Instytucje dbające o bezproblemowe przeprowadzenie wyborów, mają sporo czasu na odpowiednie przygotowanie lokali wyborczych oraz poinformowanie obywateli, gdzie będą mogli oddać swój głos. I mimo że wszystko brzmi na dość proste, w Powiecie Chrzanowskim popełniono wszelkie możliwe błędy aby maksymalnie zniechęcić wyborców do głosowania.

Jako że byłem zastępcą przewodniczącego jednej z komisji, zauważyłem jak wiele osób krążyło od miejsce do miejsca, aby odnaleźć swój lokal wyborczy. Większość osób, które dowiadywały się, iż ich lokal wyborczy, w stosunku do poprzednich wyborów, został przeniesiony gdzie indziej - zdecydowanie dalej od domu - miało pretensje do członków komisji. Oczywiście każdy wie, że obwody wyborcze mogą się różnić, w zależności od rodzaju wyborów które są przeprowadzane. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy władze w powiecie zrobiły wszystko, by jak najrzetelniej poinformować mieszkańców, gdzie będą głosować. Na poparcie tezy podam tylko te przykłady, które w tym momencie przychodzą mi do głowy, ponieważ wszystkich nie sposób spamiętać.

Przykład pierwszy: obwieszczenie Burmistrza, na którym w sposób mocno lakoniczny, przedstawione są opisy niektórych komisji. Weźmy na ten przykład komisję numer 7 czyli Osiedle Kąty. Nie napisano jakie ulice wchodzą w skład tej komisji, a np. do tej komisji zostali przydzieleni mieszkańcy domów na samym początku ulicy Śląskiej, których domy znajdują się obok Biedronki przy rondzie. Normalnie ta lokalizacja nie uchodzi za część Osiedla Kąty. Dołączam adres strony, na której można zobaczyć treść obwieszczenia.

http://www.chrzanow.pl/files/numery_i_obwody.pdf

Przykład drugi: mieszkańcy Płazy byli odsyłani do komisji mieszczących się w Pogorzycach.

Przykład trzeci, który jest prawdziwą perełką: dotyczy on ludzi których znam bardzo dobrze osobiście. Tak więc, jest to rodzina mieszkająca w jednym domu, pod tym samym numerem, przy ulicy Śląskiej, w pobliżu nowej strażnicy. Problem w tym, iż część osób zameldowana w tym domu, została przydzielona do komisji nr. 13 mieszczącej się w Szkole Podstawowej Nr l w Chrzanowie, a pozostali - do komisji nr. 7 w przedszkolu na Kątach.

Problemy miały także same komisje, ponieważ po podliczeniu wyników, informatycy wysyłający protokół, nie mogli skontaktować się z informatykiem pełniącym dyżur w urzędzie. Powód prosty, jedna osoba nie ma szans płynnie obsłużyć tyle komisji. Przy zwożeniu kart i wyników głosowań do urzędu, też tworzyły się gigantyczne kolejki. Powód ten sam, dyżur pełniła tam także tylko jedna Pani, odbierająca protokoły, jedyny pozytyw że była przesympatyczna.

Na końcu zadajmy sobie tylko jedno pytanie. Czy za to zamieszanie odpowiedzialne są tylko niekompetentne osoby, czy ktoś miał interes żeby utrudnić nam głosowanie.

Zachęcam również abyście w komentarzach opisali swoje przygody w komisjach wyborczych.

Mateusz Jarczyk

PS: proszę nie pisać, iż po numerze pesel można było sprawdzić gdzie głosujemy, bo nie każdy ma taką możliwość.

Komentarze   
-1 #1 andrews 2014-05-27 17:27
po-zwykle gęby pełne frazesów o demokracji a tak naprawdę byle szli ci co są na żołdzie waaadzy,starczy ,reszta na szczaw,ile damy się im rolować
Cytować
-6 #2 Anieszka 2014-05-27 22:26
Również byłam w Komisji i jest nieprawdą że protokoły odbierała jedna pani bo były Trzy Panie. I żadnej kolejki nie było. Przyjechaliśmy do Urzędu około 24:00 i bardzo płynnie zostaliśmy obsłużeni.
Cytować
-2 #3 ladybird35 2014-05-27 22:33
W Libiążu było podobnie. Zwykle głosuję w Gimnazjum nr 1. Sprawdziłam stronę Urzędu Miasta przed pójściem na głosowanie i wyszło mi niezbicie, że głosuję w tym samym miejscu. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że TYM RAZEM moja ulica została podzielona na kilka obwodów i głosuję w innej szkole. Numeracja przydzielająca do danej Komisji była chyba tylko jasna dla osoby, która ją stworzyła. Ponadto, w każdej szkole były po DWIE komisje obwodowe. Czyżby Włodarze Miasta spodziewali się rekordowej frekwencji? Dla mnie to przykład bezmyślności i niegospodarnośc i (przecież Ci ludzie nie siedzą tam za darmo). A może to sposób na chwilową likwidację bezrobocia w gminie?:-)
Cytować
+2 #4 ania21 2014-05-27 23:21
W Chrzanowie beznadziejnie podzielono obwody do głosowania, jedna wielka pomyłka
Cytować
-14 #5 keruj 2014-05-28 19:35
To wina PISu
Cytować
-11 #6 T6K 2014-05-28 22:15
Kochany Pisiorku, dołóż troche starania i napisz z skad wynika nowy podział obwodów chetnie przeczytamy :)
Cytować
-3 #7 miki 2014-05-28 23:27
Podzielam w pełni spostrzeżenia i uwagi Autora.
Teściowa pomaszerowała dziarsko jak na swoje 83 lata do miejsca, w którym głosowała w kilku ostatnich wyborach czyli na ul. Grzybowskiego do budynku Sanepidu. I co? Ani śladu komisji, drzwi zamknięte, żadnej kartki z informacją. Wkurzona wróciła do domu i odeszła jej ochota na poszukiwanie "zaginionej arki" po całym Chrzanowie oraz na udział w jakichkolwiek wyborach. Takich przypadków było dużo więcej, o czym opowiadało mi parę znajomych osób.
Uważam to za skandal! Ludzie odpowiedzialni w urzędzie miejskim za organizację wyborów powinni pożegnać się ze swoimi stanowiskami. Wyborcy, szczególnie ci najcenniejsi, bo chcący głosować zostali zlekceważeni i właściwie poniżeni jako obywatele.
Cytować
-7 #8 keruj 2014-05-29 16:34
Czemu mnie minusujecie? Przecież to słowa Tuskowców jak im coś nie wypali
Cytować
-4 #9 uważny czytelnik 2014-05-31 14:29
Hmmmm, już gdzieś to czytałem. Na stronie Przełomu! Może by tak autor tych wypocin zdecydował się gdzie chce pisać, zamiast spamować wszystkie możliwe pisma!
Cytować
-1 #10 celina 2014-06-01 17:46
słyszałam,że w jednej komisji p. przewodnicząca zdjęła powieszoną wcześniej flagę unijnej, a przecież to były wybory do europarlamentu
Cytować
-2 #11 Remino 2014-06-02 05:21
wszędzie funkcjonują agenci kościelni, czyli bojówki pisuarów.
Cytować
+2 #12 Heniek 2014-06-03 14:00
A jakieś fałszowanko głosów było ? (krzyżyki na palcach, przewożenie głosów w siatach)
Cytować
-4 #13 precz z obłudą 2014-06-03 16:08
Cytuję Heniek:
A jakieś fałszowanko głosów było ? (krzyżyki na palcach, przewożenie głosów w siatach)

Owszem, pisiory kasowały głosy oddane na PO i Palikota.
Cytować
+2 #14 Józef 2015-05-28 10:13
Mieszkam przy szkole podstawowej nr.8 gdzie jest komisja , a od kilku lat muszę chodzić na głosowania do przedszkola nr 9,gdzie tu jest logika ?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.