Gmina Trzebinia i "Małopolska Sieć Szerokopasmowa" sp. z o.o. działają razem dla mieszkańców i lokalnych firm w ramach realizacji "Projektu budowy i eksploatacji szerokopasmowej sieci światłowodowej na obszarze województwa Małopolskiego".

 

 

 „Małopolska Sieć Szerokopasmowa” na mapie województwa Małopolskiego, Źródło: http://mss.malopolska.pl/upload/upload/mapa.jpg

 

Unia Europejska dąży do zapewnienia powszechnego dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s do końca 2020 roku oraz doprowadzenie do wykorzystania usług dostępu o prędkości co najmniej 100 Mb/s przez 50% gospodarstw domowych do końca 2020 roku. W tym celu opracowano „Narodowy Plan Szerokopasmowy” oraz podjęto, dobiegającą końca, budowę „Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej” (MSS, http://mss.malopolska.pl/). Wobec tych działań Burmistrz Miasta Trzebini Pan Adam Adamczyk podjął w imieniu Gminy Trzebinia list intencyjny dotyczący współdziałania w realizacji "Projektu budowy i eksploatacji szerokopasmowej sieci światłowodowej na obszarze województwa Małopolskiego", w tym na terenie gminy Trzebinia, który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projekt prowadzony jest we współpracy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim. Celem projektu ,,Małopolska Sieć Szerokopasmowa" jest ułatwienie operatorom telekomunikacyjnym dostarczenia usług Internetu szerokopasmowego do wszystkich potencjalnych klientów w regionie, w tym infrastruktury pozwalającej na świadczenie usług opartych o sieć najnowszej generacji NGA (Next Generation Acces).

 

- Dzięki realizacji przedsięwzięcia powstanie w Małopolsce konwergentna sieć teleinformatyczna o długości około 3000 kilometrów, która będzie posiadała stosowne zakończenia techniczne umożliwiające przyłączenie się do planowanej szybkiej sieci regionalnej na terenie gminy Trzebinia. Oferta MSS dotyczyć będzie wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej, a tym samym usług szerokopasmowych, między innymi,: dostępu do szybkiej sieci Internet i e-usług. Pierwsze przyłączenia do MSS planujemy wykonać jeszcze w tym roku – informuje Piotr Malcharek, konsultant ds. realizacji MSS na terenie gminy Trzebinia, Małopolska Sieć Szerokopasmowa sp. z o.o.

 

W ramach infrastruktury MSS obecnie zaplanowane są trzy węzły zlokalizowane w Trzebini:

  • Inkubator Przedsiębiorczości w Trzebini, ul. Kościuszki 50 – węzeł dystrybucyjny.

  • Szkoła Podstawowa w Płokach, ul. Szkolna 6 – węzeł dystrybucyjny.

  • Szkoła Podstawowa w Czyżówce, ul. Szkolna 11 – węzeł dostępowy.

 

Z uwagi na dłuższy upływ czasu od zamiaru budowy sieci do bieżącego okresu realizacji instalacji oraz uruchomienia węzłów w Trzebini gminni urzędnicy przygotowują działania, aby na bieżąco sprawdzać, czy obecnie zaplanowana ilość węzłów będzie wystarczająca. Operator MSS nie będzie dokonywał przyłączenia na odległość tzw. „ostatniej mili” (chodzi o sieć docierającą bezpośrednio do końcowego użytkownika). Operację dołączania do MSS użytkowników końcowych realizowane będą lokalnie przez inne firmy będące operatorami telekomunikacyjnymi albo firmami informatycznymi.

 

- Dostępność do węzłów służących przyłączeniu się do szybkiej sieci regionalnej na terenie gminy Trzebinia uwarunkowana jest technicznymi i lokalnymi możliwościami operatorów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, ukształtowaniem terenu, stanem ekonomicznym mieszkańców, itp. Dlatego właśnie przygotowujemy się, by na bieżąco analizować i dokonywać korekt w realizowanym planie w taki sposób, aby w momencie wdrażania systemu nie okazało się, że chętnych jest więcej niż możemy zaoferować. Na bieżąco też sprawdzamy, czy potrzebne będzie wspomaganie na terenie gminy Trzebinia inicjatywy MSS poprzez podjęcie lokalnych działań w zakresie poszerzenia dostępności do łączy szerokopasmowych i szeroko ujętych usług informatycznych w tym wprowadzeniu szybkich sieci internetowych, technologii wizualnych i multimedialnych, ochrony mienia, osób, terenów ogólnodostępnych i przyrody, dając mieszkańcom naszej gminy poczucie bezpieczeństwa na wzór wysoko rozwiniętych, jeśli chodzi o szybką sieć informatyczną, europejskich miast. Chcemy nie tylko w założeniach, aby projektowana sieć teleinformatyczna była siecią w pełni konwergentną, czyli w praktyce pozwalającą realizować szeroki wachlarz e-usług bez konieczności ciągłej rozbudowy. Chcemy też, aby całe przedsięwzięcie było jak najbliższe gminnym jednostkom edukacji i kultury, ośrodkom zdrowia, zasobom komunalnych lokali - użytkowanych w celach mieszkaniowych oraz dla potrzeb prowadzenia działalność gospodarczej. MSS powinna również tworzyć dogodne uwarunkowania dla rozwoju trzech stref aktywności gospodarczych (SAG) na terenie gminy Trzebinia – informuje Piotr Marewicz, konsultant ds. realizacji MSS na terenie gminy Trzebinia, Urząd Miasta w Trzebini.

 

Przypomnijmy, że w gminie Trzebinia zlikwidowano zakłady przemysłowe, a wraz z nimi miejsca pracy. Wielu mieszkańców nie stać na komputer i Internet z powodów ekonomicznych. Gmina przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców, pozyskując środki unijne, i do obecnej chwili wyposażyła i w pełni zabezpiecza serwis dla ponad 230 komputerów zainstalowanych w gospodarstwach domowych i gminnych instytucjach wraz z dostępem do Internetu dla 164 gospodarstw domowych oraz w wielu publicznie dostępnych miejscach poprzez samorządowe instytucje i ich filie (Trzebińskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Świetlica Plus”), które umożliwiają bezpłatne korzystanie z komputerów wraz z dostępem do internetu. Dlatego w przypadku zaistnienia trudności dostępu do MSS związanych z ukształtowaniem terenu lub innymi uwarunkowaniami, np. ekonomicznymi mieszkańców, oraz gdy przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie będą zainteresowani realizacją niezbędnych inwestycji na terenie miejskim lub wiejskim, wówczas Gmina Trzebinia otwarta jest na uzyskanie z pomocą MSS środków unijnych umożliwiających zakup urządzeń, wykonanie instalacji oraz utrzymanie poszerzonej dostępności do powstałej nowoczesnej szerokopasmowej sieci regionalnej o unijnym standardzie szybkości i jakości działania.

 

Więcej informacja na temat projektu

 

Opracowanie: Robert Janowski, Urząd Miasta w Trzebini, październik 2015 r.

Urząd Miasta Trzebinia, http://www.trzebinia.pl/, http://www.trzebinia.pl/aktualnosci/5238-szerokopasmowa-siec-swiatlowodowa-bedzie-tez-w-trzebini