Każdego roku do miast migrują osoby zamieszkujące pozamiejskie zakątki. Lepsza praca, godniejsze zarobki, wyższy standard życia – to główne powody tego procederu. Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości miasta będą zmuszone pomieścić znacznie większą ilość mieszkańców niż obecnie. Jak to uczynić, jednocześnie zapewniając im wygodę i oczekiwane warunki życia? Trwają już projekty firm informatycznych, które pracują nad poszukiwaniem rozwiązań, które miałyby wspomóc miasta w obliczu nowych wyzwań. Proponowana jest jedna idea, która jest już wprowadzana w życie w wielu miejscach na całym świecie – idea tworzenia inteligentnych miast.

Smart City – po co i dla kogo?

Termin Smart City często tłumaczony jest jako inteligentne miasto, choć osoby władające językiem angielskim doskonale wiedzą, że słówko Smart ma także wiele innych znaczeń, niż tylko „inteligentny”. Do tej pory nie powstała jednoznaczna definicja „inteligentnego miasta”, gdyż każdy ze specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem kładzie nacisk na co innego. Jednemu zależy na funkcjonalności, kiedy inny stawia na rozwój technologii.

W życiu jednak panuje przeświadczenie, jakoby inteligentne miasto wykorzystywało technologie informacyjno-komunikacyjne celem zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej, a także jej komponentów składowych. A wszystko to po to, aby jego mieszkańcom żyło się lepiej, a ich świadomość podniosła się.


Co zapewnia nam Smart City?

Głównym założeniem jest zwiększyć powszechny dostęp do wszelkich informacji o mieście, a także najbliższych planach rozwojowych. Każdy powinien wiedzieć, jak zmieni się zamieszkiwane przez niego miast, a dostęp do tego typu informacji nie powinien być rezerwowany wyłącznie dla wybranych.

Ludzie chcą móc swobodnie i sprawnie załatwiać sprawy w urzędach i instytucjach miejskich, a inteligentne miasta mają im to poniekąd ułatwić. U wielu z nas załatwienie czegokolwiek w urzędzie spędza sen z powiek, a w Smart City wszystko ma przebiegać szybko i sprawnie.

Korzystne warunki do inwestowania w mieście, sprawna komunikacja czy dbałość o stan środowiska to pozostałe efekty odpowiedniego zarządzania miastem. Zaciekawiła Cię tematyka Smart City? Wejdź na stronę http://www.arcanagis.pl/kiedy-miasto-jest-inteligentne/ by jeszcze bardziej zgłębić temat i dowiedzieć się, jakie korzyści możesz czerpać z zamieszkiwania inteligentnego miasta.

Joomla SEF URLs by Artio