Województwo małopolskie - jeden z wielu regionów naszego pięknego kraju, znajdujący się w jego południowo-wschodniej części. Powstałe po reformie administracyjnej w 1999 roku, jako jedyna jednostka podziału terytorialnego kraju ma prawo do posiadania w swoim herbie godła Rzeczpospolitej Polskiej, czyli białego orła w koronie na czerwonym tle. Swoją nazwą nawiązuje do historycznego regionu Polski jakim jest Małopolska. Swoją wielkością jak i liczbą mieszkańców zaś nie wyróżnia się na tle pozostałych województw. Region wchodzi w skład trzech euroregionów - Tatry, Beskidy i Euroregionu Karpackiego, które zostały utworzone na podstawie umów Polski z graniczącymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Mowa oczywiście tutaj o Republice Czeskiej i Słowacji. Stolicą województwa jest Kraków, znany z zabytków, legend, olbrzymiej ilości turystów jak i znaczących ofert kulturalno-rozrywkowych. Wśród pozostałych równie dużych miast możemy wyróżnić Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim czy Zakopane.

Krótkie zestawienie kilku powyższych informacji, przedstawia nam interesujący obraz regionu. Przyjrzyjmy się wobec tego bardziej szczegółowo.

Najbardziej znaczącym aspektem w przypadku województwa małopolskiego jest niewątpliwie kultura. Region znany jest w zarówno w całym kraju jak i na świecie z wielu festiwali, wśród których można wyróżnić chociażby Festiwal Kultury Żydowskiej, odbywający się na krakowskim Kazimierzu. W jego programie można odnaleźć co roku wiele interesujących wykładów, prezentacji, a także koncertów nawiązujących do bogatej historii, kultury a także wierzeń narodu żydowskiego.

Wśród pozostałych wydarzeń kulturalnych znanych w Małopolskiem można wyróżnić także Międzynadorowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, w ramach którego odbiorcy podziwiają folklor oraz tradycje Górali, jednej z grup etnograficznych w Polsce. Nie należy zapominać w tym wypadku również o Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Babiogórskiej Jesieni, Łemkowskiej Watrze czy Święcie Borówki.

Zauważalna jest także dosyć spora liczba instytucji kultury na terenie samego regionu.
W województwie znajduje się prawie 800 bibliotek, 500 domów kultury oraz 100 muzeów. Dzieła sztuki, które znajdują się w powyższych placówkach stanowią aż 20% wszystkich zbiorów w całym kraju!

Region ten należy również do najczęściej odwiedzanych w całej Polsce. W 2012 roku do Krakowa przyjechało aż 9 mln turystów, wśród których znalazło się najwięcej obywateli Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Co warto zobaczyć? Na pewno Zamek Królewski na Wawelu, kopalnię soli w Wieliczce oraz były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Poza zabytkami, dla fanów sportów zimowych przygotowane są stoki narciarskie w Tatrach oraz Beskidach, a także Zakopane nazywane zimową stolicą Polski. W regionie znajdziemy aż 5 zespołów, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawym faktem jest również różnorodność flory i fauny. W Małopolskiem znajdziemy aż 6 parków narodowych, wśród których wyróżnić można Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński, oraz Tatrzański. Na ich terenie do najbardziej znanych chronionych gatunków flory i fauny należą kozice, świstaki, orły a także krokusy i szarotki alpejskie.

Co wyróżnia województwo pod względem gospodarczym? Na pewno duża atrakcyjność inwestycyjna oraz dobra dostępność komunikacyjna (infrastruktura transportowa jest bardzo dobrze rozwinięta). Innowacyjność, otwartość na rynki zagraniczne oraz duży potencjał naukowy i badawczy krakowskich uczelni i ośrodków (region jest trzeci w Polsce pod względem ilości studentów, zaś w samym Krakowie znajduje się najstarszy uniwersytet w całym kraju) oraz bogactwa naturalne sprawiają, iż inwestorzy zarówno polscy jak i zagraniczni coraz chętniej inwestują swój kapitał w inwestycje na terenie Małopolski. Wśród nich można wyróżnić takie firmy jak Motorola, Elektrolux, Shell czy Campgenini. Na terenie regionu znajdują się cztery okręgi przemysłowe, gdzie wydobywa się takie surowce jak chociażby sól kamienną, ropę naftową, węgiel kamienny, czy rudy cynku i ołowiu. W Krakowie, Skawinii, Trzebinii oraz Tarnowie znajdują się największe elektrociepłownie w całym kraju.

Co do rynku pracy i potencjału ekonomicznego województwa jest on dosyć uśredniony w porównaniu do innych regionów. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło około 3,3 tysiąca złotych (wynik o 10% niższy od średniej krajowej), a liczba ludności w wieku produkcyjnym w Małopolsce na koniec 2010 wynosiła ok. 2 tysiące osób. W województwie występuje z kolei dosyć niska stopa bezrobocia, będąca na poziomie ok. 10%. W jakich sektorach można znaleźć zatrudnienie? Na pewno w tych, które dopasowują się do zmieniających warunków gospodarczych. Przykładowo można wymienić sektor motoryzacyjny, turystyczny czy BPO.

Co do struktury społeczeństwa, w regionie znajduje się ok. 3,3 tysiąca mieszkańców, wśród których poza Polakami wyróżnić można Słowaków, Ukraińców, Żydów oraz Ormian w także przedstawicieli grup etnicznych w Polsce, do których należą Łemkowie oraz Romowie. Kobiety stanowią ok. 51%, mężczyźni zaś 49%. Zjawiskiem demograficznym, które jest obserwowane w Małopolsce jest spadek ludności w wieku przedprodukycjnym, przy jednoczesnym niewielkim wzroście ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym (odpowiednio 20%, 63% i 17%). Aż 17% ludności ma wykształcenie wyższe, przy czym zauważalne są różnice w wykształceniu między mieszkańcami wsi a miast. Na terenach wiejskich większość osób posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe lub podstawowe, w przypadku miast - rzecz jasna wyższe.

Podsumowując, województwo małopolskie jest jednym z najciekawszych regionów Polski pod względem ekonomicznym dla inwesterów, kulturalno-rozrywkowym dla turystów a także możliwości dla lokalnej społeczności odnośnie rozwoju osobistego i zawodowego. Stolica regionu była także stolicą kraju do 1795 roku. Może przeniesienie stolicy do Warszawy było historycznym błędem? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie pozostaje jednakże kolejnym tematem do ciekawej debaty.

O autorze

Marek Nowak jest dziennikarzem piszącym na temat zagadnień dotyczących finansów osobistych, ekonomii.

Komentarze   
0 #1 MIT 2013-01-27 08:34
Małopolska bogata jest w atrakcyjną różnorodność... gastronomiczną, społeczną, gospodarczą, kulturową i przyrodniczą, itp., itd., ect., ect. Marzy mi się więcej, aby N.B.P. w Krakowie - polityka, nauka i biznes - wspólnie zbudowały "napęd hydroelektronow y" pro futuro napędzający lokomotywę na Księżycu i na innych planetach oraz kosmolot na wodę z napędem fotonowo elektronowym . Idea i jej przepis jest w Google:
www.google.pl/search?hl=pl&tbo=d&site=&source=hp&q=%22nap%C4%99d+hydroelektronowy%22&oq=%22nap%C4%99d+hydroelektronowy%22&gs_l=hp.3..0i30.1834.6383.0.7090.24.24.0.0.0.0.105.1849.23j1.24.0...0.0...1c.1.tP1GCMagCQs

To byłby dopiero euro globalny pl z Małopolski hit. Myślicie, że to kolejny MIT? To poczyńcie sobie tutaj klik: http://it.wnp.pl/lot-w-kosmos-z-krakowa,188917_1_0_0.html

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, ponieważ tam będzie w przyszłości portal kosmiczny. O. ;-)
Cytować
+4 #2 bongo 2013-01-27 12:21
To jest tak odkrywczy materiał, że klękajcie narody...
Cytować
0 #3 MIT 2013-01-27 15:08
Motto: "duży potencjał naukowy i badawczy krakowskich uczelni i ośrodków"

Spaceruje mi po klawiaturze taka globalna myśl, że Kraków byłby bardzo dobrym miejscem na tej Ziemi, aby ogłosić światu - mamy diesela na paliwo hydroelektronow e. Jednak w tym Google materiale są jakieś triki z fizyki. Nikt nie podał, że ktoś już gdzieś próbował technologii i jej techniki "elektrycznej wody", poza tym stanęło na tym, że nie bardzo wiadomo jak tę internet ideę w realu nazwać. Elektrony mogą być luzem w naturze, a cząsteczki [atomy] wody składają się z elektronów. To jak napisać naukowo: "mieszanina wody i elektronów"? I pewnie dlatego idea podana jest internetowo. Stąd, aby wykonać eksperyment trzeba by ideę napisać w realu własnym "wiem jak" z fizyki i/lub chemii pod fundusze publiczne badawczo naukowe albo prywatno biznesowe [może np. anioła biznesu: pl.wikipedia.org/wiki/Anio%C5%82_biznesu ]. Tylko jak napisać naukowo albo biznesowo: eksperyment ma na celu uzyskanie mieszaniny wody z elektronami i sprawdzenie jej walorów energetycznych jako paliwa? Zatem nie ma w tej internet idei jeszcze nic odkrywczego, byłoby być może w laboratorium. Cóż, odkrycia mają to do siebie, że gdzieś bywają w czasie i miejscu. I kto wie, może Kraków zmierzyłby się realną miarą z internet ideą paliwa i napędu hydroelektronow ego. Jednak ten MIT to kosmiczne ryzyko. Czy można sobie wyobrazić rozwój ziemskiej cywilizacji planetarnej, jeszcze nie kosmicznej, choć już orbitalnej, poruszanej presją ruchu napędu hydroelektronow ego?
Cytować
0 #4 MIT 2013-02-06 23:32
O, "warszawiak" w Krakowie: www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=9804
Oj, oj, Małopolsce zagraża deficyt energetyczny. Ach, oh, gdyby tak General Electric, AGH i Tauron zbudowali reaktor hydroelektronow y z pierwszą pilotażową instalacją w świecie w elektrowni Trzebini-Wirdżi ni, to byłby dopiero MIT na miarę euro globalna pl, że tak dopiszę jeszcze internetowo, My również serdecznie witamy pana ambasadora USAmeryki.
Cytować
0 #5 MIT 2013-02-16 22:55
W związku z kosmicznym meteoronalotem i z bombardowaniem Rosji, polecam w internecie ideę kosmolotu z napędem korpuskularno falowym fotonowo elektronowym:

[#~~~>@'(OH2:e)'~~~>@]>
[HEXHE][sterowanie]
[ ładownia ][ biomoduł ][ kokpit ]>
[sterowanie][HEXHE]
[#~~~>@'(OH2:e)'~~~>@]>

Opis idei:
- Napęd korpuskularno falowy fotonowo elektronowy: # - źródło emisji ruchu elektromagnetyc znego korpuskularno falowego próżni fizycznej, @ - odbicia obiegu ruchu światła w układzie, ' ' - zaczepy wahadłowe napędnika, (OH2:e) - napędnik z mieszaniną hydroelektronow ą (mieszanina wody i elektronów), HE X HE - sprzężone pary układów napędu hydroelektronow ego poruszającego generator prądu elektrycznego - zasilanie kosmolotu w energię elektryczną. Rozkład układu elektroenergety cznego i sterowania jest podwójny i asymetryczny z uwagi na aspekty bezpieczeństwa uszkodzenia z przodu lub z tyłu.
- Technologia ruchu: W tej idei są splątane tylko cztery czynniki: woda, elektrony, światło i neurony. Światło wprawia w ruch korpuskularno falowy pole elektronowe gazu elektronowego w napędniku, który działa swym ruchem na powłoki elektronowe cząsteczek żagla masy wody. Kosmolot płynie jakoby katamaran z nurtem fali światła.
- Test idei, łatwo sprawdzić: Kosmolot w kosmicznym ruchu korpuskularno falowym popłynie, jeżeli na ziemi oświetlona szklana kula napełniona mieszaniną hydroelektronow ą będzie się toczyć. Naukowcy zapewne bez problemu odpowiedzą zainteresowanem u Inwestorowi, czy się potoczy i czy kosmolot będzie się poruszał w kosmosie.
- Zalety konstrukcji: Budowa modułowa, wielobranżowa, zatem jeżeli test idei dla Inwestora wypadnie pomyślnie, to pojawia się idea polskiego klastra budowy kosmolotu, może w Małopolsce?

Realne kosmoloty wyposażone w lasery zasilane energią napędów hydroelektronow ych mogłyby stanowić system tarczy obronnej dla Ziemi. Kosmolot w swej idei jest ekologiczny i mógłby być w wersji śmieciarki na zużyte satelity.
Cytować
+3 #6 paw 2013-07-06 13:17
prawie spadłem z krzesła czytając te komentarze :D
Cytować
+1 #7 MIT 2013-07-19 21:54
Motto: Ewolucja kosmiczna w Nowej Narracji i starej grawitacji.

Popytałem naukowców, tych co patrzą w daleki czas i przestrzeń nade mną - czy tam coś jest? Opowiedzieli - nie ma nic oprócz ruchu. Popytałem naukowców, tych co patrzą w czas i przestrzeń materii we mnie - czy tam coś jest? Opowiedzieli - nie ma nic oprócz ruchu. Skąd zatem, pomyślałem w duch, mam ciało, a ono ciężar i masę - na głos się dopytałem? By to wiedzieć, potrzebujemy w CERNie kasę - odpowiedzieli. I dodali, że jedno z drugiego wynika, a neutrino wszystko przenika i ciągle im jeszcze higgson umyka. Tak, gdy nauka poznała ruch zwany Wszechświatem to kosmolog uznał, że to co zaistniało fizycznie, stało się logicznie. Stojąc na plaży patrzę w horyzont morza i nieba. Widzę nieuczesane w historii idee i codzienność potrzeby ciepłej wody i chleba. Światło przemienia ruch w myśl, a myśl przemienia ruch w czyn. Transatlatycki kompas, eurożagiel, biało-czerwona bandera... okręt gotowy, czas podnieść kotwice. Tak, Moja idea kontynuacji to widzialna przyszłość. Dekada pracy dla wszystkich nad fundamentem wzrostu Polska, Europa, Świat i Wszechświata natura. Potem emerytura. Nie mam złudzeń. Mam cel do ubrania w czerwień i biel. Tak, Polska dokonała cywilizacyjnego skoku, teraz nadszedł czas ostateczny na Mnie - Mój w tej cywilizacji skok to będzie kopernikański ruch. Ja Donald Tusk Doskonały prezydentem jak w USA. Dookoła słyszę z PO, kraju i zagranicy, napiera narodowy duch, internet zachęca w dzień i noc, jakoby echo zabrzmiało w jeden głos: skocz! skocz!! skocz!!! skocz!!! Sfera naszych działań i planów poszerza się. Chcemy być innym liderem. Platforma Obywatelska chce, abym to Ja Donald Tusk Doskonały był pierwszym liderem Polski w jednej osobie prezydentem-pre mierem. Gdy tak się stanie podejmiemy wielkie wyzwanie, aby po dziesięciu latach Kraj i Naród było stać na zlecenie wykonania celu - Polski impet w globalnym ruchu ewolucji kosmicznej. Wznieśmy głowę do góry, wznieśmy wzrok do góry w czasie pełni Księżyca i wyobraźmy sobie na nim flagę Polski. Zorganizujemy w Polsce światową konferencję na temat uruchomienia narodowych lotów na Księżyc i zamówimy zlecenie wykonania zadania wynajmu usług i wysłania na Księżyc Polki i Polaka poprzez refundację kosztów uczelniom i firmom wspomagającym ten nasz narodowy kosmiczny program, na: - ochotników wybranie i wyszkolenie, - na peron orbity Ziemi wyniesienie, - do Księżyca polecenie i dolecenie, - na Księżycu przez jakiś czas osiedlenie, - plan księżycowych zajęć wyznaczenie, - flagę Polski na Księżycu umieszczenie, - do domu po sławę i premię powrócenie. Uważamy, że przedstawiciele obu płci każdego narodu powinni dokonać ten pierwszy własny krok na Księżycu. Do tego nie mamy potrzeby, abyśmy budowali rakietę, ale na astronomii, satelitach, astronautyce i technologii kosmicznej możemy się znać i w tej dziedzinie współdziałać. Tylko wówczas człowiek opuści jaskinię Platona, gdy na skrzydłach światła wolności grawitację pokona. Czy przeszłość to wiedza, czy tylko wspomnienie, a przyszłość to lęk, czy tylko pocieszenie? Za dnia i nocy Ziemia w przyszłość się toczy, ciągle jednak powracając do tego samego miejsca. W przyrodzie są tylko dźwięki, nie ma muzyki. Wsłuchajcie się w słowa mojej historii i polityki. Już dawno chciałem Wam to ogłosić, musiałem jednak inne ciężary POnosić - eurofundusze, europrezydencja , euromundial, euroklimaty..., ale dziś, w ten letni czas, o moim marzeniu tu opowiem Wam. Mam dla Was, Europy i Świata przesłanie. Podjąłem decyzję. Tak, w całym swym przekonaniu, wiedzy i doświadczeniu, siły wolności i Naszej wspólnoty bliskości, Ja Donald Tusk Doskonały chcę być pierwszym w Polsce premiero-prezyd entem, jak tam po drugiej stronie oceanu. Głosujcie na Mnie i na Platformę Obywatelską, aby uzyskała stosowną większość parlamentarną. Gdy tylko Ja Donald Tusk Doskonały zostanę liderem, premierem i prezydentem, wówczas godnie przesunę socjal i demokrację urzędu premiera w urząd prezydenta - ten historyczny cel biorę na siebie - jedno biuro, jeden fotel, jedno pióro, jeden wizerunek..., jak dziś oba ma urzędy w jednym Obama w USAmeryce. Idźmy tą drogą wolni przeszłością i otwarci przyszłością. Już mam dla Was gotowy do konsultacji szkic programu, który tu w internecie podaje Wam: - Sejm nazwą w Senat stosownie poprzemieniamy, - Senat przekształcimy w Izbę Delegatów Samorządowych, - zbudujemy w Warszawie "Nowy Dom" dla prezydentów Polski, - kraj przekształcimy w domeny innowacji bogate z pomysłów i inspiracji, - Wybrzeże wzbogacimy w elektrownię oferującą moc i energię z jąder atomowych, - wprowadzimy nowoczesny mechanizm rozwijający aktywność, gospodarkę i humanizm, - podejmiemy pro futuro hit wyzwanie Polski impet w światowym ruchu ewolucji kosmicznej. My Platforma Obywatelska jesteśmy z tej ziemi jej przyszłością z tradycją i nowoczesnością. To nie jest internetowy mit. Ja Donald Tusk Doskonały chcę być Waszym politykiem Kopernikiem. Musimy być mocni wiarą i miarą w Nasze i Polski, obywatelskie i demokratyczne, euro globalne pl cywilizacyjne dzieło na miarę XXI wieku, aby się więcej tu dobra działo, aby w kraju było więcej nowych, bezpiecznych, dobrze płatnych i nowoczesnych miejsc pracy, aby każde pokolenie bez lęku oczekiwaną przyszłość miało, a gdy ona nadjedzie, a Nas już tu nie będzie, aby dobrze na tej ziemi/Ziemi wspominali Nas... - aby jednak tak się stało, potrzebne jest by na Mnie i na Platformę Obywatelską wyborcy, jak husarii ruch, zagłosowali - Ja Donald Tusk Doskonały nie zawiodę Was, ku chwale Ojczyzny, tej Małej i tej Dużej. Ja już wybrałem, czy być kreatorem przyszłości, czy tylko jej konsumentem, a Ty jak wybrałeś? Masz głos, masz wybór. Wspólnie w urnie przemienimy ten trud w nowy socjal i demokracji cud. Głosujcie na Mnie i na Moją ideę Platformy Obywatelskiej. Wprowadźcie Mnie i PO na ten innowacyjny tor nowej nadziei budowanej z synergii kultury, nauki, biznesu i polityki. Tak mi dopomóż Naród. Ja Donald Tusk Doskonały przemienię czasy "mało" w czas "więcej", dalej i wyżej. "Europa taka, jaka jest, nie znudziła się Polsce". Powiecie zapewne, że to słabo brzmi u osoby, która zrezygnowała z urzędu w unijnej Brukseli. To dlatego, że dla Mnie UE i Europa nie jest celem samym w sobie, nie jest tylko ruchem nazwanym w swej historii narracji, ale wspólną realnie szansą, aby ziemska cywilizacja planetarna, jeszcze nie kosmiczna, choć już orbitalna, dała radę grawitacji, aby Człowiek ziemskie życie we Wszechświecie pomnażał - wówczas będzie zawsze więcej przed nami i to My Ludzie będziemy kosmitami. Tak się może zacząć nowa opowieść Waszymi na Mnie i PO w urnie głosami... Wiele jest w tym szkicu idei w realu do udoskonalenia, w biznesnauce do odkrycia dla wynalazków poczynienia i w ewolucję kosmiczną przełożenia polityków mowy... ach - gdybym posiadał jeszcze jako Wasz Prezydent RP napęd hydroelektronow y z polskiej fabryki innowacji, wówczas globalnie dalibyśmy radę i marsjańskiej grawitacji... Na taśmę. Na Marsa. Koniec.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/432627,nowy-marsjanski-lazik-wyruszy-na-misje-ma-szukac-sladow-zycia.html

Czy może by Kto właściwy w Małopolsce zapytał Premiera, czy by tej euro globalnej pl konferencji ewolucji planetarno narodowo księżycowej nie rozważyłby ewentualnie polecić ministerstwu nauki w Krakowie do zorganizowania?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.