Kilka słów o tym, czym zajmuje się dyżurny w komendzie.

Każda jednostka Policji to skomplikowany organizm, którego prawidłowe funkcjonowanie zależy od wielu czynników. Komendant stanowi mózg tego organizmu, ale dla sprawnego funkcjonowania  całości niezbędne jest zdrowe serce, takim sercem jest stanowisko dyżurnego

Zadaniem dyżurnych jest zapewnienie stałego, trwającego przez całą dobę kontaktu społeczeństwa z naszą formacją. To dyżurny odpowiedzialny jest za koordynację pracy wszystkich policjantów z danej jednostki, by  na podległym terenie panował ład i porządek. Jest to jedno z bardziej prestiżowych stanowisk w Policji, na dyżurkę trafiają osoby doświadczone, kompetentne, mające dużą wiedzę o policyjnej pracy i odpowiednie predyspozycje do pełnienia tej niezwykle odpowiedzialnej służby. Na stanowisku dyżurnego wszystkie zgłaszane zdarzenia zarówno telefonicznie jak i osobiście przez obywateli przechodzą segregację, oddziela się to, co istotne od spraw mniej pilnych. Niezwykle ważna w pracy dyżurnego jest kultura osobista i cierpliwość, bo do komendy zgłaszają się  różne osoby, z paletą różnorodnych problemów, czasem trudno jest wytłumaczyć, że w konkretnej sytuacji nie możemy pomóc, bo to zadanie innych służb.  

Do obowiązków dyżurnego należą m.in.

-zapewnienie natychmiastowej reakcji Policji na zgłoszone wydarzenie( np. wydaje polecenie przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie  policjantowi pełniącemu dyżur referencki, to dyżurny decyduje o sposobie obsługi danego zdarzenia)

-niezwłoczne inicjowanie działań po przyjęciu zgaszenia lub informacji o wydarzeniu (np. wysłanie grupy operacyjno- dochodzeniowej na miejsce przestępstwa- kradzieży z włamaniem, zniszczenia mienia i in.)

-bieżące kierowanie będącymi w jego dyspozycji siłami i środkami ( np. wysyłanie patrolu na interwencję, decyzja, która interwencja ma być obsłużona jako pierwsza, bo jest pilna )

-zapewnienie właściwego obiegu informacji o wydarzeniu (  dyżurnemu przekazywane są materiały z wykonanej przez policjantów różnych pionów pracy bieżącej dotyczącej obsługi zdarzeń, on kontroluje jakość zrealizowanych np. na miejscu przestępstwa czynności, wydaje polecenie uzupełnienia materiału dowodowego w zakresie, który jego zdaniem jest niezbędny a następnie przekazuje materiały do dekretacji komendantowi. Zdaje relację z tego, co się działo się na jego służbie, zgodnie z przepisami przekazuje niektóre informacje dyżurnemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie)

-współdziałanie z dyżurnymi innych jednostek Policji (np. w sytuacji, kiedy do zdarzenia przestępczego dochodzi na terenie jego i sąsiedniej jednostki)

Oczywiście wszystkie opisane czynności muszą być utrwalone poprzez zapis w odpowiednich systemach komputerowych, każda decyzja musi być uzasadniona i właściwa, tu nie ma miejsca na pomyłki. W Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie i podległych komisariatach służbę pełni 20 dyżurnych, pracują w systemie zmianowym -12 godzinnym. To właśnie na nich spoczywa obowiązek dbania o bezpieczeństwo i porządek  w naszym powiecie a także prawidłową obsługę zdarzeń, gdzie udział Policji jest niezbędny.

 

Dyżurny KPP w Chrzanowie