Jakiś czas temu chorowałam na punkcie wszystkiego, co było w paski czarno-białe, czyli w klasyczną zebrę. Zresztą, kto by się nie oparł urokowi kontrastowego połączenia bieli i czerni w pasy?.. Miałam dywan w zebrę, kubek w zebrę, koc w zebrę, torbę w zebrę, szalik w zebrę, kolczyki… uwielbiałam w domu piec zebrę… Skąd ta fascynacja zebrą? Nie pamiętam, ale pewnie ta fascynacja zebrą przetrwałaby do dziś, gdyby nie fakt, iż zebrę polubiła też moja, niespełna wtedy 12-letnia, szwagierka.

Ale nadal lubię: buty z Zebry – drogie, markowe, porządne, nie przemakają. Ogólnie ZEBRA to renomowana, systematycznie rozwijająca się sieć sklepów obuwniczych, działająca od 1989 roku. Można w niej znaleźć bogaty i szeroki asortyment obuwia damskiego i męskiego najlepszych polskich i zagranicznych marek. Najbliższa taka Zebra w Krakowie.

Lubię też filmy Janusza Machulskiego - założyciela i dyrektora Studia Filmowego Zebra, działającego od 1989 roku. Od początku istnienia Studia wyprodukowano 36 filmów fabularnych i 4 seriale telewizyjne. Większość produkcji Studia znalazła uznanie widowni kin i stacji telewizyjnych ("Kiler”, ”Kilerów 2-dwóch”, „Sztuka kochania”, „Porno”, „Dzień Świra”, „Psy” i inne). Najpopularniejsza polska komedia "Kiler” zgromadziła w kinach ponad 2 miliony widzów, a prawa do remake-u filmu zostały kupione przez Walt Disney Company. Od lat bierze udział w koprodukcjach krajowych i zagranicznych, i współpracuje tylko z najwybitniejszymi aktorami i twórcami.
Dobre też są zamienniki – kartridże z Zebry - światowego lidera w dziedzinie systemów drukowania na zamówienie. Posiada punkty sprzedażowe w Europie, Azji i obu Amerykach oraz dużej sieci partnerów oferujących dodatkowe usługi. Oferowane przez firmę Zebra Polska drukarki kodów paskowych i paragonów, materiały eksploatacyjne, oprogramowanie, systemy połączeniowe i drukarki kart Zebra zapewniają szeroki zakres zastosowań.

Jak jestem we Wrocławiu, to często zaglądam do tamtejszego zoo, by popatrzeć zebry. Bo zebra to przede wszystkim ssak z koniowatych. Widoczna z daleka po charakterystycznych ciemnych pasach na białej lub żółtej sierści. Występują zwykle stadnie w trawiastych terenach Afryki na południe od Sahary. Mogą krzyżować się z końmi i osłami, a takie krzyżówki zwie się zebroidami. W Polsce występuje tylko w ogrodach zoologicznych – najbliżej: w Krakowie lub Chorzowie. Uwielbiam patrzeć na zebry!

 

Niedobór zebr nadrabiam pieczeniem ciast zwanych zebrą. Kojarzone zwykle z dawnymi imieninami u cioci, u innych zwane ciastem gorszej kategorii (bo nie z masą).

Mój przepis: 1 szklanka białej oranżady, 3/4 szklanki oleju, 2,5 szklanki mąki + 2 łyżki, szklanka cukru, 5 jajek, 2 łyżki kakao, 2 łyżeczki proszku do pieczenia (z czubkiem), 1 cukier waniliowy. Jajka utrzeć z cukrem, dodawać na przemian mąkę (wymieszaną z proszkiem do pieczenia), oranżadę i oliwę - około 3-4 zmiany. Po wymieszaniu podzielić masę na dwie równe części - do jednej części dodać 2 łyżki mąki, a do drugiej kakao. Masy wylewać na przemian (po około 3 łyżki) do tortownicy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Piec około 1 godziny w temperaturze 180 stopni C. Smak niepowtarzalny (ale to jedyne ciasto, które wychodzi mi z zakalcem).  
Ale mimo to w Chrzanowie nadal brakuje mi zebr. Przede wszystkim na ulicach. Jest wiele miejsc, przez które ludzie przechodzą „na dziko”, bo albo nie ma przejścia na całej ulicy, albo jest zbyt daleko.  Na przykład na osiedlach – Niepodległości za garażami – ludzie przechodzą często z dziećmi. Ulica Parkowa, Dworska –żadnej zebry! Na Chechlanej – choć po 2 stronach domy, sklepy, punkty usługowe, brakuje i zebry, i chodnika – jedna zebra na samym końcu ulicy – przy Pogorskiej…

 

 

A jesień to okres zwiększonej liczby wypadków z udziałem pieszych, który trwa do początku lutego. W zeszłym roku w tym czasie na przejściach dla pieszych zginęły 284 osoby, a 4606 zostało rannych. Tylko do około 14% z nich dochodzi na oznakowanych przejściach. Przyczyny wypadków to przede wszystkim gorsza widoczność (wcześnie zapada zmrok) oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne (opady deszczu, śniegu, śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania aut), a także przechodzenie przez pieszych w niedozwolonych miejscach.


I jak tu oprzeć się zebrze?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.