"Dzielnicowy bliżej nas"- realizacja programu w Alwerni

Pięciu dzielnicowych pełni służbę w Komisariacie Policji w Alwerni, jak każdy dzielnicowy w Polsce mieli i mają do realizacji zadania priorytetowe. Te zadania mają charakter dynamiczny, bo zmieniają się w zależności od potrzeb mieszkańców danego rejonu, w czym dużą zasługę ma Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i sami mieszkańcy,  za pomocą swoich przedstawicieli sygnalizują oni problemy w których rozwiązaniu może być pomocna Policja.

Zespół Dzielnicowych z Alwerni to nie tylko realizacja wymienionych zadań, ale wielki hart ducha i odwaga. Warto przypomnieć, że w dn. 16 lutego 2017roku dzielnicowi sierż. sztab. Grzegorz Moskała i mł. asp. Grzegorz Kobyłecki  podejmowali interwencję w miejscowości Nieporaz. Policjanci z narażeniem życia weszli do zadymionych pomieszczeń skąd wynieśli nieprzytomnego mężczyznę, którego reanimowali do czasu przybycia PSP i Pogotowia Ratunkowego. Niestety nie udało się uratować mężczyzny ale policjanci podjęli działania narażając własne życie.

Po wielkiej nawałnicy jaka przetoczyła się przez Alwernię i okolice 30.05.2017 roku pozostały ogromne zniszczenia m.in. w poważnym stopniu uszkodzona została nawierzchnia ul. Kijowskiej w Regulicach. Dzielnicowy Kobyłecki współpracując z sołtysem Regulic wnioskował do Urzędu Miasta w Alwerni o jej naprawę. Uszkodzona droga stwarzała zagrożenie w ruchu i utrudniała normalne funkcjonowanie mieszkańcom znajdujących się przy niej posesji. Działania w tym zakresie przyniosły pożądany skutek- droga zyskała nową nawierzchnię. Alwerniańscy dzielnicowi stawiają na ekologię, udowodnili to przeprowadzając wspólnie z urzędnikami z UG Babice kontrole pod katem wywozu nieczystości w miejscowości Zagórze. Problem udało się zredukować, mieszkańcy sołectwa chętniej korzystają z profesjonalnych usług wywozu nieczystości. Zajęli się też wspólnie z miejscowymi urzędnikami problemem dzikich wysypisk, dwa z nich usunięto, personalia jednego  „twórcy” wysypiska ustalono i wystosowano do sądu wniosek o ukaranie.

Pracownicy GKRPA w Alwerni i miejscowi dzielnicowi walcząc o zdrowie lokalnej społeczności skontrolowali 34 miejsca pod kątem łamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

W sumie na prelekcjach i dyskusjach spotkali się z 1560 uczniami i 132 nauczycielami mówiąc o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Nie zaniedbali też seniorów, byli na „ Uniwersytecie Trzeciego Wieku” gdzie wyjaśniali jak bronić się przed oszustwami, obsługiwać aplikację Moja Komenda, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i być bezpiecznym uczestnikiem Ruchu Drogowego.

Ważną część  pracy w terenie stanowiły dla dzielnicowych spotkania z sołtysami i radami sołeckimi, gdzie omawiano w.w. tematykę ale także szukano wspólnych rozwiązań najbardziej bolących problemów. Mundurowi podkreślają, że takie podpowiedzi ze strony mieszkańców są niezbędne, by móc reagować na zagrożenia, znać ich skalę a także umiejscowienie w terenie.

Zespół dzielnicowych zgodnie podkreśla, że realizacja programu „ Dzielnicowy bliżej nas” jest w ich gminach możliwa, bo w swoich rewirach mają mądrych i otwartych na dialog mieszkańców.