W Alwerni nic nie wskazuje na to, aby wieloletni burmistrz Jan Rychlik planował rezygnację z walki o reelekcję. Nie widać wszakże na politycznym firmamencie miasteczka osoby, której obecny włodarz mógłby udzielić poparcia i zrezygnować ze startu, także ze względu na to, że jest to jedyne miasto w powiecie w którym nie ma stanowiska zastępcy burmistrza. A i w Radzie Miejskiej trudno szukać nazwisk, które możnaby nazwać „zaufanymi przyjaciółmi” burmistrza. I tak oto burmistrz  Rychlik wyjścia nie ma, startować musi.

Start obecnego gospodarza gminy oznacza także start Mariusza Stodolskiego, kontrkandydata z poprzednich wyborów, które Rychlik wygrał w pierwszej turze. Przez ostatnie 3 lata Stodolski nie raz dawał się we znaki burmistrzowi, głównie w trakcie procesu decyzyjnego i budowy alwernieńskiego rynku, regularnie punktuje także lokalnych samorządowców na portalu swojego stowarzyszenia Nowa-Alwernia.pl

Coraz głośniej mówi się o stanięciu w szranki o burmistrzowanie Alwerni wiceszefa PUP w Chrzanowie, stojącego na czele Lokalnej Grupy Działania, Jerzego Kasprzyka. W kuluarach słychać, że jest on mocno namawiany do startu przez wielu powiatowych polityków. Warto odnotować pojawiające się na giełdzie kandydatów nazwiska młodych i aktywnych polityków: stojącego na czele Rady Miejskiej Marka Skowronka oraz radnego Tomasza Siemka. Prawdopodobieństwo ich startu jest jednak niewielkie, podobnie jak start Marka Klatki, który ponad trzy lata temu uzyskał najgorszy wynik w starciu ze Stodolskim i Rychlikiem. W powszechnej ocenie raczej nie należy się spodziewać startu szefa lokalnej Platformy Sławomira Knapika, który poparłby raczej potencjalną kandydaturę Kasprzyka.

O reelekcję na jedynym w powiecie fotelu wójta na pewno powalczy obecny włodarz Babic Radosław Warzecha. Co ciekawe Warzecha jest także wiceprezesem Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze”, co w kontekście plotek o starcie prezesa LGD Kasprzyka w Alwerni, a także dość zabawnych raczej ploteczkach o chęci startu na stanowisko burmistrza Chrzanowa Przewodniczącego Rady LGD (a także m.in. doradcy wójta Babic) Andrzeja Urygi, „Partnerstwo na Jurze” miałoby więcej „burmistrzowskich” kandydatów niż niejedna polityczna partia na ziemi chrzanowskiej.

Raczej niewątpliwa wydaje się walka o powrót na najważniejszy w gminie stołek Romana Warchoła, byłego wójta, pokonanego w 2010 r. Ambicji nie porzucił także podobno Krzysztof Wiśniowski, choć uzyskane w ostatnich wyborach zaledwie 400 głosów być może będą barierą, która zadecyduje o niestartowaniu w wójtowskich wyborach.

Tekst ukazał się w piątym wydaniu papierowej wersji miesięcznika Chrzanowski24.pl.

Zobacz pozostałe analizy: Chrzanowa, Trzebini, Libiąża.


Adrian Gaj
 - stały współpracownik portalu Chrzanowski24.pl, działacz chrzanowskich organizacji pozarządowych, wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Działaności Pożytku Publicznego. Idealista z niespożytą energią, wyznający zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie, za które jeszcze nikt poważnie się nie zabrał. Porozmawiajmy na Facebooku i Twitterze.

 

Uprzejmie informuję, że wszelkie komentarze niezwiązane z tematem wpisu zamieszczane anonimowo na portalu, będa usuwane.

Komentarze   
0 #1 romek 2014-01-25 11:42
a ja myślę,będzie walczył że o posadę wójta babic będzie walczył Komendant Powiatowy PSP Marek Bębenek który bardzo dyskretnie może odejść na emeryturę w najbliższym czasie po to aby spróbować swoich sił w polityce. Osoba ta ma bardzo duży elektorat w postaci druhów OSP więc ma duże szanse.
Cytować
+1 #2 marino 2014-01-25 12:40
Roman wracaj na wójta Babic !!!
Cytować
+7 #3 Darek B 2014-01-25 12:56
Czy Alwernia na prawdę nie zasługuje na burmistrza z prawdziwego zdarzenia ? Od pewnego czasu obserwuję to co się dzieje w magistracie i w okół niego,mówiąc szczerze nie napawa optymizmem. Przedwyborcza aktywność Burmistrza i jego podwładnych jest zaskakująca, ale czy powinno nas to dziwić, oczywiście że nie. Ale gdzie jest administracja poza okresem przedwyborczym. Po przeprowadzce do Alwerni potrzebowałem dokonać wielu zmian i załatwień, styczność z niektórymi Urzędnikami doprowadza normalnego zjadacza chleba do szewskiej pasji. Niekompetencja, niefachowość. Myślę że Alwerni potrzeba zmian, potrzeba świeżego spojrzenia, młodego niepogrążonego układami kandydata z naszego terenu, znającego i rozumiejącego nasze problemy . Postawmy na młodych energicznych i kompetentnych.
Cytować
+2 #4 keruj 2014-01-28 09:34
kurrr nastepny rmeryt,a może chve trochę odpocząć od ciężkiej pracy?
Cytować
+2 #5 WujekSamoZło 2014-01-31 13:24
Cytuję romek:
Osoba ta ma bardzo duży elektorat w postaci druhów OSP więc ma duże szanse.

U których druhów ?! Wskaż mi ich.
Cytować
+13 #6 mieszkaniec 2014-02-03 13:00
osobiście Gminę Babice to bym zlikwidował bo jest to twór tylko i wyłącznie potrzebny do utrzymywania kasty urzędniczo-szko lnej,na nic więcej nie mają pieniędzy,od lat nic się nie robi dla mieszkańców,pot rafią tylko podatki podnosić
Cytować
0 #7 Kostek 2014-03-05 12:50
No w Babicach przydałby się porządny kandydat na Wójta . Obecny nic nie ma +ydo powiedzenia , rządzi Domin. A biedny Warzecha jak zabierze głos to i tak nic z tego nie wynika.
Cytować
0 #8 Kazia 2014-11-12 17:27
Jak jest w Gminie Alwernia-koszma rnie, niekompetentnie , nieudolnie, bez pomysłów, bez polotu i tak można bez końca. Alwernia ani to miasto, ani wieś, tylko taka jeszcze tania sypialnia dla tych, których przyciągnęła cena za ar, albo cena mieszkania. Nic się tu nie dzieje, ani miejsc pracy, ani rekreacji, kultura do Dom kultury dla jego pracowników, inwestycje kiepsko realizowane ( rozpadająca się ul.Kasztanowa)a lbo niedokończone ( to coś, w gąszczu traw, z zielonym dachem koło szkoły)itd. No, ale jaki kiepski burmistrz, taki kram, jaka nieudolna Rada, takie marne efekty, jacy niekompetentni urzędnicy, takie wyniki. Czas to zmienić , ale tu mamy problem, bo wybór pomiędzy nieudolnym burmistrzem, a niewykazującym się niczym szczególnym kontrkandydatem jest nieciekawy..... ....
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.