Moim wielkim marzeniem było zobaczyć Asyż - miasto św. Franciszka- we Włoszech.W mieście tym św. Franciszek założył największy zakon na świecie. Celem mojej podróży były m.in. Bazylika Św. Franciszka, Kościół Św. Klary i Bazylika Santa Maria degli Angeli. Najcenniejszym jednak zabytkiem Asyżu jest Bazylika Św. Franciszka.Świątynia  ta  jest ważnym miejscem w Umbrii i ma jeden z bardziej okazałych zbiorów na świecie.Budowę tej świątyni  zaczęto w 1228 r  zaledwie dwa lata po śmierci świętego . Do Bazyliki wiedzie stroma dróżka . Tak naprawdę  składa się ona z dwóch kościołów górnego i dolnego .Wzniesionych jeden na drugim.Gdy wejdziemy do środka naszą uwagę przykuwają freski Giotta. Szczątki św. Franciszka spoczywają w podziemnej krypcie. Całą świątynię pokrywają freski sieneńskich malarzy m.in. Simone Martiniego .Freski tego malarza przedstawieją alegorie cnót, na których św. Franciszek oparł swój zakon: ( ubóstwo, czystość i posłuszeństwo ). W kościele tym można zobaczyć niewielki posąg św. Franciszka. Podziwiałam również unikatowe polichromie w kościele górnym. Będąc w tym mieście trzeba wejść do kościoła św. Klary - to właściwie bazylika .


Świątynia ta została zbudowana w l. 1257-60 jako gotycka budowla, na miejscu innego kościoła. Bazylika jest trójnawowa  z transeptem i apsydą. Wchodząc do środka ujrzymy sceny z życia św. Klary namalowane przez nieznanych artystów z Umbrii. Gdy spacerowałam po mieście moją uwagę zwróciła bazylika Santa Maria degli Angeli.

 Świątynia ta powstała na zlecenie papieża Piusa V . Ten trójnawowy kościół wielokrotnie był przebudowywany.

Bardzo chciałam zobaczyć jego wnętrze, są tam unikatowe freski Andrea della Roblla oraz Porcjunkula ( cząstka )-kaplica śmierci,w której także możemy oglądać freski tego malarza. Będąc w tym wspaniałym mieście mogłam zobaczyć klasztorne dziedzińce.
Już z daleka widać mury klasztoru franciszkańskiego, bo stoi na wysokiej górze.Asyż to piękne miejsce pełne spokoju, wyciszenia i modlitw.Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.