W związku z prośbą w komentarzach do mojego poprzedniego wpisu chciałem się podzielić odrobiną wiedzy zdobytej już w tej materii dla ewentualnych nabywców sprzętu do samochodu .

Jak to w każdej materii i dziedzinie sprzętu dostępnego jest wiele jak i producentów. Nie każdy jednak sprzęt sprawi , że będziemy zadowoleni z zakupu . Niekoniecznie  trzeba drogi sprzęt kupować . Chciałem w tym miejscu polecić kilka radyjek prostych ale dobrych radyjek , jak i sprzęt z wyższej półki dla bardziej ambitnych .

Na początku przed zakupem trzeba sobie zadać pytanie jakie zadanie stawiamy przed sprzętem i gdzie go będziemy używać , czy w gęstym ruchu ulicznym , czy w mieszanej aglomeracji z jaką mamy do czynienia w obrębie Chrzanowa i Trzebini , czy głównie na trasie.Jest to o tyle istotne , że wtedy zawężamy wybór. Oczywiście są radia , które spełnią wszystkie w/w funkcje co jednak się odbije na cenie . To też limituje nam wybór konkretnej anteny .

Jeśli sprzęt ma pracować głównie w mieście to trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to , aby był wyposażony regulacje RF-Gain i Squelch . Wyjaśniam o co chodzi .

Regulacja RF-Gain pozwala nam wyregulować  czułość radia tak aby radio odbierało czysto korespondentów najbliższych w nie dużej odległości od nas , rzędu  1-2 km . Większa czułość w gęstym ruchu ulicznym nie jest potrzebna , a blokuje skutecznie wszelkie zakłócenia i szumy, których w mieście duużo .

Regulacja Squelch , to tzw bramka szumów . Dobrze ustawiona ta regulacja o ile dobrze działa pozwala na to , że mamy ciszę w radiu pomiędzy korespondencjami.Mamy też do czynienia z tą regulacją wsytępującą jako automatyczna różnie nazywana przez różnych producentów. 

Jeśli chodzi o antenę to do miasta wystarczą konstrukcje kilkudziesięcio centymetrowe do metra . Np bardzo dobra antena Sirio AS 100 ,.

Konkrety :

Zestaw radio Alan 109 + antena Sirio AS 100 , taki zestaw w dobrym sklepie (np Eurosat, Mysłowice ul Mikołowska ) będzie nas kosztował ok 260 zł .Kolejny zestaw to radio Yosan Pro 120 z tą samą anteną To radyjko jest trochę droższe(ok 200 zł+ antena ok 90 zł) od Alana , jednak dużo lepsze . Jeśli możemy przeznaczyć troszkę wieksze fundusze to polecam przede wszystkim dłuższą antenę poprawiającą zasięg i tzw siłe przebicia na rozgadanym kanale 19-tym . Antena 1,5 metra np Sirio ML 145 za ok 120 zł :Ta antena zapewni nam też dużo dalszy zasięg i często jest tak , że nie musimy się o nic pytać gdyż robią to za nas inni , a my słyszymy rozmowy nawet do ok 10-12 km .

Idąc dalej , teraz kilka propozycji dla ambitnych .

Radio President Johnny II :

To radio już posiada ten automatyczny Squelch , dużo lepszy filtry i zapewnia komfort pracy dużo lepszy od poprzednich propozycji . Posiada tylko  modulację AM jak i w/w wymienione radia, jego bliźniak identycznie wyglądający nazywa się President Harry II i dodatkowo posiada modulację FM , oprócz standardowej AM . Modulacja FM jak pisałem jest odporniejsza na zakłócenia , teoretycznie ma minimalnie mniejszy zasięg . Jak jedziemy w trasę z towarzystwem to polecam pogaduszki w tej modulacji . Dużo krajów w Europie pracuje własnię tylko w tej modulacji np Niemcy . Radia wystepują też pod marką Stabo , jest to dokładnie to samo , tylko produkcja jest pod marką niemiecką . Mamy też już następców w postaci Johnny III i Harry III , różnią się tylko zastosowaniem wyświetlacza ciekłokrystalicznego i dodatkowymi elementami sterowania . 

teraz radio którego sam jestem posiadaczem . Mianowicie President Walker :

Jak dla mobila , to radio już z wyższej półki (cena Ok 560 zł). Posiada oczywiście obie modulacje , czyli podstawową Am jak i FM . Ma rozbudowany układ filtrów , dodatkową regulację Mic Gain , tzn regulacje wzmocnienia mikrofonu . Bardzo przydatna funkcja , gdy korzysta się z niestandardowego mikrofonu ze wzmocnieniem. Posiada też czytelny wskaźnik wychyłowy sygnału odbieranego . Posiada tzw Multistandard , a to oznacza , że spełnia wymogi wszystkich krajów EU w zakresie CB , tak mocy nadawania jak i kanałów i częstotliwości . U mnie pracuje z anteną dwumetrową Sirtel Santiago 1200 :Antena bardzo dobra , razem z w/w radiem gwarantuje zasięg ok 25 km , a w dobrych warunkach i ponad 30 km . Sprzęt dla ambitnych i pasjonatów .

Dodam ,że przy zakupie i montażu sprzętu trzeba zestroić antenę . Antenę się stroi do samochodu i do miejsca położenia na nim . Anteny najczęściej są na podstawach magnetycznych , po zestrojeniu i sprawdzeniu współczynnika SWR trzeba pamiętać , aby zawsze antenę stawiać w tym miejscu, w którym była strojona. Anteny też możemy montować za pomocą różnych uchwytów do relingów dachowych , klapy bagażnika . Ortodoksyjni CB-iści więrcą dziurę w dachu i montują antenę na stałe . Z punktu widzenia strojenia i parametrów nadawczo-odbiorczych montaż w dziurze w dachu jest najlepszy . Jednak nie każdy sobie pozwoli na dziurawienie samochodu , nawet ja nie dziurawiłem. W sklepie Eurosat w Mysłowicach montaż radia + strojenie anteny jest wykonywane w cenie zakupu sprzętu , lub jeśli wystąpią komplikacje niewielką dopłatą ok 20-40 zł. Nie polecam zakupu w sklepach w naszej okolicy ze względu na kosmiczne ceny sprzętu i brak fachowości . Jeszcze ostatnia bardzo istotna uwaga , nigdy nie korzystamy z radia bez podłączonej anteny , gdyż grozi to uszkodzeniem końcówki mocy w nadajniku , a tego uszkodzenia nie ma w gwarancji żaden producent sprzętu .

Na koniec kilka propozycji radii z najwyższej półki . Niektórzy stosują je w samochodach , jednak pełnię swoich możliwości pokazują jako stacje bazowe z dużymi , kilkumetrowymi antenami stacjonarnymi . Posiadają wszystkie modulację ; AM , FM oraz SSB . Modulacja SSB zapewnia najdalsze łączności 50-60km . Przy warunkach propagacji na fali odbitej nawet 1000 i więcej kilometrów .

Propagacja to zjawisko atmosferyczne wywołane aktywnością słoneczną . Jonosfera na skutek aktywności słońca odbija fale i w ten sposób  pozwala uzyskać dalekie zasięgi . Może to byc pojedyncze odbicie , lub wielokrotne  .

O to przykłady radyjek .

Jackson II jaki jest w moim posiadaniu . Zdjęcie przedstawia moje radio wraz z miernikiem częstotliwości :

 

Teraz pokaże kultowe radia . Obecnie nie produkowane jednak wśród pasjonatów mające wielkie poważanie . President Lincoln:

President Jackson (pierwsza wersja ) :

Już całkiem na koniec dodam jeszcze zdjęcie anteny bazowej Lafayette CBS 18 (mojej) :Długość  anteny 5,5 metra .Tu już naprawdę można się pobawić . Łączności z tej anteny z radiem JacksonII z połową Europy .