Boże Narodzenie to święto pełne uroku. Spotkania z rodziną przy wspólnym stole, składanie sobie życzeń, obdarowywanie prezentami, choinka, wspólne śpiewanie kolęd. Święta poprzedza okres czterotygodniowego oczekiwania, zwanego Adwentem. W tym właśnie czasie na Rynku Głównym w Krakowie organizowane są Targi Bożonarodzeniowe, nawiązujące do kilkusetletniej tradycji handlu w tym wyjątkowym miejscu.

Targi Bożonarodzeniowe już od kilkunastu lat wpisane są w kalendarz imprez odbywających się na krakowskim Rynku Głównym. To tradycja, która ma duży wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy miasta. Krakowskie targi wpisują się w poczet innych tego typu imprez w Europie. Stuttgarckie Targi Bożonarodzeniowe to ponad 300 lat ogromnej tradycji, a tworzone z dużym rozmachem Targi „Festivity” w Mediolanie to wielkie wydarzenie w skali całego kraju. Swoje bożonarodzeniowe targi mają także Berlin, Rzym czy Wiedeń.

„Chcemy aby mieszkańcy Krakowa i odwiedzający nasze miasto turyści odbierali targi przede wszystkim jako imprezę kulturalną, a dopiero na drugim miejscu handlową” – podkreślał Roman Gawrysiak, Sekretarz Rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej podczas konferencji prasowej w czwartek, 19 listopada.

W tym roku targi rozpoczną się 27 listopada i potrwają do 27 grudnia. Kupcy zaprezentują towar w 60 kioskach handlowych. W ich ofercie znajdzie się szeroka gama świątecznych produktów, takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze. Dodatkowo wystawione zostaną 4 punkty gastronomiczne i 4 beczki z grzanym winem. Nie zabraknie świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy tradycyjne pierniki.

Tradycyjnie przygotowane zostanie także stoisko dla Poczty Polskiej, gdzie między innymi będzie można uzyskać okolicznościowy stempel. Ponadto organizatorzy udostępnią bezpłatnie 5 stoisk do dyspozycji Urzędu Miasta w tym 2 dla instytucji charytatywnych i 3 dla miast współpracujących z Krakowem.

Targom jak co roku będzie towarzyszyć wiele wydarzeń artystycznych. 29 listopada (niedziela) o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Targów Bożonarodzeniowych oraz prezentacja dukata krakowskiego. Dukaty bite przez jedną z czołowych mennic na świecie – Mennicę Polską S.A. zostaną wyemitowane w wersji złotej, srebrnej oraz mosiężnej i bimetalowej. Dodatkową atrakcją uroczystości będą pokazy tańców dworskich oraz walk rycerskich. Za sprawą prowadzących: red. Leszka Mazana i red. Mieczysława Czumy mieszkańcy Krakowa dowiedzą się dlaczego w Krakowie jest tak dużo gołębi. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego będą rozdawać publiczności talary zrobione z piernika.

Także 29 listopada, od wczesnych godzin porannych, dzieci będą wysyłały listy do Świętego Mikołaja. Kupony z listami będą umieszczone w Dzienniku Polskim w dniach 27 i 28 listopada, będzie je można wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki, umieszczonej na estradzie, do godz. 11.30 - 29 listopada.

3 grudnia (czwartek) o godz. 10.00, pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. O godz. 12.00 spod pomnika wyruszy pierwszy Krakowski Korowód Szopek. Twórcy przejdą wzdłuż Sukiennic na estradę pod Ratuszem, gdzie ustawią swoje szopki. Po prezentacji przejdą przez bramę targów przy ulicy Szewskiej do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. O godz. 14.00 na scenie wystąpi kapela Jana Nowaka „Krakusy”.

4 grudnia (piątek) przez miasto przejdzie pochód ok. 100 Mikołajów organizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Pochód wyruszy z placu Matejki ok. godz. 17.00, minie pomnik Grunwaldzki, pomnik Mikołaja Kopernika i pomnik Mikołaja Zyblikiewicza oraz restaurację Mikołaja Wierzynka. Około godz. 18.00 zatrzyma się pod Urzędem Miasta Krakowa, gdzie powita specjalnego gościa - Świętego Mikołaja z Rovaniemi, z Laponii. Następnie część Mikołajów uczestniczących w paradzie odprowadzi Mikołaja na plac Jana Nowaka Jeziorańskiego, przed hotel Andel’s, gdzie będą życzyć mu spokojnej nocy. Po powrocie na Rynek, na scenie nastąpi przekazanie figury Świętego Mikołaja, wykonanej z piernika przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego reprezentantowi Urzędu Miasta Krakowa (figura Mikołaja pozostaje na scenie do 6 grudnia), a następnie zostanie przewieziona do holu Urzędu Miasta Krakowa.

W dniu Świętego Mikołaja – 6 grudnia ( niedziela) o godz. 8.30 organizatorzy zapraszają dzieci w czapeczkach mikołajowych pod Hotel Andel’s, aby obudziły Świętego Mikołaja. O godz. 16.00 na scenie Targów Bożonarodzeniowych rozpocznie się impreza mikołajowa, której będą towarzyszyć występy, gry i konkursy dla dzieci, nie obędzie się też bez specjalnych niespodzianek. Chętni rodzice i opiekunowie mogą przekazać organizatorom prezenty, które będzie wręczał Święty Mikołaj (w tej sprawie należy 6 grudnia w godz. 10.00-14.00 skontaktować się z biurem targów) Dodatkowo mikołajowa ekipa fotograficzna będzie robiła zdjęcia ze Świętym Mikołajem, które będzie można nabyć w biurze targów w dniach 6-7 grudnia.

12 grudnia (sobota) na estradzie, w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami", zobaczymy młodych artystów z Bratysławy, Brna, Lwowa oraz Krakowa. Projekt ten, służy wzajemnemu poznaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Prezentacje te odbędą się również 11, 15, 16, 17, 18 grudnia. Tradycją targów jest także prezentacja dorobku artystycznego podkrakowskich gmin. Tym razem zaprezentują się goście z Zielonek (5 grudnia, sobota) oraz Wieliczki (13 grudnia, niedziela).

W piątek 18 grudnia o godz. 18.00 grupa teatralna „ADALEX” przedstawi Jasełka wg Lucjana Rydla. Barwne widowisko ożywione polską tradycją doskonale wprowadzi w nastrój świątecznej miłości i radości, której źródłem jest betlejemska stajenka. Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 14 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotkają się 19 grudnia (sobota) o godz. 11.15 pod Barbakanem i przejdą ulicą Floriańską i wokół Rynku na estradę, gdzie wraz z publicznością zaśpiewają kolędy. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach na Targach Bożonarodzeniowych.

Nowością na tegorocznych Targach będzie organizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego, w dniach 18-21 grudnia, Wigilijny Małopolski Smak. Spotkanie będzie okazją do ostatnich przedświątecznych zakupów. Na stoiskach wystawców ustawionych w namiotach na Rynku Głównym pojawią się m.in. tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby w różnych postaciach, przetwory owocowo-warzywne, a także gotowe dania: pierogi, uszka, krokiety i wiele innych. 20 grudnia ( niedziela) o godz. 12.00 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim. W tym samym dniu o godz. 17.00 odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd z artystami z Loch Camelot.

Ostatnią imprezą towarzyszącą tegorocznym targom będzie pokaz „Dziadów Polskich" pod pomnikiem Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Przedstawienie rozpocznie się 24 grudnia (czwartek) o godz. 12.15. Na cokole pomnika Mickiewicza „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Po ok. pół godzinie przebierańcy przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem a przedstawieniem kwiaciarki, jak co roku, złożą pod pomnikiem Mickiewicza kwiaty.

Patronami medialnymi Targów Bożonarodzeniowych są: Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków, Miesiąc w Krakowie, portal Magiczny Kraków oraz Interia.pl. Organizatorem imprezy są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z.o.o. (członek KKK), a partnerami są: Urząd Miasta Krakowa, Samorząd Województwa Małopolskiego, Biuro Promocji Regionów, Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny, NORD – Turystyka Marek Koźmic, Hotel Andel’s, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana, Makro Cash and Carry Polska SA, Coca – Cola HBC Sp.z.o.o. Dodatkowe informacje o targach można uzyskać w siedzibie firmy Artim, ul. Powiśle 5, 012-421-67-12 lub w biurze, które będzie się znajdować na teranie Targów Bożonarodzeniowych.

 

 

źródło: Urzad Miasta Krakowa. www.krakow.pl