Włosy to bardzo ważny element w psychologii kobiety, stanowią powód do dumy oraz dodają kobiecie poczucia własnej wartości i atrakcyjności. Utrata włosów u kobiet to często przyczyna wystąpienia kompleksów i problemów natury psychologicznej. Ważne jest aby pamiętać o możliwości wyleczenia tego problemu i pomimo różnych przeciwności ze strony organizmu cieszenia się pięknymi i gęstymi włosami. Najwyższą skutecznością charakteryzują się zabiegu przeszczepów włosów u kobiet, które w Polsce cieszą się coraz wyższą skutecznością.

 

Przeszczep włosów jest to zabieg chirurgiczny, który jest obecnie najlepiej sprawdzoną i charakteryzującą się najwyższą skutecznością metodą leczenia łysienia, która zapewnia naturalne oraz przede wszystkim trwałe efekty. Zabiegi przeszczepów włosów zostały zapoczątkowane już w XIX wieku. Stosowane były wówczas transplantacje płatów owłosionej skóry głowy w celu wykonania rekonstrukcji owłosienia na głowie. Jednak pierwsze przeszczepy miały średnicę około 4-5 mm, przez co osiągnięty efekt wzrostu włosów był bardzo nienaturalny.

W obecnej chwili podczas jednego standardowego zabiegu przeszczepia się unity włosów w ilości od 2 do 4 tysięcy. W Polsce pierwszy zabieg przeszczepu włosów został wykonany przez dr n. med. Jerzego Kolasińskiego w 1984 roku, który obecnie popularyzuje tę metody leczenia oraz opowiada o znaczących zmianach jakie zaszły w sposobie wykonywania zabiegu, jego skuteczności i efektywności.

Wypadanie włosów u kobiet

U kobiet wzmożona utrata włosów może przedstawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej spotykanymi rodzajami wypadania włosów są:

1. Łysienie rozlane - utrata włosów na całej głowie; zmniejszenie gęstości włosów, ich ilości oraz objętości.
2. Nieznaczna recesja linii włosów – może występować tutaj również zmniejszenie objętości i gęstości.
3. Utrata gęstości i objętości - zaczyna się tuż za linią włosów w przedniej części głowy i rozszerza się ku koronie.
W przeciwieństwie do łysienia męskiego, w większości wypadków utrata włosów u kobiet zazwyczaj nie powoduje całkowitego łysienia danego obszaru, ale może wystąpić w dowolnym momencie po okresie dojrzewania.

Przeszczep włosów – jedyna skuteczna metoda walki z łysieniem u kobiet

Różne kliniki w całej Polsce oferują różnego rodzaju zabiegi przeszczepu włosów w przypadku leczenia łysienia u kobiet:

  • Metoda STRIP:

Technika ta jest metodą przeszczepu włosów, polegającą na jednorazowym pobraniu dużej ilości mieszków włosowych z tzw. obszaru dawczego. Taki sposób pozwala na uzyskanie nieuszkodzonych mieszków. W jednym mikroprzeszczepie (grafcie) jest średnio około 2 włosów. Jednorazowo można przeszczepić nawet ponad 4 tysiące mieszków włosowych. Bardzo ważne jest otrzymanie nieuszkodzonego graftu. Od pacjentki pobiera się wycinek skóry, który jest następnie precyzyjnie cięty pod mikroskopem. Pojedyncze przeszczepy umieszcza się w specjalnym roztworze soli fizjologicznej. Tam grafty czekają na wszczepienie ich w tzw. okolicę biorczą. Następnie lekarz tworzy otwory, do których wkłada uzyskane wcześniej mieszki włosowe. Wyszkoleni technicy transplantacji włosów umieszczają je jeden po drugim, za pomocą specjalnych pęset.

  • Metoda FUE:

Przeszczep mieszków włosowych metodą FUE (Follicular unit extraction) jest zabiegiem, który jest wykonywany ambulatoryjnie. Czas jego trwania jest zależny o ilości włosów i wynosi od 5 do 8 godzin. Zabieg jest podobny do metody STRIP, jednak do pozyskania i implantacji mieszków stosuje się specjalne narzędzie o średnicy od 0,8 do 1,2 mm oraz ilość jednorazowo przeszczepionych graftów jest mniejsza (około 3 tysięcy). Jest to zabieg o bardzo małej inwazyjności, co jest jego główną zaletą. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko krwawienia oraz infekcji i bólu pozabiegowego. Metoda ta pozwala na przeszczep włosów bez użycia skalpela ani szycia skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

  • Metoda BHT:

Metoda BHT (Body Hair Transplant) stanowi nowość w dziedzinie zabiegów przeszczepu włosów. Opiera się ona na pobieraniu zespołów mieszków z innych niż głowa części ciała. Okolicą dawczą w tej technice może być każda skóra owłosiona, w przypadku kobiet skóra kończyn lub miejsca nienaturalnie owłosione (w przypadku zaburzeń hormonalnych). Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Włosy z miejsc okolicy dawczej są golone do około 1-2 mm. Następnie przy użyciu urządzenia SAFE System preparuje się pojedyncze mieszki włosowe, by później wyciągnąć je specjalnymi pęsetami. Następnie przeszczepy umieszcza się w obszarze biorczym za pomocą specjalnej techniki four-hand-stick-and-place. Zabieg ten może stanowić uzupełnienie metody FUE w celu ukrycia pozostających blizn.
Obecnie problem łysienia u kobiet może zostać całkowicie wyeliminowany, jednak aby to miało miejsce konieczne jest podjęcie działania oraz konsultacja z lekarzem specjalistą.