„Na Zachodzie bez zmian” – cytując Remarque’a, można by powiedzieć o sytuacji wśród potencjalnych kandydatów na burmistrza stolicy powiatu. Przy założeniu, że na kolejną, czwartą kadencję zdecyduje się startować urzędujący burmistrz Ryszard Kosowski raczej nikt z liczących się kandydatów nie stanie z nim w szranki, może poza kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, którym byłby zapewne w tym przypadku lider lokalnych struktur partii Krzysztof Kasperek. Raczej nieprawdopodobne są plotki o kandydaturze na burmistrza przewodniczącego Rady Osiedla Kąty Romana Madejskiego, ze względu na znikomą rozpoznawalność tej postaci, nie mniej warto odnotować sam fakt, że to nazwisko pojawia się na krótkiej liście ewentualnych kandydatów. Przy okazji warto wspomnieć, że nie ma szans na kolejną próbę startu z list PiS-u na burmistrza Agaty Szuty, która po ostrym konflikcie z posłanką Beatą Szydło odeszła z partii.

Znacznie ciekawiej byłoby jednak, gdyby burmistrz Kosowski powiedział „pas” i nie zdecydował się ponownie startować. W takiej sytuacji najbardziej prawdopodobnym kandydatem z poparciem Platformy Obywatelskiej byłby obecny wiceburmistrz Robert Maciaszek. Możliwy, choć mniej prawdopodobny i uwarunkowany „dogadaniem się” obu panów, byłby start z listy PO Przemysława Dedy, obecnego szefa MZGK. Urzędujący starosta Adam Potocki, typowany przez niektórych, wielokrotnie zaprzeczał, aby był zainteresowany stanowiskiem burmistrza miasta, w związku z czym nie należy brać pod uwagę wariantu z jego startem.

W przypadku rezygnacji Kosowskiego, na pewno na start zdecyduje się bardzo aktywny w ostatnim czasie były zastępca burmistrza i poprzednik Maciaszka Stanisław Dusza, który stracił stanowisko w wyniku m.in. utraty zaufania swojego szefa. Coraz poważniej mówi się, że byłby on wspólnym kandydatem Wspólnego Chrzanowa i… Prawa i Sprawiedliwości, które w zamian za stanowisko wiceburmistrza dla ich przedstawiciela mogłoby zrezygnować z wystawiania własnego kandydata i zwiększyć szanse kontrkandydata Platformy.

SLD postawi na pewno na sprawdzony scenariusz i wystawi, nie licząc na specjalny sukces, Henryka Sawkę, prezesa Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej. Nic nie wskazuje na to, aby do politycznej gry miał wrócić były kandydat na burmistrza Bogdan Kosowski, lub by na chrzanowskiej scenie politycznej pojawił się ktoś, kto realnie myśli o szansach w wyborach na burmistrza.

Porozmawiaj z autorem na Twitterze: @AdrianGaj