Jak trzeba będzie, to zapłacę i 15 złotych. Jeśli tyle ma kosztować gwarancja, że z naszych lasów znikną lodówki, tapczany, pampersy i opakowania po chipsach, a wszyscy będą płacić „od głowy” tę samą kwotę za wywóz śmieci to ja w to wchodzę. W ciemno.

Nigdy nie przekonywały mnie argumenty o niedoli i krzywdzie posiadaczy własnych domów, którzy musieli płacić za kubeł wywożonych śmieci trzykrotność tego, ile ja płacę mieszkając w bloku. Nikt nikomu w domu prywatnym mieszkać nie każe, a jeśli ktoś takowy dom ma, to trzeba zakładać, że utrzymanie takiego kosztuje więcej. W zamian ma się więcej przestrzeni i generalnie rzeczy, na które mieszkając w bloku pozwolić sobie nie można. Ot prosta zależność – nie stać mnie na paliwo, to nie jeżdżę samochodem. Dlatego tak bardzo bulwersujące i skandaliczne jest wyrzucanie śmieci do lasów, rowów, rzek i gdziekolwiek się jeszcze da. Byleby zaoszczędzić te kilka złotych.

Usłyszałem kiedyś pyszną anegdotkę o tym, jak to jeden z wyższych urzędników w jednym z urzędów miasta z terenu naszego powiatu codziennie rano wyrzuca do urzędowego kontenera przywieziony przez siebie w bagażniku czarny worek. Choć nikt nie sprawdzał nigdy zawartości owego tajemniczego pakunku, to nie trzeba być Herculesem Poirot, aby domyślić się, że raczej brylantów to on w tym worku nie chował. Swoją drogą to naprawdę pokazuje determinację w oszczędzaniu – przyjeżdżać do pracy codziennie wcześniej, aby podrzucić śmieci do urzędowego śmietnika (aż chce się zadać pytanie - co w trakcie urlopu?!). Jakby któryś burmistrz potrzebował nowego skarbnika, potrafiącego perfekcyjnie oszczędzać, to służę namiarami.

Do rzeczy jednak, do rzeczy, głównie tych, które w lasach i rowach zostawiają nasi bliźni, a zimą spalają racząc nasze płuca dymem wprost z domowego komina. Otóż jeśli faktycznie od 1 lipca przyszłego roku śmieci w końcu będą „czyjeś” (tj. gminy, czy w naszym powiatowym wariancie – związku komunalnego), to wreszcie jest szansa, że za rok o tej porze szukając grzybów w lasach, nie będziemy musieli wyciągać ich spod np. pustego opakowania po margarynie. Wszyscy zapłacimy taki sam podatek, za który burmistrzowie zlecą wywóz naszych śmieci - tych z kontenerów przy blokach i domach, ale także tych z lasów, rowów i łąk, które tak uporczywie zwozili nasi współmieszkańcy przez lata.

A że zapłacimy więcej? Właśnie nie do końca – koszt wywozów śmieci np. spod zalewu Chechło szedł w tysiące złotych (a ile takich miejsc jest w powiecie!?). A kto za to płacił (i płaci nadal?)? Oczywiście, że my. Pieniędzmi z naszych podatków, które zamiast na place zabaw, szkoły i drogi szły na to, aby ten i ów „oszczędniś” mógł mnie bezkarnie rolować. Dlatego mogę zapłacić i 15 złotych miesięcznie, w poczuciu uczciwości, przyzwoitości i przede wszystkim z odczuciem ulgi, że ten trudzący się codziennie urzędnik, wreszcie będzie się wysypiał. A zdrowy sen, podobnie jak czysty las i niezanieczyszczone powietrze to są, drodzy państwo, naprawdę ważne rzeczy. I do tego bezcenne.

Adrian Gaj - dziennikarz portalu Chrzanowski24.pl, działacz społeczny, twórca organizacji pozarządowych, miłośnik literatury. Wywalczył zniżki dla licealistów w ZK"KM", stworzył Majową Zbiórkę Książek. Uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie, za które jeszcze nikt porządnie się nie zabrał.

Komentarze   
0 #1 Adolf 2012-09-14 03:27
Dobre i mocne a urzędasek pewnie z Trzebini
Cytować
0 #2 maximus tiberius 2012-09-14 03:39
http://chrzanowski24.pl/blogi/drugie-dno-smiec-nasz-powszedni-5207

polecam
m.t.
Cytować
0 #3 realista 2012-09-14 12:00
Podatek śmieciowy od wszystkich - zgoda. Tylko kto zapłaci go za osoby o bardzo niskich dochodach ?? np. korzystających z pomocy OPS-u ? Dostaną na to zasiłek czy burmistrz im umorzy podatek ?/ bo przeciez egzekucja będzie kosztowna a nieskuteczna. Niepłacącym podatku tez gmina będzie musiała odbierac śmieci inaczej znajdą sie one w lesie , piecu itp. tak jak jest teraz
Cytować
0 #4 Mmmmmmm 2012-09-15 00:32
Hahahaha...ale obciach z tym podrzucaniem śmieci przed Urzędem.
Cytować
0 #5 konstancja 2012-09-15 00:51
To prawda że wyrzuca śmieci od kilku lat trzeba by zrobić zdjęcie gościa
Cytować
0 #6 stary zgred 2012-09-15 12:12
To nie tylko problem już niepłacących, co to jeżeli nie płacą podatku od nieruchomości albo niepłacą czynszu za mieszkanie, to i nie zapłacą podatku od śmieci. Za rok znikają przepisy meldunkowe. Jak ustali się liczbę "głów" zamieszkałych. O ile mi wiadomo już teraz dla różnych potrzeb jest notorycznie przez "zainteresowany ch" zaniżana. Czy ustawa ma jakieś mechanizmy?
Palenie śmieci w centralnym ogrzewaniu to nie tylko problem opłat za wywóz, to także zjawisko ekonomiczne, ściśle związane z cenami węgla i gazu, a te rosną.
Cytować
0 #7 jadanka 2012-09-15 13:04
Ja trochę się martwię - sumiennie ładuję śmieci do kubła i płacę za wywóz tego, co wyrzuciłam. Teraz będę płacić za wirtualne śmieci, bo dzieci są zameldowane u mnie , a "śmiecą" w szerokim świecie.
A co do podrzucania: regularnie dzień w dzień ktoś wyrzuca starannie zapakowany worek przy wjeździe na autostradę. Przekonałam się, że ci których stać na zapłacenie za opróżnianie podrzucają, gdzie mogą, palą zatruwając sąsiadów i wcale się z tym nie kryją.
Cytować
0 #8 Krzysio 2012-09-16 01:21
Kolego Adrianie. Ciesze się iż jesteś optymistą że nasze lasy dzięki ustawie śmieciowej będą czyste. Optymizm jest ważny w życiu młodych ale realizm bardziej praktyczny - szczególnie gdy pewne obowiązki życia spoczną na m. in. twoich barkach. Nie wiem czy nie za dużo naczytałeś się wywodów p. Dedy iż te śmieci potrafi on spacyfikować tak by powiat był czysty. Skąd znasz cenę odbioru śmieci skoro nie została ona oficjalnie podana? Ten artykuł ma być próbą zachęcenia do płacenia kwoty którą wielu uważa za wręcz wyłudzenie pieniędzy od mieszkańców.
O tym że ludzie będą dalej wyrzucać śmieci do lasów można przypuszczać po artykule http://chrzanowski24.pl/lokalne/remontujesz-dom-papy-i-materialow-izolacyjnych-tak-latwo-sie-nie-pozbedziesz-5215 Ludzi niestety on nie zmieni tak szybko.
Wiesz kto podrzucał śmieci a bałeś się zainterweniować ? Zgłosiłeś komuś ten fakt? Nie? Więc jesteś takim samym śmieciarzem jak on, bo pozwoliłeś na ten proceder.
Optymistycznie kończąc - także walczę ze śmieciarzami, walczę także przeciwko budowie spalarni w powiecie - może nie dlatego że nie chce jej, bo wiem iż są techniczne środki do tego by gromadzić śmieci i utylizować je w sposób w miarę czysty i nieuciążliwy. Ale wszystkim kierują ludzie a oni nie są już tak dobrzy i dokładni. Nie chcę cieszyć sie z tego iz 100 000 ludzi w powiecie będzie płacić na związek śmieciowy kupę kasy gdy i tak problem śmieciowy pozostanie.
Będzie gruz i azbest wywożony do lasu, będzie gnojowica spuszczana z szamb do Chechła, na pola i łąki, będą ludzie pety i papiery na ulicach rzucać itp. Zapomnieliśmy o edukacji, o kontroli czystości i jej egzekwowaniu, o wspieraniu tych co segregują, o zwrotach kaucji za butelki w sklepach itd.
Pozdrawiam na koniec prosząc byś zgłosił jednak fakt podrzucania śmieci na drugi raz lub upomniał tę osobę.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.