Zawsze fascynowały mnie  opactwa cysterskie. Chciałam dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Jest wiele miast z opactwami. Ja zainteresowałam się Jedrzejowem i opactwem w nim się znajdującym.

                         
                          

  To przykład miasta wyrosłego wokół opactwa i ściśle z nim związanego. Opactwo w Jędrzejowie powstało w 1140 r z  inicjatywy Janika Jaksa - Gryfita.  To on sprowadził na ziemie polskie pierwszych cystersów z Burgundii.Cystersi ci założyli tu klasztor i kościół pw.W. N. M. P.

                           

Biskup Kadłubek troszczył się o klasztory cysterskie m.in. Jędrzejów. Podziwiał rygoryzm cysterskiej ascezy. Założycielami zakonu Cystersów są święci : Robert z Molesme, Alberyk, Stefan Harding. Wincenty Kadłubek wstępując do zakonu cystersów zrzekł się biskupstwa krakowskiego. Swoje ostatnie lata spędził w opactwie w Jędrzejowie, gdzie został pochowany. Kościół klasztorny, który obecnie oglądamy pochodzi z XVIII w. 

                            

To najstarsze opactwo cysterskie w Polsce i jedno z najpiękniejszych jakie widziałam. Wchodzi się do niego z boku. Gdy wejdziemy do środka poprawej stronie zobaczymy nagrobek bł. Wincentego Kadłubka - Kronikarza.

                          

Mijając nagrobek tego błogosławionego weszłam do kaplicy jemu poświęconej .

                         

Gdzie na honorowym miejscu stoi jego relikwiarz. 
Cała nawa główna jest w stylu barokowym.
                            
                        
                        

Zobaczyłam tam również organy- piękny przykład sztuki organowej

                      

to na nich wzorowane są te z Oliwy. Na bocznym filarze jest późnobarokowa ambona.

                     

 Cystersi opiekowali się klasztorem do 1819 r, kiedy to zakon uległ kasacji. W przyklasztornych budynkach powstał szpital wojenny, a obowiązki duszpasterskie przejęli oo. Reformaci.Gdy udzielili oni poparcia dla powstania styczniowego zostali usunięci z klasztoru przez zaborowe władze rosyjskie.

                       

Dopiero po II wojnie światowej cystersi mogli wrócić do Jędrzejowa. Chciałabym zobaczyć jeszcze inne  opactwa cysterskie w Polsce. Wracając do domu z bardzo udanej wycieczki byłam szczęśliwa.
                   
                   

                     

                      

                     
                        
                             

                         

                              

                        
                         
                    

Komentarze   
0 #1 jachu 2011-08-03 17:54
Super miejsce najpiękniejsze miasto w jakim byłem nie dziwie się że Salzburg nazywany jest Alpejskim Rzymym
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.