Województwo małopolskie - jeden z wielu regionów naszego pięknego kraju, znajdujący się w jego południowo-wschodniej części. Powstałe po reformie administracyjnej w 1999 roku, jako jedyna jednostka podziału terytorialnego kraju ma prawo do posiadania w swoim herbie godła Rzeczpospolitej Polskiej, czyli białego orła w koronie na czerwonym tle. Swoją nazwą nawiązuje do historycznego regionu Polski jakim jest Małopolska. Swoją wielkością jak i liczbą mieszkańców zaś nie wyróżnia się na tle pozostałych województw. Region wchodzi w skład trzech euroregionów - Tatry, Beskidy i Euroregionu Karpackiego, które zostały utworzone na podstawie umów Polski z graniczącymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Mowa oczywiście tutaj o Republice Czeskiej i Słowacji. Stolicą województwa jest Kraków, znany z zabytków, legend, olbrzymiej ilości turystów jak i znaczących ofert kulturalno-rozrywkowych. Wśród pozostałych równie dużych miast możemy wyróżnić Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim czy Zakopane.

Krótkie zestawienie kilku powyższych informacji, przedstawia nam interesujący obraz regionu. Przyjrzyjmy się wobec tego bardziej szczegółowo.

Najbardziej znaczącym aspektem w przypadku województwa małopolskiego jest niewątpliwie kultura. Region znany jest w zarówno w całym kraju jak i na świecie z wielu festiwali, wśród których można wyróżnić chociażby Festiwal Kultury Żydowskiej, odbywający się na krakowskim Kazimierzu. W jego programie można odnaleźć co roku wiele interesujących wykładów, prezentacji, a także koncertów nawiązujących do bogatej historii, kultury a także wierzeń narodu żydowskiego.

Wśród pozostałych wydarzeń kulturalnych znanych w Małopolskiem można wyróżnić także Międzynadorowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, w ramach którego odbiorcy podziwiają folklor oraz tradycje Górali, jednej z grup etnograficznych w Polsce. Nie należy zapominać w tym wypadku również o Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Babiogórskiej Jesieni, Łemkowskiej Watrze czy Święcie Borówki.

Zauważalna jest także dosyć spora liczba instytucji kultury na terenie samego regionu.
W województwie znajduje się prawie 800 bibliotek, 500 domów kultury oraz 100 muzeów. Dzieła sztuki, które znajdują się w powyższych placówkach stanowią aż 20% wszystkich zbiorów w całym kraju!

Region ten należy również do najczęściej odwiedzanych w całej Polsce. W 2012 roku do Krakowa przyjechało aż 9 mln turystów, wśród których znalazło się najwięcej obywateli Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Co warto zobaczyć? Na pewno Zamek Królewski na Wawelu, kopalnię soli w Wieliczce oraz były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Poza zabytkami, dla fanów sportów zimowych przygotowane są stoki narciarskie w Tatrach oraz Beskidach, a także Zakopane nazywane zimową stolicą Polski. W regionie znajdziemy aż 5 zespołów, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawym faktem jest również różnorodność flory i fauny. W Małopolskiem znajdziemy aż 6 parków narodowych, wśród których wyróżnić można Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński, oraz Tatrzański. Na ich terenie do najbardziej znanych chronionych gatunków flory i fauny należą kozice, świstaki, orły a także krokusy i szarotki alpejskie.

Co wyróżnia województwo pod względem gospodarczym? Na pewno duża atrakcyjność inwestycyjna oraz dobra dostępność komunikacyjna (infrastruktura transportowa jest bardzo dobrze rozwinięta). Innowacyjność, otwartość na rynki zagraniczne oraz duży potencjał naukowy i badawczy krakowskich uczelni i ośrodków (region jest trzeci w Polsce pod względem ilości studentów, zaś w samym Krakowie znajduje się najstarszy uniwersytet w całym kraju) oraz bogactwa naturalne sprawiają, iż inwestorzy zarówno polscy jak i zagraniczni coraz chętniej inwestują swój kapitał w inwestycje na terenie Małopolski. Wśród nich można wyróżnić takie firmy jak Motorola, Elektrolux, Shell czy Campgenini. Na terenie regionu znajdują się cztery okręgi przemysłowe, gdzie wydobywa się takie surowce jak chociażby sól kamienną, ropę naftową, węgiel kamienny, czy rudy cynku i ołowiu. W Krakowie, Skawinii, Trzebinii oraz Tarnowie znajdują się największe elektrociepłownie w całym kraju.  

Co do rynku pracy i potencjału ekonomicznego województwa jest on dosyć uśredniony w porównaniu do innych regionów. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło około 3,3 tysiąca złotych (wynik o 10% niższy od średniej krajowej), a liczba ludności w wieku produkcyjnym w Małopolsce na koniec 2010 wynosiła ok. 2 tysiące osób. W województwie występuje z kolei dosyć niska stopa bezrobocia, będąca na poziomie ok. 10%. W jakich sektorach można znaleźć zatrudnienie? Na pewno w tych, które dopasowują się do zmieniających warunków gospodarczych. Przykładowo można wymienić sektor motoryzacyjny, turystyczny czy BPO.

Co do struktury społeczeństwa, w regionie znajduje się ok. 3,3 tysiąca mieszkańców, wśród których poza Polakami wyróżnić można Słowaków, Ukraińców, Żydów oraz Ormian w także przedstawicieli grup etnicznych w Polsce, do których należą Łemkowie oraz Romowie. Kobiety stanowią ok. 51%, mężczyźni zaś 49%. Zjawiskiem demograficznym, które jest obserwowane w Małopolsce jest spadek ludności w wieku przedprodukycjnym, przy jednoczesnym niewielkim wzroście ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym (odpowiednio 20%, 63% i 17%). Aż 17% ludności ma wykształcenie wyższe, przy czym zauważalne są różnice w wykształceniu między mieszkańcami wsi a miast. Na terenach wiejskich większość osób posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe lub podstawowe, w przypadku miast - rzecz jasna wyższe.

Podsumowując, województwo małopolskie jest jednym z najciekawszych regionów Polski pod względem ekonomicznym dla inwesterów, kulturalno-rozrywkowym dla turystów a także możliwości dla lokalnej społeczności odnośnie rozwoju osobistego i zawodowego. Stolica regionu była także stolicą kraju do 1795 roku. Może przeniesienie stolicy do Warszawy było historycznym błędem? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie pozostaje jednakże kolejnym tematem do ciekawej debaty.

O autorze

Marek Nowak jest dziennikarzem piszącym na temat zagadnień dotyczących finansów osobistych, ekonomii.