„Dawno temu za górami,
za rzekami i bagnami
żyła sobie stara wiedźma,
bardzo brzydka i przebiegła.
Wiedźma często miała chrapkę,
by księżniczkę zmienić w żabkę.
I dlatego dziś po łąkach
wiele się księżniczek błąka” (Fasolki, Pocałuj żabkę w łapkę)

Żaba należy do płazów. W Polsce występuje sześć gatunków żab, umownie dzieli się je na tzw. "brunatne" i "zielone" (kolor żab nawet u tego samego gatunku może mieć różną intensywność od żółtawego przez jaskrawozielony po prawie czarny, gdy są mocno wystraszone). Zwykle spotyka się żabę trawną, wodną, śmieszkę, zwinkę i moczarową. Wszystkie gatunki żab zielonych są w Polsce chronione. Żaby mają: krótkie, spłaszczone ciało pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg są spięte błoną pławną. Język wąski, długi, rozwidlony, wyrzucany, lepki. Ich potomstwo to kijanki, które około 16 tygodnia pobytu w wodzie staje się dorosłym osobnikiem i może opuścić staw czy inny zbiornik wodny (kijanki oddychają skrzelami). Jeśli mamy w oczku ryby, to nawet jeśli żaby złożą jaja, to w wielu przypadkach młode kijanki kończą jako rybi posiłek – bo zwykle skrzek jest po prostu pożerany przez rybki.

W okresie godowym u samców żab zielonych rozwijają się tzw. rezonatory - duże, błoniaste, szare worki głosowe po obu stronach głowy. Dzięki którym słyszy się koncerty rechotania, trwające u zielonych żab nawet do końca lipca zarówno za dnia jak i nocą. Najdonośniej żaby rechoczą podczas ciepłych nocy i to począwszy od krótkich dźwięków przypominających pojękiwanie, śmiech czy szczeknięcia przez skrzeczenie, dźwięki podobne do trzeszczenia łamanych gałęzi, po terkotanie i klekotanie.

Żaby zielone odżywiają się głównie owadami, takimi jak: muchy, komary, meszki, ważki oraz chrząszcze, ponadto zjadają dżdżownice, pajęczaki i ślimaki i inne drobne zwierzęta np. turkucie podjadki, ryjówki, a nawet inne żaby, traszki, jaszczurki i pisklęta ptaków. Wielbiciele oczek wodnych i akwariów chętnie kupują zwłaszcza zielone.

Żaby wodne są masowo odławiane i eksportowane do Francji, gdzie ich udka uznawane są za przysmak. Szacuje się, że w celach konsumpcyjnych rocznie ginie około miliarda żabek

Najsmaczniejsze żabki są pod koniec lata. Jadalne z nich są tylko żabki koloru szarozielonego i tylko ich udka. Należy pamiętać, aby udka obciągnąć ze skórki i odciąć łapki.. Żabie udka to bardzo wykwintne i delikatne mięso. W smaku przypomina delikatniejsze mięso drobiowe. Przysmak ten zwyczajowo kojarzony jest z kuchnią francuską (z jakiegoś powodu Francuzi musieli zasłużyć na miano ‘żabojadów, choć nie jest to słuszne określenie), ale moi znajomi spróbowali żabie udka w Wielkim mieście w chińskiej (o dziwo!) restauracji (były smażone w cieście naleśnikowym i posypane sezamem). Samodzielne przyrządzenie nie jest wcale czaso- i praco-chłonne. Najprostszy przepis: pozbawione skóry i łapek udka umyć, namoczyć w mleku na około 45 minut. Osuszyć, posypać czosnkiem, chilli, oprószyć mąką, panierować w jajku i tartej bułce. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu, najlepiej maśle, posolić i posypać pieprzem pod koniec smażenia. Podawać najlepiej ciepłe. W Polsce najczęściej są podawane właśnie w panierce, ale kuchnia tajska poleca podawać je z chilli, bazylią, czosnkiem i sosem rybnym. W necie jest też przepis na żabie udka z sosem adwokato i lionką, na białym winie, z cytryną…
Jak je jeść? Ponieważ żabie mięso jest delikatne, zatem rozłamuje się je i po prostu obgryza. Chyba że są w sosie, no to wtedy sztućce idą w ruch.
Można je kupić mrożone (niestety nie w Żabce). 


Żabka to sieć sklepów opartych na zasadzie franczyzny,  w miejscowościach liczących ponad 5 tys. mieszkańców. Stworzona w 1998 r. przez Mariusza Świtalskiego, który wcześniej uruchomił sieć hurtowni "Eurocash" oraz sklepów "Biedronka. W maju 2007 roku Mariusz Świtalski sprzedał sieć "Żabka" czeskiemu inwestorowi Penta Investments. Rok później Żabka połączyła się z Anurą SA. I jak głosi oficjalny komunikat zarządu spółki: „...spółka ANURA SA przejęła nazwę spółki przejmowanej i tym samym od dnia 30.05.2008 r. posługuje się nazwą Żabka Polska SA”.
W połowie września 2008 roku w sklepach sieci „Żabka” i w mediach pojawiła się akcja promocyjna, że „decyzją zarządu ŻABKA POLSKA SA 15 września 2008 ZAMYKAMY ŻABKI ". O szczegółach klienci mogli dowiedzieć się, dzwoniąc pod podany numer infolinii, co sugerowało, że klienci uzyskają dodatkowe informacje na temat likwidacji sklepów, a nie akcji promocyjnej. Dopiero w drugim etapie kampanii przedsiębiorca wyjaśnił, że organizuje loterię promocyjną i że zostały zamknięte nie sklepy, ale sejfy… w kształcie żabki. Ta dezinformacja była częścią kampanii promocyjnej sieci, za którą rok później Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na „Żabki” karę 1,5mln zł.
W 2009 roku Żabka Polska S.A. otworzyła nową sieć convenience shop (dosłownie "dogodny sklep") – co oznacza małe sklepy położone w dogodnych punktach, dzielnicach miast, oferujący markowe towary FMCG potrzebne bieżąco mieszkańcom. Żabki czynne są zwykle 6.00 do 23.00 przez 7 dni w tygodniu. W naszej Małopolsce ilość sklepów z sieci Żabek to123 sklepiki, podczas gdy na Śląsku jest ich prawdziwy wysyp: 484 (najwięcej chyba ma ich Ruda Śląska – co dzielnica i dziesiąta ulica to Żabka) i - jak chodzą słuchy – ciągle otwierane są nowe. W samym Chrzanowie są dwie „Żabki”.Czy popyt na żabki w każdej postaci może zmaleć? Prędzej uwierzę, że znajdzie chętny, co pocałuje  żabkę w łapkę… A nawet jak będą słabnąć, to żabki i tak mają na siebie sposób, bo jak mówi wierszyk j. Brzechwy „Pewna żaba/Była słaba /Więc przychodzi do doktora /I powiada, że jest chora…”. Zatem, co najwyżej uschną… z tęsknoty za naszymi podniebieniami.

Ale pamiętajcie – „Każdy ma swoją żabę, co przed nim ucieka, I swojego zająca, którego się boi” (Adam Mickiewicz, Zając i żaba).

 

Komentarze   
0 #1 ADAMUS 2010-10-04 11:02
Bardzo miło się czytało ;-)też mam po sąsiedzku sklep Żabka ;-)
Cytować
0 #2 a ja mam biedronkę , ha,ha,ha 2010-10-17 19:38
a ja mam biedronkę:-*:D: sad::o8):cry::P :-)
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.