"Trudne początki"
Zbliża się kolejny sezon by "pokopać" w piłkę nożną, i kolejne wybory w których pojawią się kolejne obietnice i kiełbasa wyborcza. Nie mam sympatii politycznych, głosuje na ludzi na których warto zagłosować i którzy wiele robią na rzecz lokalnej społeczności.
Sprawa Orlika dla jednego z większych osiedli w Chrzanowie, osiedla Północ-Tysiąclecia ciągnie się niemiłosiernie. Pierwsze słowa Burmistrza Kosowskiego w tej sprawie były negatywne, w wywiadzie dla chrzanowskiej telewizji lokalnej mówił że nie jest aż tak źle z boiskami w Chrzanowie, a ludzie chcieli by je mieć pod parapetem własnego mieszkania. Kolejne monity mieszkańców w mediach doprowadziły do zmiany stanowiska Burmistrza który zmienił zdanie i zgodził się aby boiska z rządowego programu Orlik 2012 powstały w Chrzanowie, gdzie pierwsze miało powstać przy ul. Kubusia Puchatka zaraz po wyburzeniu Centrum Usług Socjalnych.
"Osiedle ludzi starych"
Gdy już udało się pozyskać zapewnienie Burmistrza Kosowskiego że Orlik zostanie wybudowany na wspomnianym wyżej terenie, "znalazła" się grupka kilku osób które stwierdziły że chcą spokoju i ciszy przed oknami a boisk na tymże osiedlu jest już pod dostatkiem dodając że osiedle Północ jest osiedlem ludzi cyt. "starych" (jak dla mnie określenie bez szacunku - prędzej ludzi starszych ale cóż kwestia wychowania) i schorowanych którzy zasługują na ciszę i spokój. Nikt tej ciszy im nie zabiera, dzieciaki grające w piłkę nadal grają na przyblokowych parkingach i ulicach stwarzając zagrożenie dla siebie i mienia które znajduje się w zasięgu ich piłki. Protest który rozpoczęła wspomniana grupka osób stał się argumentem do planu Burmistrza który uznał że działkę planowaną pod Orlika (mimo wcześniejszych obietnic że terenu nie sprzeda ani pod budowę sklepów ani bloków argumentując że potrzeba więcej terenów zielonych na tym osiedlu) sprzeda pod działalność handlowo-usługową, co również wzbudziło protes mieszkańców.
"Rada osiedlowa?"
Całkowicie dziwne i niezrozumiałe dla mnie kroki "po fakcie" podjęła Rada Osiedla "Północ". Wychodząc na przeciw Burmistrzowi jak z kapelusza pojawiły się osoby z rady które do tej pory nie wpadły na pomysł, a może nie widziały potrzeby aby Orlik został zbudowany. Plan prosty Orlik na boiskach szkolnych Publicznego Gimnazjum nr 1 przy ul. Zielonej.
"Co to jest Orlik?"
Krótko: Kompleks boisk do piłki nożnej - ogólnodostępny ( http://orlik2012.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=33 ) Pytanie jak boisko zbudowane na terenie szkolnym może być ogólnodostępne?
III programu edycja Orlików zakończona.
W litopadzie 2009 r. zakończony został nabór wniosków na budowę Orlików. Na dzień dzisiejszy mimo deklaracji i obietnic nadal nie doczekaliśmy się tego kompleksu w całym Chrzanowie.
Mają go sąsiedzi.
Czego nie da się w Chrzanowie dało się zrobić w Olkuszu, obecnie budowany jest tam trzeci Orlik ponieważ dwa pozostałe nie są w stanie pomieścić chętnych którzy korzystają z niego od rana do wieczora. Także sąsiednie Bukowno, Krzeszowice, Libiąż i Babice a także Gaj potrafiły napisać wniosek do Ministerstwa Sporu, opracować plan i doprowadzić do otwarcia swoich Orlików.
Zakończenie
A Chrzanów? Miasto które szczyci się wieloma osiągnięciami w stylu "moja babiczka pochazi z Chrzanooowa" odwróciło się tyłem do takich osób min. jak ja, które proszą o tego typu inwestycje na osiedlach, oraz dzieciaków które już nie proszę tylko grają na każdym wolnym skrawku nie koniecznie bezpiecznie, niekoniecznie na miarę Europy.