70 rocznica wyzwolenia Babic
2015-01-22
W 2015 roku przypada okrągła rocznica wyzwolenia spod okupacji hitlerowskich Niemiec. 70 lat temu miliony ludzi z podbitych krajów Europy z utęsknieniem oczekiwało zakończenia wojny  i uzyskania niepodległości.  
12 stycznia 1945 r. ruszyła zimowa ofensywa wojsk radzieckich. Rosjanie po przełamaniu linii niemieckiego oporu posuwali się na zachód, wyzwalając kolejne ziemie polskie spod okupacji hitlerowskich Niemiec. Naczelne dowództwo Armii Radzieckiej wyznaczyło do zdobycia rejonu Krakowa lewe skrzydło I Frontu Ukraińskiego, dowodzonego przez marszałka Iwana Koniewa, w tym 59. i 60. Armię oraz należącą do drugiego rzutu 21. Armię. Po wykonaniu tego zadania, maszerując nadal na zachód, miały one rozbić niemieckie wojska broniące górnośląskiego rejonu przemysłowego oraz Zagłębia Dąbrowskiego. Realizując te zadania, po walkach o Kraków i jego wyzwoleniu 19 stycznia 1945r. wojska 59. i 60. Armii ruszyły na zachód w kierunku Chrzanowa. W nocy z 19 na 20 stycznia 1945r. Rosjanie rozpoczęli bombardowanie niemieckich stanowisk na terenie Gminy Babice. W niedzielę 21 stycznia 1945r. wyzwolony został m.in. Rozkochów. Rosjanom nie udało się natomiast zdobyć z marszu Babic z powodu umocnień na linii oporu (przebiegała ona od Bolęcina przez Płazę - Czarny Las - Babice - Olszyny - Jankowice aż do mostu na Wiśle). Główne natarcie Rosjan na tym kierunku szło gościńcem krakowskim prowadzącym do Babic i wspierane było ogniem artylerii rozmieszczonej po zachodniej stronie Kwaczały. Niemcy skutecznie odpierali ataki, zadając Rosjanom ciężkie straty, szczególnie ze stanowisk znajdujących się w Czarnym Lesie i Kamionce Dużej. Dopiero zdobycie Chrzanowa przez wojska radzieckie 24 stycznia 1945r. spowodowało, że niemieckie oddziały, w obawie przed okrążeniem od tyłu, wycofały się ze swoich stanowisk na terenie Gminy Babice 25 stycznia 1945r. W tym dniu wyzwolone zostały Babice, Jankowice, Mętków, Olszyny, Płaza, Pogorzyce, Wygiełzów i Zagórze.
W wyniku walk najbardziej ucierpiały Babice. Prawdopodobnie 6 mieszkańców poniosło śmierć. Wschodnia i środkowa część wsi prawie legła w gruzach. Poważnie ucierpiał kościół: zniszczona została górna część wieży, południowa kaplica Serca Pana Jezusa legła w gruzach, nad głównym ołtarzem powstała w murze duża wyrwa. Od kul i odłamków uszkodzona została duża część wyposażenia świątyni. Przestrzelone zostało nawet tabernakulum i znajdujący się w nim kielich z komunikantami.
Tekst na podstawie książki Pana Franciaszka Ciury pt.: „Gminy Alwernia i Babice pod okupacją hitlerowskich Niemiec 1934-1945”
W Galerii Stara Gmina mieszczącej się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Babicach przy ul. Krakowskiej 47 można obejrzeć wystawę pt. „Żołnierze na frontach II wojny światowej” autorstwa Pana Mirosława Dudek.


















Gmina Babice, http://babice.pl/, http://babice.pl/index.php?id=1&p=news,235,show,2083