„Jeszcze nigdy tak niewielu nie decydowało o tak wielu” – ta parafraza słów Churchila najlepiej oddaje sytuację, w jakiej znajdują się wyborcy z powiatu chrzanowskiego. 9 października to od nas będzie zależało, czy powiat chrzanowski będzie miał swoich dwóch reprezentantów w Sejmie oraz kto zdobędzie mandat przypadający SLD.

W naszym okręgu wyborczym, obejmującym powiaty chrzanowski, oświęcimski, myślenicki, suski i wadowicki, wybieramy 8 posłów. W 2007 roku na podziale mandatów zdecydowanie wygrał powiat oświęcimski, zdobywając 4 posłów, po 1 mandacie przypadło powiatom chrzanowskiemu, wadowickiemu i myślenickiemu.

Na początku września „Dziennik Polski” zlecił sondaż z którego wynika, że podział ośmiu mandatów w okręgu obejmującym nasz powiat  wyglądał będzie następująco: PiS 4-3 mandaty, PO 4-3 mandaty, SLD lub PSL - 1 mandat. Dziś, na niespełna dwa tygodnie przed wyborami, po analizie sondaży i obserwacji aktywności kandydatów, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że 4 mandaty w całym okręgu zdobędzie PiS, 3 Platforma, a ostatni przypadnie SLD, ze względu na niemal nieistniejącą kampanię PSL w naszym regionie. Analizując ostatnie wyniki wyborów w naszym powiecie (prezydenckie i samorządowe – do Sejmiku) można śmiało postawić tezę, że to od mieszkańców powiatu chrzanowskiego zależy to czy zdołamy wybrać drugiego posła z naszego powiatu z listy Platformy i kto w naszym okręgu zdobędzie mandat z listy SLD. Ale po kolei.

Na liście PiS-u „pewniakami” są: startująca z 1 miejsca Beata Szydło, wiceprezes partii oraz profesor Krzysztof Szczerski (numer 2), były wiceszef MSZ w rządzie PiS. Realny pojedynek o dwa kolejne mandaty toczą między sobą trzy osoby – dotychczasowi posłowie Marek Łatas (nr 3), Marek Polak (nr 4) oraz… rozplakatowany i bardzo mocno walczący o mandat w całym regionie Jeremi Nieśpielak z pozycji dziesiątej. Nie pokuszę się o zawyrokowanie który z tych trzech dżentelmenów nie zostanie posłem, ale tutaj rozstrzygną głosy wyborców z powiatów, gdzie PiS wyraźnie góruje nad PO, czyli myślenickiego i suskiego.

Na liście PO „pewniakami” są także dwie osoby – lider listy Paweł Graś, rzecznik rządu Donalda Tuska oraz nasz jedyny reprezentant z powiatu, Tadeusz Arkit idący do Sejmu z pozycji numer dwa. Ta dwójka obecnych parlamentarzystów zdaje się mieć niezagrożoną pozycję, Graś z powodu ciągłej obecności w mediach, a Arkit z powodu wielu inicjatyw w całym regionie i sporej rozpoznawalności poza naszym powiatem. O trzeci mandat przypadający PO walczą realnie dwie osoby – wiceburmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek (pozycja nr 7) oraz rzecznik Urzędu Miasta w Wadowicach Stanisław Kotarba (pozycja nr 4). Obaj są bardzo aktywni w kampanii i reprezentują duże miasta z wysoką liczbą osób uprawnionych do głosowania. W naszym powiecie poparcie dla PO jest największe w województwie (może poza Krakowem – patrz wyniki wyborów prezydenckich), w związku z tym to my zadecydujemy o tym, czy po 9 października nasz powiat reprezentować będzie tylko poseł Arkit z Libiąża, czy dołączy do niego poseł Maciaszek z Chrzanowa, który pokona kandydata z Wadowic. W tym wypadku wszystko zależy od naszych głosów, przy niemal stuprocentowej pewności, że niezależnie od wyniku Maciaszka Arkit posłem zostanie.

Niemniej ciekawie kształtuje się sytuacja na liście SLD, gdzie doświadczony i aktywny poseł z Oświęcimia – Stanisław Rydzoń w wyniku partyjnych walk frakcyjnych otrzymał drugą pozycję, a „jedynkę” otrzymał lider partii Zielonych z Krakowa Dariusz Szwed. Powiat oświęcimski, gdzie lewica jest niemal tak silna jak w Chrzanowie, zdecydowanie poprze „swojego” posła, głosy z Wadowic rozłożą się zapewne równomiernie, tak więc tylko od wyborców z powiatu chrzanowskiego zależeć będzie, czy posłem z list SLD zostanie Szwed czy Rydzoń utrzyma swój mandat. O tym, że nasz powiat jest dla obu kandydatów bardzo ważny świadczy ilość ich plakatów. Lider partii Zielonych zdaje sobie sprawę, że jeżeli powiat chrzanowski go nie poprze, mandat weźmie Rydzoń, który ma pewne poparcie w powiecie oświęcimskim.

Oczywiście, każda analiza przedwyborcza jest tylko tezą i do 9 października pozostanie jedną z tez, niemniej – w mojej ocenie najbardziej prawdopodobną i opartą na realnym przesłankach oraz rzetelnej ocenie danych. Na 100% wiadomo jedno – warto w drugą niedzielę października pójść do wyborów, bo naprawdę wiele od nas zależy!

Komentarze   
-1 #21 Der Lived 2011-09-30 20:52
Szczerski jest z PISu, w sumie dobry kandydat, ale nie stąd...z Chrzanowa ma szanse tylko Maciaszek, pomimo jego wad, lepszy poseł z Chrzanowa, niż z Wadowic czy Oświęcimia. A Arkit dostanie się na pewno. PO ma tutaj naprawde spore poparcie. Jest na drugim miejscu, a popatrzcie jakie wyniki robił Chwierut z drugiego miejsca 4 lata temu
Cytować
-1 #22 kropka 2011-09-30 21:47
Ja rozumiem co chciał przekazać Kleryk. Jak wszyscy pomyślą, że Tadeusz Arkit jest pewniakiem i nie trzeba na niego oddawać głosu to wtedy ludzie zrobią tak i może mu braknąć trochę... "Dwójka" to nie to samo co "jedynka" i wcale nie jest pewna niczego. Nie lepiej głosować po prostu na najlepszych, a nie kalkulować nie wiedzieć czemu? Ja akurat głosuje na Arkita, bo znam jego dokonania, pochodzę z Chrzanowa i dla mnie nie musi ktoś mieszkać w tym mieście żeby był "swój". Arkit jest "powiatowy" :-)
Cytować
-1 #23 jola 2011-10-01 01:34
Głosuję na Maciaszka bo liczę że zrobi więcej niż Arkit za tej kadencji. A w ogóle to Arkit i tak wejdzie więc lepiej wspomóc Maciaszka.
Cytować
-1 #24 kropka 2011-10-01 01:37
Wszyscy "wspomogą" Maciaszka to cyt: "Arkit i tak wejdzie"... ale masz myślenie...
Cytować
-1 #25 Kaja 2011-10-01 17:26
Co wy z tym Maciaszkiem? Agitacja czy co? Już mi się rzygać chce...
Cytować
+1 #26 Wyborca 2011-10-01 22:21
A kto będzie głosować na Ruch Palikota?
Cytować
-1 #27 Neo 2011-10-01 23:02
Ja będe 8)niech rozwala ten chory uklad po i pis w koncu, dosc tego, specjalnie im na zlosc!
Cytować
-1 #28 Korneliusz 116 2011-10-01 23:57
Zawiodłem się na PO ale mimo wszystko oddam głos na pana Arkita . Po prostu patriotyzm lokalny i tyle w temacie.
Cytować
+1 #29 Neo 2011-10-02 12:52
Patriotyzm lokalny? A zdrowy rozsądek? Dlatego wlasnie jest jak jest w tym kraju - ludzi glosuja nie majac pojecia o planach, pomyslach ludzi na ktorych oddaja glos.
Cytować
0 #30 Nowy Styl 2011-10-02 14:30
posłani są by dobro i postęp czynić a najlepsze polityki trzymają się blisko godności i fizyki
ale wyborcy stawiają X notę tym, którzy obietnicą przekonają, że za nich odwalą robotę
Cytować
0 #31 Stary Styl 2011-10-02 16:41
Ja tez na ruch palikota zaglosuje bo juz nie mam ochoty przez nastepnych dwadziescia lat ogladac tych samych ryjow przy korytach!!!
Cytować
0 #32 Smerfetka 2011-10-02 19:31
ja również wybiorę Palikota :-)
Cytować
0 #33 Nowy Styl 2011-10-02 22:25
wielu zadecyduje o was nie wielu i wygrają ci co nie głosują czyli demokratyczna większość
daremne wydatki bezsilne forumowania Polska przez nie-głosujących będzie przegłosowana
Cytować
0 #34 Tomek 2011-10-03 11:53
Ja także poprę Ruch Poparcia Palikota - liczę na ich liczną reprezentację w parlamencie.
Cytować
-1 #35 Anna Cabanka : 2011-10-04 20:25
Dziwni jesteście? Wygląda na to, że w Chrzanowie ludzie kieruja się tylko zawiścią lub innymi jeszcze gorszymi emocjami... Popatrzcie na Oświęcim... tam ludzie potrafią wybrać swoich; 4 posłów z powiatu oświęcimskiego, 1 z Libiąza i 0 z Chrzanowa... Tracę powoli wiarę w liudzi. A czy warto mieć swojego? Widac po kasie jaka idzie z budżetu państwa do samorządów...
A do zwolenników Arkita APELUJĘ: przestańcie siać antyMaciaszkową kampanię. Arkit dobrze wie, że jak nie Maciaszek to wejdzie Kotarba z Wadowic. Mówcie co chcecie, ale akurat Maciaszek pokazał na co go stać w przeciwieństwie do kilkudziesięciu innych radnych w naszych miastach. Poczytajcie jego życiorys albo po prostu z nim porozmawiajcie. Z tego co wiem od 6 lat co tydzień udziela bezpłatnych porad prawnych w Chrzanowie więc wiecie gdzie go znaleść.
Cytować
+1 #36 Anna Z. 2011-10-04 22:21
No i na co stać tego Maciaszka? Konkrety proszę. "Arkit dobrze wie, że jak nie Maciaszek to wejdzie Kotarba z Wadowic" Ludzie czyt. zwolennicy Maciaszka - ja widzę, że Wy zdecydowaliście za ludzi z pięciu powiatów kto ma szansę, a kto ich nie ma... Demokracja jest polityczni klakierzy...DEM OKRACJA!
Cytować
0 #37 do Anny Cabanki 2011-10-05 23:34
Bardzo proszę napisać o osiągnięciach pana Maciaszka bo ja o wielu nie slyszałem . Poczytać życiorys pana Maciaszka ? Mogę poczytać życiorys np. pana Kuronia ale pan Maciaszek to na razie za mała figura.
Cytować
0 #38 mini 2011-10-06 00:08
bardzo mądrze i z wielką troską pisze Krzysio,
myślę, że wielu ma podobny problem, i rozwiązaniem nie jest popieranie kogoś ze względu na kod pocztowy - nie jest to gwarancja podejmowania dobrych decyzji , więc agitacja w tej formie to farsa, jakiś stadny atawizm; wolę rozsądnego - spadochoniarza czy kogoś z obwodnicy, niż miejscowego karierowicza , nieudacznika itd
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.