×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 540

Wszyscy mamy w domach aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, projektory i kina domowe. Obrazy towarzyszą nam w codziennym życiu, ale rzadko zastanawiamy sie nad tym, jak działają współczesne zdobycze techniki. Żeby zrozumieć mechanizm działania aparatu fotograficznego, trzeba się cofnąć w czasie o prawie czterysta lat, kiedy to jezuita, Athanasius Kircher, wynalazł pierwsze urzadzenie do obrazowania, jeszcze bardzo prymitywną - latarnię czarnoksięską zwaną też magiczną. Póżniej ludzi czekała jeszcze długa droga i wiele prób i błędów, abyśmy wreszcie mogli dokładnie i łatwo odwzorowywać rzeczywistość w postaci fotografii i filmów. 18 lutego przedszkolaki z Psar odbyły właśnie taką podróż w czasie...

Na zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Nasze Psary oraz Przedszkole, dowiedziały się co to jest dagerotyp, fotoplastikon, obejrzały bajkę odtworzoną przy pomocy diaskopu oraz współczesnego projektora. Szczególną atrakcją była projekcja pierwszego filmu animowanego oraz pierwszej kreskówki Disney'a.Każde dziecko mogło dotknąć taśmy wyciągniętej z kasety VHS oraz magnetofonowej i posłuchać płyty gramofonowej.
Pewne rzeczy są dla nas, dorosłych, oczywiste, przecież kamera VHS czy magnetofon to była nasza młodośc lub dzieciństwo. Ale nasze dzieci już takich urządzeń nie będą używały. Warto czasem opowiedzieć szkrabom o tych wynalazkach, chociaż brzmieć to musi dla nich jak bajka na dobranoc.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.