MICHAŁ GIER – ARTYSTA WYSTAWA CZASOWA WE DWORZE Z DROGINI

2014-10-17

Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza do zwiedzania nowo udostępnionej odwiedzającym wystawy "Michał Gier - artysta" dostępnej w dworze z Drogini od 13 października 2014 do 20 stycznia 2015r.



   Rzeźba ludowa od dawna interesowała artystów, miłośników historii i kolekcjonerów. Potocznie zwane "świątkami" - wykonane mniej lub bardziej nieporadnie w stosunku do rzeźby w kościołach, prezentują umiejętności rzeźbiarzy-samouków albo wyspecjalizowanych cieśli i stolarzy.

   Na przełomie XIX i XX wieku, na obszarze pomiędzy Chrzanowem, Krakowem i Wadowicami, działał Michał Gier, rzeźbiarz z Rybnej koło Czernichowa. Żył wędrując po domach, a za schronienie odwdzięczał się rzeźbą.
Gdy pod koniec lat 60. XX wieku kustosze z krakowskiego Muzeum Etnograficznego prowadzili badania terenowe w zachodniej Małopolsce, natrafili na przeszło osiemdziesiąt prac Giera w ponad dwudziestu miejscowościach. Pamięć o twórcy wciąż pozostawała żywa i chętnie o nim opowiadano. Szereg osób zdecydowało wtedy o sprzedaży lub ofiarowaniu w darze do muzeum swoich dewocyjnych pamiątek wykonanych niegdyś przez ludowego artystę z Rybnej.

   Michał Gier (1853-1929) wspominany był jako człowieka dobry i uczciwy. Wiódł nieustabilizowane życie, nie założył rodziny i nigdzie nie zatrzymywał się na dłużej.

   Jego domeną twórczą była rzeźba i płaskorzeźba wykonana zazwyczaj w drewnie lipowym i polichromowana farbami olejnymi. Dzieła Giera ukazują postacie patronów do których modlono się o zdrowie i urodzaj, przedstawiają sceny Męki Pańskiej i Ukrzyżowania, a najliczniejszą grupę stanowią figury Matki Boskiej zwane "Maryjkami", oraz wizerunki Madonny z Dzieciątkiem.

   M. Gier przez lata doskonalił swój warsztat odchodząc od ludowego prymitywu do rzeźby realistycznej.
Jedną z jego cech stylowych było ukazywanie świętych niewiast z wyrazistymi rysami twarzy, wydłużoną sylwetką i kaskadą włosów opadającą na plecy. Do postaci świętych wspomożycieli dobierał odpowiednie atrybuty i dbał, by prezentowały się w starannie wymodelowanych szatach. Podobno próbował także ukazywać sceny z życia codziennego biorąc za temat ludzi przy pracy na gospodarstwie czy dziecko bawiące się lalką.

   Michał Gier był analfabetą, nie sygnował więc swoich prac, ale dzięki temu że był rzeźbiarzem cenionym, został wyłoniony z całej plejady anonimowych twórców ludowych.

   Wystawa prezentuje wybór 37 eksponatów z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i jest pierwszym tak licznym pokazem rzeźby Michała Giera.        

                    
Wystawa  „Michał Gier - artysta”.
Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini.
Czas ekspozycji: 13 października 2014 - 20 stycznia 2015r.
Scenariusz: Grzegorz Graff.
Konserwacja rzeźby: Karina Grzesiowska. 
Fotografia: Andrzej Sułkowski, Marcin Wąsik.  
Realizacja: Grzegorz Graff, Marek Grabski. 
Współpraca: Piotr Skórkiewicz.







UM Chrzanów, http://www.chrzanow.pl/, http://www.chrzanow.pl/index.php?id=229&p=news,1106,show,3311