W Bochni jest przepiękne sanktuarium, które bardzo chciałam zobaczyć.To stare miasto leży międzyKrakowem, a Tarnowem.  Jedno z najstarszych na ziemi krakowskiej. 1253 r - data powstania miasta.Główny zabytek Bochni to kościół św. Mikołaja, jego fundatorka to sw.Kinga.Miasto rozwijało się intensywnie do 1665 r, kiedy to wybuchł pożar.
  Spaliła się większość miasta w tym kościół św. Mikołaja. Odbudowano miasto i świątynię.


Kościół, który obecnie oglądamy zbudowano w stylu barokowym. W Bochni znajdował się klasztor Dominikanów, gdzie był słynący z cudów obraz M. B. Bocheńskiej . W 1778 Klasztor uległ kasacji . Cudowny obraz przeniesiono z Klasztoru Dominikanów do Kościoła św. Mikołaja, który tym samym stał się Sanktuarium Maryjnym.Świątynia ta jest jedną z piękniejszych, które do tej pory zobaczyłam. Wchodząc do niej poprawej stronie jest kaplica ku M.B Różańcowej


 Znajdujacy się w kaplicy obraz z wizerunkiem M.B Różańcowej namalował nieznany malarz. Wizerunek ten jest prawdopodobnie kopią obrazu M. B Częstochowskiej, która powstała na przeł. XV i XVI w. Tak samo jak Częstochowska ma dwie rysy.Już w XVII w był otaczany wielką czcią . Wokół obrazu gromadziły się bractwa różańcowe. W kaplicu z cudownym obrazem są liczne wota  i naczynia liturgiczne. W Bochni zdarzył się cud łez, Maryja płakała krwawymi łzami. Na przeciwko kaplicy M.B Bocheńskiej jest kaplica św. Kingi, pierwszej fundatorki kościoła.
Kaplica ta pochodzi z XVI w.

Są tam unikatowe freski. W świątyni są liczne ołtarze boczne m.in.  Ołtarz z obrazem M. B Szkaplerznej.

Stojac w nawie głównej widzimy kościół w całej okazałości.

Ołtarz główny poświęcony jest patronowi kościóła św. Mikołajowi.
W kościele zobaczyłam  bogato zdobione tabernakulum,oraz na bocznej ścianie barokową ambonę.
Ludzie modląc się do wizerunku M. B Bocheńskiej wypowiadają takie słowa:

" Królowo Różańca Świętego, Pani Bocheńska - módl się za nami ". Do Bocheńskiego Sanktuarium nadal przybywają pielgrzymi, by  wypraszać  u niej łaski. Ten słynący z cudów obraz doczekał się koronacji, której dokonano w 1933 r. Przy bazylice jest zabytkowa dzwonnica.
Podniesienie kościoła do rangi Bazyliki Mniejszej, przyczyniło się do wzrostu kultu.Miasto Bochnia znane jest również z kopalni soli.


Komentarze   
0 #1 A co Cię to obchodzi 2010-05-17 19:59
niezłe ale powinno byc więcej opisu a mniej zdj:D:-);-):-*: P8)
Cytować
0 #2 gutek 2011-03-07 18:28
mieszkam w bochni i niepolecam tu przyjechac:sad:
Cytować
0 #3 OLA: 2011-03-07 21:38
A mnie się bardzo to podoba...:-)
Cytować
0 #4 lucy 2012-04-25 03:55
mieszkalam w tym miasteczku ale nigdy nie przezylam nic tak wznioslego jak w roku 2009 chociaz chodzilam do tego kosciolka totez przed obrazem matki boskiej sie modlac wyblagalam zdrowie dla mojej obecnie sedziwej mamusi ktora byla bardzo ciezko chora obecnie ma 84 lata i cieszy sie dobrym zdrowiem ponadto w moim osobistym zyciu nastapila niesamowita przemiana juz jako dorosla osoba przyjelam sakrament ducha swietego wiem dobrze ze tylko za pomoca matki bozej bylo to wszystko mozliwe czulam wewnetrzna niopisana przemiane ktora towazyszy mi i poglebia sie jak patrze na obraz maryi kto chce niech wierzy a kto nie to juz jego sprawa moze kiedys jak dojrzeje bedzie innymi oczami patrzyl na ten swiat
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.