła nam kopalnia Siersza. Inwestorzy stukają do naszych drzwi - informował z radością na początku stycznia 2000 r. burmistrz Trzebini Adam Adamczyk. Zajmujący się aktywizacją gospodarczą gminy członek zarządu Grzegorz Chechelski zauważył zaś odkrywczo, że miejsce likwidowanej kopalni powinny zajmować nowe firmy. Marian Pasierbek z NSW SA zapewniał publicznie, że likwidacja następuje „pod sugestię” trzebińskich władz,
Cytować
-1 #3 wqurw 2010-07-20 21:26
ostatnie chwile pamiętnego budynku z napisem SIERSZA w momencie wysadzania
http://www.youtube.com/watch?v=8OgOXAm8xgw
chciałbym dopaść tych sku********* w swoje ręce którzy zdecydowali o losie KWK Siersza a które skutki odczuwamy do dziś i długo jeszcze będziemy odczuwać
Cytować
0 #4 Tomek 2010-09-26 22:59
chcieliśmy podobnież wolności Solidarmości i demokraci i to wszystko mamy i czego ludzie chcecie więcej i mamy efekty tego
Cytować
0 #5 kot 2011-08-18 04:01
:sad:czy ktos zna Mieczyslawa Kossowskiego pracowal tam miaszka w Trzebini jest moim wujkiem
Cytować
0 #6 Tom 2012-08-11 21:06
pewnego pięknego dnia przyjdzie sobie jakiś chińczyk lub pan biznesmen z Czech i wybuduje od podstaw kopalnie i jemu się opłaci fedrowac
Cytować
0 #7 Tom 2012-09-09 04:48
mogła dalej komuna rządzić a nie ta solidarność zasrana
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.