Czekał nas wspaniały dzień , bo mieliśmy zobaczyć jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji. Bardzo się cieszyliśmy , że możemy podziwiać te piękne jeziora.Ten park ma tyle do zaoferowania , że nie sposób tego opisać . Zwiedzaliśmy tylko niewielką część parku. W tym parku są jeziora , które tworzą wodospady.Dowiedzieliśmy się , że na park składa się , aż 16 jezior są one połączone 92 wodospadami . Są tutaj niezliczone ilości strumyków, strumieni , potoków , stawów i dzikich rozlewisk. To właśnie w Plitwicach rozpoczęła się Jugosłowiańska wojna domowa . 31.III.1991 r Serbowie zajęli budynek Dyrekcji Parku Narodowego . W tą wielkanocną niedzielę zamordowany został Josip Jović , który był pierwszą ofiarą konfliktu. Na terenie Parku Plitwickiego toczyły się również działania wojenne.Kiedy w sierpniu 1995 r armia chorwacka odbiła park , okazało się że przyroda wyszła z działań wojennych bez szwanku.W wyniku działań wojennych wszystkie znajdujące się tu hotele zostały zniszczone. Mieliśmy bardzo mało czasu , aby dokładnie sobie pooglądać cały park. Powiedziano nam , że aby zobaczyć cały park w Plitwicach to trzeba spędzić tu tydzień . Nam najbardziej spodobało się jezioro Kozjak - jak się okazało największe.

 Pytaliśmy się dlaczego barwa tych jezior jest szmarogdowo-zielona , zależy to od ilości małych żyjątek ( niekiedy pierwotniaków) , woda w nich może być nawet brązowa. Jeziora te są tak piękne , że aż brakuję tchu żeby je opisać . Ten wspaniały park jest jednym z najstarszych powstał w 1949 r tak jak P.N. Paklenica. Park Narodowy Jeziora Plitwickie ,są parkiem , który naprawdę warto zobaczyć , przejść się między jeziorami , popatrzeć jak nad głowami latają jastrzębie , a nawet orły. Jest to drugi co do wielkości park narodowy ( pierwszym są wodospady rzeki krka) .
Gdy płynęliśmy stateczkiem przez jezioro Kozjak to zobaczyliśmy nad naszymi głowami ptaka , który pikował do wody po rybę .Gdyż woda w tych jeziorach jest bardzo przejrzysta i wszystko w niej widać , nawet pływające ryby.Ten przepiękny park jest dumą narodową Chorwatów . Nam też bardzo się podobało w Plitwicach, że z chęcią wrócilibyśmy tam jeszcze raz i zobaczyli cały park , a nie tylko fragment. Park ten to naprawdę coś wspaniałego . Tak nam się tam podobało , że smutno nam zrobiło, kiedy trzeba było z niego wychodzić.