" Pokorę zachowujcie, miłość wzajemną miejcie" - tymi słowami tuż przed śmiercią żegnał się  św. Jacek.

W Polsce mamy wiele pięknych i bardzo ciekawych miejsc i regionów do zwiedzania, należących do wyjątkowo interesujących atrakcji turystycznych. Tym razem wybrałam Opolszczyznę.

Opolszczyzna, to region niezwykle bogaty w zabytki;  zamki: Piastowski w Brzegu," bajkowy" w Mosznej, wspaniałe pałace należące do znamienitych rodów rycerskich i szlacheckich na Śląsku, zadbane i zabytkowe budownictwo sakralne  i niezwykłej wartości kościoły drewniane; ale i sanktuaria w Oleśnicy, na Górze św.Anny i Kamieniu Śląskim. To Kamień Śląski jest celem mojej podróży.

 

Jadąc autostradą A - 4 od strony Katowic należy zjechać w Gogolinie i kierować się na Kamień Śląski, od zjazdu około 10 km.

Kamień Śląski to niezwykle urocza, piękna, niewielka miejscowość położona wśród lasów- cicha, spokojna, emanująca świętością, bowiem tu urodzili się : św. Jacek z rodu Odrowążów, błogosławiona Bronisława

i błogosławiony Czesław.

Kamień Śląski to miejscowość licząca ponad 900 lat, o bogatej tradycji historyczno-kulturowej, należąca do wielkich rodów rycerskich i szlacheckich.

Około 1104 roku, a było to za czasów Bolesława Krzywoustego istniał tutaj gród obronny, który był od dawna siedzibą rycerskiego rodu Odrowążów. Znamienity i stary to ród. Wg legendy Odrowążowie przybyli do Polski z orszakiem księżnej Dąbrówki / Dobrawy/ - żony Mieszka I.

Wg legendy herb Odrowąż został nadany rycerzowi morawskiemu, który podczas walki z poganami, jednemu z nich oderwał ręką wąsy razem z kawałkiem twarzy. Pierwsza nazwa herbu Odrzywąs zamieniona z czasem na Odrowąż.

Wg tradycji, około 1183 roku w tutejszym zamku przyszedł na świat św. Jacek - Hyacinthus. To wielka i ciekawa postać. Był niezwykłym misjonarzem i kaznodzieją. Krewny biskupa krakowskiego - Iwo Odrowąża, biskup wysyła Jacka na studia do Paryża i Bolonii potem do  Rzymu. W Rzymie poznaje wspaniałego człowieka Dominika Guzmana - później świętego, wstępuje do jego zakonu i przeszczepia go na grunt nie tylko polski.

Zakłada klasztory we Wrocławiu, Kamieniu Pomorskim, Gdańsku, Płocku, Sandomierzu i w Pradze Czeskiej. Święty Jacek dominikanin chciał nieść Ewangelię dalej, na wschód i północ. Około roku 1228 udał się na Ruś Kijowską , tu w Kijowie zakłada klasztor i kościół NMP. Ponoć przebywał również w Szwecji i na Łotwie. Po napadzie Tatarów na Kijów  Apostoł Północy musiał uciekać z miasta przez  Ruś Północną,  Łotwę, Żmudź, Litwę, Gdańsk aż do Krakowa.

Jak mówi kolejna legenda, kiedy św. Jacek musiał uciekać z Kijowa przed Tatarami, zabrał ze sobą Najświętszy Sakrament, by nie narazić Go na zniewagi. Wychodząc z kościoła usłyszał głos Maryi:  Jacku, Jacku, zabierasz Syna, a zostawiasz Matkę ? Kiedy święty dal do zrozumienia, kamiennej figury przedstawiającej Matkę Bożą nie udźwignie, Niepokalana zapewniła go, że Jej Syn uczyni figurę lekką. Tak się stało.

 

Figura Matki Bożej Jackowej - znajduje się w Katedrze Przemyskiej, w Krakowie zaś jest figura na niej wzorowana. Wg tradycji Jacek był znakomitym kaznodzieją, niezwykle skromnym, uczynnym. Z tą postacią związane jest wiele pięknych legend. Umarł 15 sierpnia 1257 roku wyniszczony wieloma podróżami i bardzo aktywnym życiem. Zaraz po śmierci zażywał jako święty. Grób jego otoczony był kultem, a ludzie otrzymywali za jego wstawiennictwem liczne łaski. Kanonizacji św. Jacka dokonał papież Klemens VIII - 17 kwietnia 1594 r.

Kiedy w 1701 roku przebudowano w zamku komnatę narodzin św. Jacka w kaplicę, do Kamienia Śląskiego zaczęło przybywać coraz więcej czcicieli świętego. Kaplica była bardzo bogato wyposażona, a w ołtarzu znajdował się cenny obraz św. Jacka. Tak było do końca II wojny światowej, a kiedy 22.I.1945 r wkroczyły wojska radzieckie splądrowały, zniszczyły zamek, ale najbardziej ucierpiała kaplica św. Jacka, która została obrabowana i wypalona. Przepadły cenne zabytki i pamiątki kultu świętego.

Zamek po wojnie został zamieniony na Przedszkole, ulegał powoli dewastacji, aż pożar w 1971 r dokonał bardzo poważnych zniszczeń.

Po licznych rozmowach, zapadła decyzja o przekazaniu ruin zamku diecezji opolskiej. Przyjeżdżając do Kamienia Śląskiego możemy zobaczyć jak wspaniałych, wielkich i pięknych rzeczy tutaj dokonano, powstał Kompleks Pałacowo-Parkowy. 14 VIII1994 r w ramach obchodów 400 rocznicy kanonizacji św. Jacka dokonano poświęcenia Sanktuarium św. Jacka.

Dom rodzinny tego świętego stał się na nowo miejscem pielgrzymkowym. W wieży zamkowej - Sanktuarium opolskiego świętego. W tym pięknym zamku znajduje się hotel , sala do imprez okolicznościowych, tutaj odbywają się konferencje, sympozja, szkolenia. Na szczególna uwagę zasługuje park  ze starymi dorodnymi drzewami, otaczającymi zamek. Ten park jest wspaniałym miejscem wewnętrznego wyciszenia , ale i obcowania z przyrodą.

Kamień Śląski - to wyjątkowe  piękne miejsce, miejsce, które odzyskało dawny blask i nadal żyje dzięki wielkiej postaci, przyciąga wielu pielgrzymów i turystów. Jestem tym miejscem urzeczona, to perełka Ziemi Opolskiej i Ziemi Śląskiej. Sądzę, że każdy tu przybywający -  spotka się z niezwykłymi ludźmi, wspaniałą atmosferą i umiłowaniem swojej małej ojczyzny - Kamienia Śląskiego.

Na uwagę zasługuje barokowy kościół, który powstał na ruinach drewnianego kościółka z 1271 r. Ten pierwszy kościół, którego patronem był św. Urban został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecny kościół pochodzi z lat 1605 - 1632, jego patronem jest św. Jacek.  W XIX  i na początku XX wieku dokonano drobnych przebudowań.

  Idąc do kościoła, możemy zobaczyć figurę  św. Jana Nepomucena z 1784 r. Figura wykonana jest z piaskowca.

Kościół otacza mur z kamienia wapiennego z wnękami przedstawiającymi Stacje Drogi Krzyżowej.

Wewnątrz kościoła ołtarz główny z obrazem św. Jacka i boczne NMP Różańcowej, Świętej Rodziny i Serca Pana Jezusa. Witraże przedstawiające m.in. bł. Bronisławę , bł. Czesława,św.św. Urbana i Franciszka.

Bardzo cieszę się, że odwiedziłam Kamień Śląski to cudowne i piękne miejsce, polecam każdemu, aby tu przyjechać. Miałam pewność, że tu na Opolszczyźnie, niemal w każdej miejscowości znajdę coś interesującego, w niedalekiej odległości znajduje się : Gogolin, Prudnik, Góra św. Anny oraz  zamek w Mosznej.

 

 

Komentarze   
0 #1 Katie 2010-11-17 21:00
super;-) juz tam bylam :-*
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.