Około  90 km od Bejrutu znajduje się Baalbek - zespół ruin z czasów rzymskich, uważany za jeden z największych, najważniejszych i najpiękniejszych na Bliskim Wschodzie.

Prawie przez całą starożytność, czczono tutaj trzy bóstwa kananejskie : Baala - Hadada - boga przyrody, deszczu i burzy, wiosny i urodzaju.

Atargis - boginię losu, szczęścia i płodności, niestety  trzecie bóstwo nie jest znane, a może jest to Artagnes ?. Kult tych trzech bóstw kananejskich zaczął się przypuszczalnie już w III tysiącleciu p.n.e.

 

W czasach Aleksandra Wielkiego, Baalbek  przekształcono  w  Heliopolis - Miasto Słońca, i zaczęto czcić bóstwa greckie : Heliosa,  Afrodytę  i  Dionizosa.

Za czasów Oktawiana Augusta,  Heliopolis znalazło się w granicach Imperium Rzymskiego i stało się miejscem kultu Jowisza, Bachusa, Wenus. Te zmiany bóstw były właściwie bardzo pozorne. Cesarze rzymscy rozbudowują Baalbek, zostaje nazwane rajem bogów i zarazem skarbem sztuki rzymskiej.

Główne wejście -  Propyleje -  rozpoczyna budować rzymski cesarz Marek Aureliusz - zwany Karakallą. Dla przypomnienia, otóż Marek Aureliusz uwielbiał chodzić w płaszczu Gotów zwanym  "karakallą ", dlatego też,  przylgnął do niego  na wieki  przydomek - Karakalla.

Mijamy sześciokątny dziedziniec  - dzieło cesarza  Sewera Arabusa. Cesarz Trajan wybudował Wielki Dziedziniec z ołtarzem ofiarnym. Kolumny w Wielkim Dziedzincu nakryte były cedrowymi deskami.

Ogromne schody prowadzą do świątyni Jowisza - jesteśmy zszokowani tym co widzimy, nawet niedowiarek byłby oczarowany tym miejscem.

Jowisz - Jupiter - to mitologiczne bóstwo jasnego nieba, pogody, grzmotu, błyskawic. Starożytni zwali go z wdzięczności Optimus Maximus  -  Najlepszy, Największy -  spośród wszystkich bogów.

Świątynia Jowisza była największą i najwspanialszą budowlą wybudowaną w 60 w n.e. za czasów Imperium Rzymskiego.

Niestety trzęsienie ziemi w 555 r dokonało strasznych zniszczeń. Zachowało się 6 kolumn 22 m , obwód każdej - to 2 m , waga 45 ton , są one najwyższymi kolumnami antycznego świata.

Ta ogromna świątynia Jowisza jest zbudowana na gigantycznej platformie składającej się z wielkich monolitów kamiennych - bloki o masie  800 ton każdy.

Opowiada się,  że  poprzednia świątynia miałaby pochodzić z czasów Nemrota.  Nemrot syn Busza prawdopodobnie zarządzał królestwem olbrzymów, żyjących na terenach dzisiejszej Syrii i Libanu. Tuż obok świątyni Jowisza stoi świątynia Bachusa, zbudowano ją około 150 r n.e.

Świątynia Jowisza była  2 x większa, jej kubatura 8 x większa od światyni Bachusa.

Wg arabskich legend, miasto bóstwa Baala, zostało wybudowane przez Kaina, który uckiekał przed boskim gniewem, za zabicie swego brata Abla.

W pobliżu znajduje się bardzo delikatna i piękna  świątynia  bogini Wenus. Na szczególną uwagę zasługuje " Kamień Południa " - ma on wagę blisko  1000 ton, każdy kto go ogląda, zastanawia się jak starożytni go tutaj dostarczyli oraz do czego miałby służyć ?. 

To zadane pytanie prawdopodobnie na zawsze pozostanie tajemnicą.

 

 

 

 

 

 

Świątynia Jowisza była 2 x większa od świątyni Bachusa