Ponieważ tygodnik Przełom nie pokusił się o publikację mojego listu (chociaż chętnie publikuje się pocztę innych zainteresowanych)  postanowiłem wystawić go w tym portalu.

Odpowiedź na wywiad: http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Mity-i-fakty-o-spalarni&p=4586

Szanowny Panie, Nie wiem czy tytuł wywiadu wybrał Pan, czy Pani Redaktor Anna Jarguz, gdybym wiedział łatwiej byłoby mi nawiązać z Panem dyskusję.
Czytając ten wywiad, miałem wrażenie, że więcej w nim mitów niż faktów.
Mit pierwszy
: szermuje Pan pojęciem, że spalarnia, cytuję: “to jeden z najlepszych dostępnych sposobów przekształcania odpadów”. Pytam Pana zatem, w co Pan “przekształca odpady”?? Wypowiadając się w tym tylko temacie należałoby podać uśredniony skład chemiczny odpadów (substratów) oraz skład produktów spalania.
Dopiero takie ujęcie tematu dałoby odpowiedź na co, tak naprawdę, przekształca Pan odpady.
Mit drugi
: Sugeruje Pan, że około 25% z ogółu odpadów to żużel, który można wykorzystać w budownictwie. Pytam więc, gdzie konkretnie, do produkcji czego? Czy znany jest skład chemiczny żużla, promieniotwórczość, straty prażenia w temperaturze np. 1200 stopni C? Przecież wiadomo, że w żużlu ze spalania odpadów komunalnych znajduje się wszystko, od baterii z kadmem, niklem, rtęcią, aluminium, świetlówkami, odpadami elektronicznymi itd.
Mit trzeci
: Wypowiada się Pan, że – cytuję: “spalarnie rusztowe, w porównaniu z innymi źródłami zanieczyszczeń, emitują dużo mniej zanieczyszczeń do powietrza”. Szanowny Panie, z jakimi “innymi źródłami”? Przytacza Pan “trzy przejeżdżające ciężarówki” wmawiając ludziom, że emitują więcej tlenków azotu niż spalarnia na dobę. Pytam – jakich tlenków? To manipulacja. Mit czwarty
: Wypowiada się Pan “o spalaniu śmieci w domowych piecach już nie wspomnę”. Po co to zastrzeżenie, skoro w następnym akapicie twierdzi Pan, że “w tym przypadku stężenie trujących związków jest tysiące razy większe”. Od czego? W jakiej skali? Nie bronię spalania śmieci w piecach, ale godzi się wyrażać bardziej precyzyjnie. Przyznaje Pan jednak, że przy spalaniu powstają “trujące związki’. A czy ogólnie rzecz ujmując dioksyny, czy furany nie są “związkami”? Moje dopowiedzenie – związkami chemii organicznej.
Mit piąty
: Pisze Pan: “kolejnym mitem są dioksyny”. Czy to, co wcześniej Pan powiedział też było mitem? Mitem jest rzeczywiście stwierdzenie, że “wraz z pożywieniem przyjmujemy ich (dioksyn) więcej niż z tytułu spalania odpadów”. Niesamowite porównanie. Ciekawe byłoby, gdyby Pan wytłumaczył jakim to sposobem po dwóch latach eksploatacji spalarni w Warszawie stężenie metali ciężkich i dioksyn było niższe niż przed uruchomieniem?
Fakt niezaprzeczalny: wywiad udzielony tendencyjnie, “na okrągło”, bez szczegółów, które muszą być podane jeżeli chce się przedstawić sprawę obiektywnie.
Nie zajął Pan stanowiska w sprawie oczyszczania gazów spalinowych, pyłów toksycznych i ich unieszkodliwiania.
Unieszkodliwianie gazów spalinowych wymaga zastosowania odsiarczania i odchlorowania, co wiąże się z wytwarzaniem znacznych ilości siarczanu wapnia i chlorku wapnia, oceniam, że może to być około 5000 ton, który to odpad należy składować w osadnikach.
Unieszkodliwianie pyłów niebezpiecznych w ilości 4-5 tys. ton wymaga ich specjalnego składowania, np. Niemcy składają, związane cementem, w nieczynnych kopalniach soli. Związków chemii organicznej, w ilości trudnej do oszacowania nie da się unieszkodliwić, wobec czego będą emitowane do atmosfery.
W jednostce czasu będą to stężenia niewielkie, ale w długim okresie czasu działania ich na ludzi jest niezaprzeczalnie szkodliwe. Dowodzą tego badania państw zachodnich po 20 latach eksploatacji spalarni.
Szkoda, że nie wypowiedział się Pan całościowo w sprawie gospodarki odpadami komunalnymi, to jest wszystkimi fazami tej gospodarki poprzedzającymi spalanie.
Może wtedy określenie “przekształcanie odpadów” użyte przez Pana miałoby głębszy sens.
Byłbym wdzięczny, gdyby Pan zechciał odpowiedzieć na moje pismo i wyjaśnić zastrzeżenia, z ustosunkowaniem się do lokalizacji spalarni w proponowanym miejscu, w gęsto zabudowanym terenie.
 
z poważaniem

STAN

Komentarze   
0 #1 Jakub 2010-06-24 01:05
Dokładnie. Tych wpadek lobbystów za spalarnią jest więcej. Czasami, aż nie chce się ich wskazywać, ale niestety trzeba z głupotą lobbystów walczyć bez ustanku i ją piętnować zanim urośnie jak hodowla smrodliwych bakterii.
Cytować
0 #2 pyclik 2010-06-24 03:34
Dla tych bardziej leniwych i żądnych wiedzy o człowieku:
http://informator.imir.agh.edu.pl/v2003/prow/pajak/
http://www.keios.agh.edu.pl/index.php?n0=pracownik&d=19

wraz z wykazem publikacji za ostatnie chyba blisko 20 lat – poniżej :

http://regent2.uci.agh.edu.pl/bpp/bpp-show.phtml?s=b1&R=0&W=0&poz=K&aut=2483&tp=0

Sądzę, że winien się z tym zapoznać szczególnie ten, kto chce lub już „ rzucił kamieniem”.
Pyclik
Cytować
0 #3 pyclik 2010-06-24 22:53
Masz rację, jakkolwiek dla mnie jest oczywiste, że prawdopodobieńs two opowiadania "bajek" na niezbyt znany temat jest większe, gdy robi to np. Pyclik niż człowiek z dorobkiem naukowym w danej dziedzinie.
To oczywisty komunał, ale po prostu nawołuję do ostrożności, szczególnie specjalistów z wiedzą wyłącznie internetową.
I tylko tyle.
Pyclik
Cytować
0 #4 misia 2010-06-27 01:57
z listy wynika, że gostek klakował za spalarnią w Warszawie - klęska ekonomiczna, organizacyjna i ekologiczna. Nawet wrońskie i gastoły twierdzą, że wawa to porażka, więc facet strzela celnie, ale we własne kolano...;-)
Cytować
0 #5 Karo 2010-07-07 19:38
Salski z Chrzanowa jest jednym z tych, którym zależy aby spalarnia rusztowa powstała. Dobrze, że w naszym Urzedzie nie działa tylko w Trzebini. Dziwię sie, że jeszcze go stamtąd nie posłali z biletem.
Cytować
0 #6 Karo 2010-07-07 19:42
Przepraszam za pomylkę, chodzilo oczywiście o Pana Świtalskiego.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.