Porady online – jak z nich korzystać, jak się przygotować do konsultacji online z lekarzem, psychologiem...?

Porady medyczne udzielane online stały się nową rzeczywistością, ze względu na panującą pandemię, nie są jednak żadną nowością. Już od kilku lat z powodzeniem można było z nich korzystać, choć obecnie działa to na znacznie większą skalę niż do tej pory. Jak to działa? Jak się przygotować do takiej porady online?

Czym są porady online?

Porady online, to nic innego jak doradztwo, które można uzyskać bez wychodzenia z domu, za pomocą internetu. W ten sposób można skorzystać ze wsparcia w bardzo szerokim zakresie, ponieważ dotyczy to między innymi porad lekarskich, psychologicznych, dietetycznych, prawnych… Możliwości są naprawdę duże, a obecny czas, związany przede wszystkim z koronawirusem, tylko wzmógł tę gałąź działalności. Jak działają porady online opisuje blog porady-online.pl, biorąc pod uwagę różne formy wsparcia.

Porady online – jakie są zalety?

Czy to lekarz, czy psycholog, czy jakikolwiek inny specjalista, porad na najróżniejsze problemy można szukać drogą online. Nie trzeba więc wychodzić z domu, co nierzadko może być kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku osób o większych ograniczeniach w mobilności. Często jest to też jedyna opcja w momencie, gdy na przykład w naszym pobliżu nie ma żadnego specjalisty, a kontakt z nim wymagałby większej podróży. Plusem jest także fakt, iż porady online mogą odbyć się praktycznie w dowolnym czasie, a jedynie co będzie potrzebne to dostęp do komputera z internetem, czasami takie rozmowy odbywają się także przez kontakt telefoniczny, albo mailowy. Z powodzeniem znajdzie się zarówno porady płatne, jak i bezpłatne, ale to, co się wybierze, będzie zależało od nas.

Jak przygotować się do porady online z lekarzem, psychologiem…?

Tak naprawdę nie ma potrzeby specjalnych przygotowań. Po pierwsze należałoby się najpierw skontaktować z daną poradnią czy gabinetem i ustalić termin oraz formę kontaktu. Kolejna rzecz to po prostu czekać. Jeżeli ma być to rozmowa wideo, konieczne będzie przygotowanie komputera z dostępem do internetu i oraz posiadanie odpowiedniego programu do rozmów online np. Skype. Nic więcej nie trzeba robić, poza dokładnym przemyśleniem sprawy, z którą się zwraca do specjalisty. Wszystko odbywa się w zasadzie tak samo, jakby było się w gabinecie, tyle że od lekarza czy psychologa dzieli nas ekran. Co ważne, powinno się też znaleźć wygodne miejsce do prowadzenia rozmowy, najlepiej takiej, które zapewni nam odrobinę prywatności.

Jakie są wady konsultacji online?

Wad takich rozwiązań nie ma wiele, a większość z nich wynika przede wszystkim z indywidualnego podejścia do sprawy przez danego człowieka. Mimo wszystko wiele osób ceni sobie jednak bardziej bezpośredni kontakt i uznaje, że rozmowa online to nie to samo. Pewnym ograniczeniem może być też sama technologia – konieczny jest dostęp do komputera i internetu, a nierzadko odpowiednich programów. Osoby starcze mogą być w tym temacie niestety niezorientowane, co może wręcz uniemożliwić opcję takiego kontaktu.

Minusem jest również fakt, iż są to tylko porady — czasami może okazać się, że aby naprawdę pomóc, konieczne są dokładniejsze badania, przy których bezpośredni kontakt czy skierowanie takiej osoby do innego specjalisty staje się koniecznością.