W ostatnim czasie powstało wiele inicjatyw oddolnych aktywizujących mieszkańców miast. Społeczny aktywizm w mieście stał się modny. Jednak niewiele osób zwraca uwagę na fakt, iż dbanie o wspólnotę było od zawsze cechą charakterystyczną mniejszych miejscowości.

Organizacje nieformalne działające na obszarze wsi lub miasteczek pełnią rolę „strażników tradycji”, integrują mieszkańców, dbają o rozwój miejscowości. Tematyka ta interesuje mnie na tyle, iż postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej o tego typu inicjatywach. Efektem moich zainteresowań i chęcią pogłębienia tematu będzie praca doktorska, do której właśnie się przygotowuję. Aktualnie trwa badanie ankietowe skierowane do mieszkańców małych miast lub wsi Małopolski. Wyniki badania posłużą do opracowania pracy doktorskiej realizowanej w Katedrze Analizy Rynku i Badań Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Badanie jest anonimowe, a jego cel ściśle naukowy. Zachęcam do udziału zarówno mieszkańców, jak i organizacje pozarządowe, które chciałyby wesprzeć inicjatywę i rozpowszechnić informację o badaniu wśród swoich członków. Ankieta jest dostępna on-line, ale istnieje także możliwość zamówienia papierowych wersji (zostanie przesłana pocztą). Link do ankiety: http://moje-ankiety.pl/respond-68136/sec-tAdcvITm.html Osoby zainteresowane wynikami mogą także zamówić raport, który powstanie po badaniu (dokument elektroniczny). Wszelkie pytania, wątpliwości i sugestie proszę kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. mgr Elżbieta Kuchta doktorantka, Wydział Zarządzania   Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wybory do Europarlamentu od zawsze cechuje najniższa frekwencja, względnie niewielka ilość kandydatów oraz możliwość oddania zaledwie jednego głosu. To wszystko sprawia, iż uważa się je za najprostsze do przeprowadzenia.

W sobotę, 29 marca, ukazał się siódmy numer bezpłatnej gazety Chrzanowski24.pl. Zobacz o czym piszemy w wydaniu papierowym.

Piękna wiosenna pogoda wyciągnęła z domu spacerowiczów, rowerzystów i leni. Tak, leni. Setki osób odwiedzają okoliczne zbiorniki wodne Balaton i Chechło. Każdy z ośrodków ma parking lub nawet kilka. Tu przechodzimy do sedna sprawy.

Z najbliższego parkingu do pierwszej ławeczki może jest jakieś 50, góra 100 metrów. No ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wjechać swoim blaszanym pudłem jeszcze dalej i zastawić drogę tym, którzy postanowili przyjść pieszo.

Poniżej kilka przykładów:

Pierwszy prawdopodobnie "krakus" zaparkował swoją Lancię idealnie na ścieżce w kierunku Chrzanowa. Zapewne jest zmęczony swoim życiem, ma zesztywniałe kolana od podjeżdżania wszędzie samochodem i teraz ma problem ruszyć swoje cztery litery by przejść raptem 50 metrów więcej.

Na kolejnym zdjęciu widać jak ładnie zaparkowane niebieskie Seicento częściowo blokuje dojście do plaży

A tu grupowe zdjęcie.

Dodam jeszcze, że na parkingu nie było samochodów. Pytanie do tych kierowców: czy tak ciężko stanąć kilka metrów dalej i nie blokować przejścia pieszym, matkom z wózkami dziecięcymi, starszym ludziom, rowerzystom i wszystkim innym którzy chcą też tak jak Ty skorzystać z uroków tego zalewu?

W sobotę ukazał się szósty numer bezpłatnej gazety Chrzanowski24.pl. Zobacz o czym piszemy w wydaniu papierowym.