Po raz kolejny niezły popis dały nasze władze miejskie w spółce z ZKKM. Chodzi mianowicie o likwidację linii  autobusowych 300 i 319, które dowoziły pasażerów na Śląsk. Już kilkadziesiąt miesięcy temu pokazano całkowitą ignorancję oraz obojętność w stosunku do pasażerów nie dogadując się z jaworznickim PKM, który woził pasażerów z naszego powiatu do Jaworzna, Katowic i Sosnowca za niewielkie pieniądze, w doskonałych warunkach. Nie zadbano o transport pasażerów do Katowic czy Sosnowca, ponieważ obecnie PKM dowozi nas tylko do ościennego Jaworzna, a tam na własną rękę musimy szukać przesiadek. Jakby tego było mało, ostatnio zapadła decyzja o likwidacji od stycznia przyszłego roku, linii autobusowych kursujących do Jaworzna. Czy ludzie odpowiedzialni za tą decyzję, zwrócili uwagę że na Śląsku pracuję wiele osób z naszego powiatu. Samo Jaworzno, które jest dwa razy większe od Chrzanowa, daje zatudnienie naszym mieszkańcom. Nie mówiąc już o szkołach średnich, zwłaszcza technikach, gdzie uczy się wiele naszej młodzieży. Czy wzięto pod uwagę te osoby, które nie mają swojego samochodu, lub są za młode, żeby samodzielnie dojeżdżać na Śląsk? Wiceburmistrz Chrzanowa, Robert Maciaszek stwierdził, że wystarczą prywatni przewoźnicy, by każdy z zainteresowanych mogł dojechać na Śląsk. Stąd moja propozycja, żeby Pan Maciaszek, choć raz spróbował wsiąść do autobusu kursującego na trasie Jaworzno- Chrzanów w godzinach szczytu, a później niech się zastanowi, jak Ci ludzie pomieszczą się do kilkakrotnie mniejszego busa. I oczywiście, jak monopol udzielony busiarzom, wpłynie na ceny biletów... Może władze powinny poszukać oszczędności gdzie indziej, a nie kosztem zwykłych pasażerów. Forum Młodych PiS w Chrzanowie złożyło pismo w urzędach miejskich Chrzanowa, Trzebini oraz Libiąża, a także w siedzibie ZKKM, w którym apeluje do ludzi odpowiedzialnych za organizację transportu miejskiego, żeby nie zabierali nam możliwości swobodnego kursowania do Jaworzna. Liczymy na poparcie tego pomysłu, bo inaczej pozostanie nam jedynie autostop...

Komentarze   
0 #21 Cola 2012-11-09 13:48
Ratują 300 i 319 na Facebooku
czwartek, 08 listopada 2012 13:35
Ponad 100 osób polubiło stronę pod nazwą „Ratujmy 300 i 319” na jednym z najpopularniejs zych portali społecznościowy ch – Facebook. Choć zrzeszona grupa istnieje tylko ponad tydzień, z dnia na dzień popierających i mówiących o niej jest coraz więcej. - Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego i Jaworzna! Urzędnicy chcą zlikwidować nasze jedyne połączenie autobusowe. Od 1 stycznia zamierzają zmusić nas do korzystania z niewygodnych i drogich busów! Nie dopuścimy do tego! - czytamy na stronie społeczności „Ratujmy 300 i 319”. By zobrazować sytuację, zamieszczane są zdjęcia z krajów zza wschodniej granicy, na których tłumy ludzi stoją w kolejkach, by dostać się do średniej wielkości busa.
Co więcej, ocalić zagrożone linie chcą również uczniowie jaworznickich szkół, którzy są mieszkańcami Chrzanowa i codziennie dojeżdżają do placówek oświatowych. Wystosowują z pomocą nauczycieli petycje w tej sprawie.

Ceny w górę, komfort w dół
Zdaniem mieszkańców Jaworzna i Chrzanowa podróżujących do naszego miasta, komfort podróży ulegnie pogorszeniu.
- Zapewne właściciele prywatnych przewozów będą chcieli wywindować ceny, bo nie będą mieli konkurencji. A w busach będziemy jeździć jak bydło na rzeź. Poupychani do samych drzwi wejściowych – mówi Robert, mieszkaniec Jaworzna pracujący w Chrzanowie. - To jest jakaś paranoja, że nikt tutaj nie potrafi się dogadać. Chrzanów korzystał z dofinansowania Jaworzna, a teraz się odwraca i mówi, że nie będzie współpracy. Takie przejazdy to dla wielu mieszkańców Chrzanowa jedyny transport do pracy. Nie będzie go, stracimy pracę, a miasto nie będzie wydawało pieniędzy na 300 i 319, ale na zasiłki dla bezrobotnych, którzy stracą przez takie działania zatrudnienie – dodaje Joanna, mieszkanka Chrzanowa.
Decyzja Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” o zerwaniu dotychczasowej współpracy spowodowana była propozycją nowego sposobu rozliczeń za wykonywaną usługę. Obecnie Jaworzno współfinansuje koszty funkcjonowania linii na terenie sąsiedniej gminy w 42 procentach, oraz pokrywa wszystkie koszty przejazdu 300 i 319 po jaworznickich trasach. Chrzanów natomiast finansuje w części funkcjonowanie linii wyłącznie na własnym terenie. Zyski ze sprzedaży biletów trafiają do organizatora transportu.
- Tymczasem dla roku 2013 zaproponowano system polegający na finansowaniu przez każdą ze stron 100 procent kosztów funkcjonowania linii na swym terenie. Taki system rozliczeń funkcjonuje od lat wśród większości organizatorów komunikacji zbiorowej, m. in. w KZK GOP oraz ZK KM Chrzanów – przedstawia swoje stanowisko Zarząd Dróg i Mostów. Na taką propozycję przystać nie chce chrzanowska komunikacja.
Cytować
0 #22 Cola 2012-11-09 13:48
http://www.facebook.com/pages/Ratujmy-300-i-319/295378123910782
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.