To kolejna korzyść z posiadania plastikowego pojemnika na śmieci. Razem z wiosną, na terenie trzech gmin: Chrzanowa, Trzebini i Libiąża wystartowała akcja dezynfekcji tych kubłów. Uwaga: porządki obejmują tylko plastikowe pojemniki, które są odporne na środki odkażające. Stare metalowe kubły, które nie spełniają żadnych norm, po dezynfekcji zaczynają... rdzewieć.


Skupiska bakterii i grzybów, a do tego uciążliwy zapach - to wszystko znajdziemy w pojemnikach na śmieci, które od dłuższego czasu nie były umyte. I choć za ich czystość odpowiadają użytkownicy (zobacz aktualny regulamin, par.7 pkt.3 http://zmgk-chrzanow.dobrybip.pl/uchwala-nr-7-2017-z-dnia-14-marca-2017-r ), to wszyscy klienci Związku Międzygminnego “Gospodarka Komunalna” mogą liczyć na wsparcie. W kwietniu ruszyła akcja mycia i dezynfekcji plastikowych kubłów przeprowadzana przez firmy odbierające od mieszkańców odpady.

Do profesjonalnego mycia kubłów jest wykorzystywana specjalistyczna myjka Morclean, a także bardzo skuteczny środek dezynfekujący Smelpol VC 440. W efekcie w ciągu 1 dnia można wyczyścić nawet 800 plastikowych pojemników o pojemności 120l! Akcja mycia organizowana przez firmy odbierające na co dzień śmieci w 3 gminach powiatu chrzanowskiego, obejmuje także plastikowe kubły o pojemności 240 litrów i większe.

Dobrą wiadomością jest fakt, że cała akcja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców –dezynfekcja jest wliczona w cenę comiesięcznej opłaty. Co więcej, nie trzeba się specjalnie do niej przygotowywać. Kubły zostaną zdezynfekowane po opróżnieniu śmieci.

Wiosenna akcja dezynfekcji pojemników jest pierwszą, ale nie ostatnią w tym roku. Do zimy zaplanowano ich jeszcze kilka –  mieszkańcy są o nich informowani w harmonogramach.

Nie masz jeszcze plastikowego pojemnika na śmieci? Przeczytaj, dlaczego warto wymienić przestarzały metalowy kubeł: http://www.mzgk.chrzanow.pl/aktualnosci/plastikowe-pojemniki-to-sie-oplaca