×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 85

Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać Cię dziewczynko
Wróżby o Ciebie zapytam
Czekaj – wkrótce zawitam
Bawmy się więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny
Zapytać więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużby.Mało kto wi, że tej nocy mamy Katarzynki. Panny mają Adnrzejki bądź Andrzejów, a młodzi chłopcy co? Też macie prawo być szczęśliwi i znać przyszłość swą, hej!

W wigilię św.Katarzyny, odbywć się winny wróżby młodych mężczyzn z zakresu ożenku i poszukiwania partnerki. Zwyczaj ten znany na ziemiach polskich i chyżo obchodzony jeszcze pod koniec XIX wieku, podobnie jak Andrzejki przypadał na okres schyłku jesieni, zakończenia prac polowych, (matrwego sezonu rowerowego?!) porę długich jesiennych wieczorów, przesilenia jesiennego uważanego za czas najwłaściwszy nawiązaniu kontaktu z zaświatami i ostatnich zabaw przedadwentowych. Niestety Katarzynki i niekultywowane męskie wróżby matrymonialne zanikły niemal całkowicie pod koniec XIX wieku. Zachęcam jednak by poznać i pamiętać, bo są miłą składową częścią naszej kultury.

"Święta Katarzyna adwent zawiązuje, sama hula, pije a nam zakazuje"

A jutro... a jutro mam imieniny. Składam więc już teraz życzenia dla wszystkich moich imieniczek. Szczególnie dla studentek, bibliotekarek, niewiast myślacych i kobiet oddanych kolei.

Ho, Katica

  
Komentarze   
0 #1 Ancyśka 2009-11-24 21:11
* "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny" – to porzekadło towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra mających sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej, bądź karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami – które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane. Towarzyszyć temu mógł wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę
Żonę i przyszłą kochankę
Wyciągam karteczki cztery
Są jej imienia litery

źródło Wikipedia. Widzę, że też korzystałaś ;-)
A i Tobie wszystkiego naj Katarzyno:-)
No to przyznawać się kawalerzy, co upchniecie pod poduszeczki ;-) ??
Cytować
0 #2 Jakub 2009-11-25 00:35
Już zrobiłem 666 karteczek z imionami i nazwiskami kobiet. Niektórych w ogóle nie znam, ale też je wpisałem. Mam wpisaną między innymi Beyonce, Aria Giovanni, Lady GaGa, Angelina Jolie, Jennifer Love Hewitt, Julia Roberts. Starałem się być bardzo obiektywny więc 333 karteczki to blondynki i 333 karteczki to brunetki.
Doprawdy nie wiem, którą wylosuję, ale jak patrzę na moją listę to wiem, że mogę spać spokojnie.
Cytować
0 #3 tomasz jeska 2009-11-25 16:31
No to najlepszego dzisiaj :-)
Cytować
0 #4 Ancyśka 2009-11-25 21:38
Hmm Kuba a co z rudymi? ;-)

I kogo wylosowałeś :D?
Cytować
0 #5 Jakub 2009-11-26 01:00
Bałem się, że zbyt dokładnie zaczniesz to badać, dlatego już na początku się zabezpieczyłem. Julia Roberts jest ruda. Poza tym na liście mam też: Nicole Kidman, Julia Anderson, Julia Moore, Halle Berry. Klasyfikuję je losowo do wymienionych dwóch grup.
Wiedziałem też, że ciekawość nie da Ci spać. Niestety... strasznie zmęczyłem się wypisywaniem 666 karteczek i zapomniałem je włożyć pod poduszkę. I bardzo dobrze, bo gdybym którąś wylosował to inne mogłyby mieć pretensje. Pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć, dla własnego dobra.
Cytować
0 #6 Jakub 2009-11-26 13:55
To zwykła dedukcja na najprostszym poziomie, nie ma w tym nic mistycznego. Ale jak chcesz możemy zrobić niezłą sesję zdjęciową z pentagramem i kilkoma czarnymi świecami w pełnię księżyca.
Cytować
0 #7 Ancyśka 2009-11-27 00:59
uu kusisz ;-)
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.