PC (puszka) vs Notebook (inaczej lapciak dla słitaśnych nastolatek)

Musicie siedzieć przy jakimś rodzaju komputera, aby ten wpis czytać. Chyba, że macie znajomego, którego drukarka się wyjątkowo nudzi, a który potajemnie mnie wielbi, ażdrukuje moje wpisy.

Komputer stacjonarny PC, to zazwyczaj skrzynka różnorakiego koloru, z podpiętym monitorem, klawiaturą i myszką. To wciąż najpopularniejszy rodzaj komputerów.

Notebooki, zwane czasem przez dresów laptopami -- walizki, które mają wszystko w sobie, tj. monitor, klawiaturę, coś udającego myszkę (touchpad, pad, trackball, etc) i baterię.

Notebooki to komputery nastawione na mobilność -- one mają zadziałać, w sytuacji, gdy długo macie zamiar nie płacić za prąd z wszystkimi tego konsekwencjami. Z tego też względu, notebooki, poza nielicznymi super drogimi sztukami, nie mogą się równać wydajnością z pospolitym komputerem PC.

Komputer stacjonarny jest wyraźnie wydajniejszy od notebooka, który kosztuje nawet 3x tyle. Mobilność i oszczędność prądu niestety zazwyczaj nie idą w parze z wydajnością.

 

Lenovo ThinkPad W701ds - biznesowy wydajny notebook do zadań specjalnych, o cenie,która może przyprawić o ból głowy przeciętnego kowalskiego. Wśród gadżetów ,,bondowskich'' dostępny dodatkowy ekranik. Cena ~10 000 zł.

 

Inna sprawa, że na notebookach mniej wygodnie się pracuje. Oczywiście, można do notebooka kupić osobną klawiaturę, myszkę i monitor, podobnie jak dla komputera stacjonarnego, ale jest to bezceństwo niczym zakładanie slipków na bokserki, bo nie po to się kupuje notebooka, aby robić z niego komputer stacjonarny.

Sama myszka do notebooka jeszcze ujdzie, bo ciągłe głaskanie go po ,,futrze'' bywa męczące, z kolei egzemplarze z joystickiem (takim malutkim) mogą doprowadzić do zdrętwienia palców, po dłużej zabawie tymi kulkami w kształcie kobiecej... no wiadomo o co chodzi.

 

 

Jeszcze istnieje jedna ważna różnica między komputerami stacjonarnymi, a notebookami. To łatwość zmiany konfiguracji -- słowem: co możemy zmienić i dopiąć do swojego komputera. Marna walizeczka nastawiona na mobilność rzadko kiedy pozwala użytkownikowi na większy wybór rozwiązań sprzętowych.

Oczywiście dla zdecydowanej większości ludzi, to nic nieznacząca kwestia. Chyba, że ktoś chce pograć w najnowsze tytuły gier... wówczas powinien szybko zapomnieć o notebookach

Infinity F7-9000WC -- komputer marzenie dla entuzjastów, którym niestraszna waga, chłodzące ciecze we wnętrzu i duże rachunki za prąd. Jednak jeśli pominąć te jakże drobne wyrzeczenia, ten sprzęt nie tylko odpali wszystko z najlepszą jakością i wydajnością, lecz także będzie naprawdę ładnie wyglądał.

 

 

 

Netbooki

Tam gdzie mobilność jest krytyczna, do akcji wchodzą netbooki. To takie małe notebooki, których głównym zadaniem jest rywalizować z telefonami komórkowymi w wyścigu pt ,,który dłużej uciągnie na baterii''.

 

DELL Inspiron Mini 1012 - netbook dla przeciętnego Kowalskiego, o niewygórowanej cenie (ok. 1500 zł w chwili pisania tego tekstu), który przy mądrym korzystaniu z niego, umożliwi nieprzerwaną pracę przez 10 godzin na baterii.

 

Oczywiście z powodu swojej mobilności, netbooki nie są wydajnymi komputerami. Z racji zazwyczaj większej oszczędności energii, są mniej wydajne od notebooków i podobnie jak notebooki posiadają ,,okrojone'' podzespoły, które mają zachować kompromis pomiędzy zużyciem prądu, a wydajnością. Dodatkowo przez swoje rozmiary ciężko się na nich pracuje.

 

 

 

Serwery

To szczególny rodzaj komputerów stacjonarnych, bez których upadłby dzisiejszy świat, choć się to wydaje nieprawdopodobne. To często maszyny o potężnej wydajności, zazwyczaj są schowane przed światem w podziemiach budynków wielkich firm i instytucji, które na nie stać. Leżą w ogromnych szafach, w klimatyzowanych pomieszczeniach i swoim stadem wentylatorów wydają ryk, który przywraca słuch głuchoniemym, a słyszących przyprawia o mdłości.

Nie widzicie ich, ani nie słyszycie. Pewnie wielu z Was nigdy na żywo ich nie zobaczy. Ale to dzięki właśnie takim maszynom Internet jest taki zasobny w informacje. Każda strona WWW, każde konto e-mail, Wasze zdjęcia na serwisach, są przechowywane na serwerach.

Oszczędność prądu i hałas to najmniej istotne czynniki przy tych komputerach. To maszyny, które załączone raz mają mają pracować, aż do skończenia świata, czyli zazwyczaj padu prądu. Niemal wszystko można w nich wymienić, nie przerywając ich pracy. Pad dysków, awaria zasilacza, awaria jakiegoś złącza, karty rozszerzeń... Te wszystkie sytuacje, które by mogły spowodować zawał u osób długo oszczędzających na swój komputer lub mających cenne dane, na serwerach nie robią zazwyczaj żadnego wrażenia.

Często serwerownie, czyli miejsca bytowań takich bestii, posiadają różne źródła zasilania, potężne zasilacze awaryjne i generatory prądu, zdolne zasilić pół miasta. A wszystko to tylko po to, aby nawet 1 sek przestoju w pracy nie spotkała te komputery, a one były gotowe na każdego Waszego e-maila, czy każde Wasze zdjęcie z imprezy, o każdej porze dnia i nocy.

 

IBM xSeries 346 To przykład ,,zwyczajnie'' wyglądającego serwera. Nie dajcie się zwieść temu niewinnemu wyglądowi i płaskiej postawie -- to kilkadziesiąt kilogramów nowoczesnej techniki. Często pracują w grupach -- nawet do dziesiątek tysięcy sztuk!

 

 

 

Telefony (smartfony), tablety

O to krzyk mody ostatnich lat. Oczywiście, nie mówię ogólnie o telefonach, a o smartfonach, czyli telefonach nieraz trzymających tyle na baterii co niejeden netbook, a przy tym znacznie mniejszych i potrafiących czasem dzwonić.

 

HTC Magic -- typowy smartfon. Jak marka HTC nic Wam nie mówi, to na pewno powie Wam Apple iPhone, bo to konkurencja.

 

To też są komputerki o różnorakim zastosowaniu. Oczywiście w najnowsze strzelanki 3D na tym zazwyczaj nie zagracie. Moim skromnym zdaniem, do dzwonienia wciąż najlepiej nadają się... telefony.

 

[

iPad -- najbardziej znany tablet.

 

Tablety to takie prostsze netbooki, bez tych klapek, które czasem zdarzy się komuś wyłamać lub zgubić. Tablet, to komputer, którego celem na pierwszy rzut oka zdaje się być zastąpienie gazety. Oczywiście te urządzenia mogą znacznie więcej, niż tylko wyświetlanie znaków, czego dowodzi powyższe zdjęcie.

 

 

 

Routery

 

Przykładów komputerów jest wśród nas znacznie więcej. W zasadzie ten dział powinien mieć inną nazwę, ale taki naukowy termin jak ,,Urządzenia sieciowe'' nie wszystkim może powiedzieć o co chodzi. Za to wielu z Was na pewno zetknęło się z routerami, ruterami, pudełeczkami, skrzyneczkami, hubami, czy jak czasem się to może zwać.

Te małe urządzonka z wpinanymi kabelkami, są zwykle w centrum zainteresowania przy podłączaniu Internetu, a potem są zapominane do pierwszej awarii. Dzięki tym małym komputerkom, inne komputerki zazwyczaj mają Internet, bo router, to takie urządzenie niemal prosto od Boga, które mnoży i dzieli, a wszystko to na Waszą korzyść. Dostanie taki jednym kablem Internet, a rozprowadzi go po 4, 8, nawet i więcej, jak takowego zdolnego macie. To cud.

 

Wygląda jak mały kosmita, ale to mały komputer, zadba o to, byście z notebookiem w wannie nawet nie utracili połączenia z Internetem. Być może nie zwracacie na takiego uwagi, kładziecie go za szafą, na telewizorze i nawet zapomnicie przetrzeć kurz. Jednak on cały czas pracuje... choćby na to, byście mogli odwiedzać chrzanowski24.pl

 

To też router. Tyle, że znacznie bardziej zaawansowany, niż te domowe UFOkompki. Kosztować może więcej niż niejeden samochód z salonu -- niewykluczone, że nim załaduje się Wam chrzanowski24.pl, sygnał z Waszego domu odwiedzi kilka takich urządzeń po drodze.

Komentarze   
0 #1 januwojt 2010-09-23 10:23
Kolejny artykuł serii powinien przybliżyć poszczególne komponenty komputera , procek , grafika , dyski . Nawet z zestawieniem wydajności .
Cytować
0 #2 rudy 2010-09-25 00:07
co do smartfonów, to może w najnowsze gry z PC nie pograsz, ale ostatnie produkcje (np Epic Citadel) pokazują że gry wyglądają na nich tak jak na PC z 3-4 lata temu. Dodatkowo stwierdzę, że wydajność np w filmach w HD - (wiem mały ekran, ale liczy się płynność) mają lepszą niż netbooki :P
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.