Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, obchodzony 1 października, jest okazją do zaprezentowania ciekawych inicjatyw, jakie mogą podjąć nasi seniorzy, aby żyć  z wigorem i  poczuciem zadowolenia z życia.

 

 

Seniorzy, którzy chcą angażować się w życie społeczne, być aktywni i rozwijać swoje pasje, mogą w gminie Trzebinia brać udział w następujących programach i wydarzeniach:

  • Piknik Seniora, rokrocznie organizowany na Karniowickich Błoniach, jest imprezą służącą aktywizacji i integracji tego środowiska. Piknik ma na celu promocję różnorodnej twórczości artystycznej prezentowanej przez seniorów oraz przybliża lokalne wyroby rękodzieła artystycznego. Jest on też okazją do międzypokoleniowego spotkania oraz do wspólnej zabawy przy muzyce.
  • Ogromną popularnością cieszy się program zdrowotny pn. „Jesteśmy aktywni”, którego odbiorcami są emeryci i renciści z terenu gminy Trzebinia. Przedmiotem tego projektu zdrowotnego jest udostępnienie trzebińskim seniorom możliwości bezpłatnego korzystania z zajęć rehabilitacyjnych na Krytej Pływalni MZN sp. z o.o. w Trzebini przy ul. Kruczkowskiego.
  • Gmina Trzebinia tworzy warunki do powstawania i działalności Klubów Seniora, zarówno w ramach społeczności sołeckich, jak i trzebińskich osiedli. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje 12 klubów. Wszystkie nieodpłatnie korzystają z lokali stanowiących własność gminy. Kluby te, oprócz integracji środowiska seniorów, prowadzą działania rekreacyjno-turystyczne, akcje prozdrowotne, a także organizują się w grupy samopomocowe oraz pozwalają na realizację pasji i zainteresowań.
  • Na terenie Trzebini z zaangażowaniem działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Daje on seniorom możliwość pogłębienia wiedzy m.in. z zakresu medycyny, filmu, prawa. W bieżącym roku akademickim mogą oni zapoznać się z takimi zagadnieniami jak: fitoterapia i profilaktyka zdrowotna, arytmia serca, moda i styl gwiazd filmowych. Ponadto mogą oni brać udział w zajęciach na basenie, zajęciach komputerowych lub językowych.

Trzebińscy seniorzy mogą korzystać również z wypożyczalni sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego, zlokalizowanej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Trzebini-Górce.  Powstała ona z inicjatywy burmistrza Trzebini - Adama Adamczyka. Czas pokazał, że inicjatywa ta okazała się niezwykle cenna dla lokalnej społeczności.

 

Seniorzy po 65 roku życia mogą również skorzystać z ogólnopolskiego systemu pomocy prawnej. Porady udzielane są nieodpłatnie od poniedziałku do piątku w godz. od 15.00 do 19.00 w  budynku Biura Rady Miasta Trzebinia przy ul. Piłsudskiego 14 a,  wejście  B, pok. nr 8.

 

Większość tych dobrych praktyk, wdrożonych w gminie Trzebinia, a nakierowanych na poprawę jakości życia seniorów, zostało dostrzeżonych przez kapitułę przyznającą wyróżnienie „Gmina Przyjazna Seniorom”.  Gmina Trzebinia może szczycić się  tym szczególnym certyfikatem  przez  okres 3 lat.  

 

Certyfikat

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj.