W polskich miastach, miasteczkach i wsiach znajdują się prawdziwe perły architektury drewnianej.To stosunkowo nietrwały świadek dawnych czasów, naszej historii i sztuki.

Wymagający szczególnej ochrony i środków utrzymania, ale doskonale wpisany w krajobraz naszego kraju.Coraz częściej szukamy drewnianych " perełek " - a gdy znajdziemy, podziwiamy i zachwycamy się tym,  co dokonały dawne nasze pokolenia.

Może zbyt późno zaczęto dbać, szanować i doceniać, to  narodowe bogactwo, ale jak mówi przysłowie " lepiej późno niż wcale ".

Graboszyce, leżące przy drodze krajowej K 28 - z  Zatora do Wadowic, to bardzo stara wieś, wzmiankowana już w 1253 roku. Od głównej drogi w prawo, około 300 m, mijamy malownicze stawy, a na wzgórku usadowiony jest kościółek parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła - cudowne drewniane " cacko".

" Andrzeju, niegdyś rybaku, a teraz dusz Apostole, niech twoja sieć nas wyłowi z burzliwych świata odmętów " - hymn brewiarzowy

Kościółek św. Andrzeja Apostoła znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Na miejscu poprzedniego drewnianego kościółka,  został zbudowany obecny kościół  św. Andrzeja w 1585 roku w stylu śląsko-małopolskim. W związku z tym, że we wcześniejszych wiekach w wielu drewnianych  kościołach nie budowano wież, tak i tutaj dodano ją dopiero w 1617 roku od strony zachodniej.

Jest to wieża izbicowa, nakryta baniastym barokowym drewnianym hełmem.Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, obity deskami. Dach kryty jest gontem.

Przy północnej ścianie prezbiterium jest piętrowa  zakrystia - przypadek niezwykle rzadko spotykany. Ten kościółek to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego.

Swiątynia jednonawowa, wewnątrz belka tęczowa z barokowym krucyfiksem. Bardzo cenny manierystyczny ołtarz główny,  dzięki przeprowadzonej konserwacji odzyskał wspaniały dawny wygląd.

W ołtarzu głównym obrazy : Matki Bożej z Dzieciątkiem, św Piotr i  św. Paweł, na rewersach Ecce Homo i Matka Boża Bolesna. Ten wspaniały tryptyk otrzymała żona Dziwisza Brandysa prawdopodobnie od Anny Jagiellonki. Ród Brandysów przekazał go później do kościoła św. Andrzeja. Jest i obraz  św. Andrzeja patrona tego kościoła.Renowacja ołtarza to ogromne fundusze,  jak dla tak małej miejscowości jaką są Graboszyce.

Dzięki dotacjom z budżetu W.M  i  M.K. i D. N. to wspaniałe dzieło zostało uratowane. Przeprowadzona renowacja, pokazała jak piękny to obraz.

 

Na uwagę zasługuje ambona i kamienna chrzcielnica wykonana prawdopodobnie w XVI wieku.Ta zabytkowa drewniana świątyna w dni powszechne jest zamknięta, aby zobaczyć jej wnętrze, należy przyjechać w niedzielę, kiedy odprawiane są msze święte o godz.8  i 10,30

 

Przyjazd do Graboszyc będzie ukorowaniem doznań duchowych i estetycznych.