Nie planujcie urlopów w tym roku na lato, z nadzieją, że będzie ono ciepłe i słoneczne. Wulkan Eyjafjallajökull na Islandii wciąż jest w trakcie erupcji. I może być jeszcze długo. Naukowcy wiedzą już, że nie jest to VEI=1, a ale 2 lub nawet 3.

Ponieważ ciągle Europa obrywa popiołem z tego wulkanu, warto wziąć pod uwagę konsekwencje tego faktu, bo na pierwszy rzut oka są one niewidoczne. Wszakże samoloty już latają, Obama nie wytłumaczy się teraz, że w golfa musi zagrać...

Wulkan wypluł już setki tysięcy, jeżeli nie miliony, ton dwutlenku siarki (SO2). Ten gaz, w tej chwili, wisi wysoko już na Europą. Pamiętamy co było w 1993 roku, rok po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach - lato było marne, w zasadzie jeżeli ono w ogóle było... A Pintabo był bardzo daleko od nas, a mimo to, jego erupcja o sile VEI=6 dała nam się we znaki.

Dziś mamy być może VEI=3, a wulkan jest tuż tuż, produkty jego erupcji także. Lato też jest tuż tuż... Dwutlenek siarki to paskudna zmora - w górnych warstwach atmosfery łączy się z cząsteczkami wody (pary wodnej) i tworzy ,,welon'' kwasu siarkowego, który to welon odbija światło słoneczne obniżając temperaturę. Ogromne ilości SO2 wyrzucane przez największe wulkany w trakcie erupcji o największej sile (VEI=8), odpowiadało za ,,zimy nuklearne'' po takowych erupcjach. Ostatnia supererupcja miała miejsce około 26 000 lat temu. A kiedy opuściło nas zlodowacenie ostatnie? To zadanie domowe dla ciekawskich z geografii, którzy myślą, że to blef.

Im dłużej będzie trwała erupcja Eyjafjallajökull, tym gorzej dla takich dzieci Słońca jak my - może tego nie widzimy, ale może się właśnie zaciskać pętla na szyi naszego lata, które jeszcze nie nadeszło.

Zapamiętajcie ten wpis i wspomnijcie w Październiku. Wtedy będzie wiadomo, czy miałem racje, czy snułem wizje katastroficzne.

Tutaj można zobaczyć fantastyczne zdjęcia z erupcji Eyjafjallajökull - to dla tych, którzy chcą wiedzieć, który rodzynek atakuje ich urlop w tym roku.