22 grudnia o godzinie 13:36 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym w Chrzanowie – Kroczymiechu.

Do zdarzenia wysłano dwa zastępy PSP oraz powiadomiono pogotowie ratunkowe i policję. Jako pierwsi na miejsce dotarli strażacy.

Jak się okazało samochód dostawczy marki Iveco zjechał z jezdni i uderzył w dom. Kierujący mężczyzna został uwięziony w pojeździe. Ratownicy przy pomocy narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do poszkodowanego, udzielili mu pomocy i na desce ortopedycznej wyciągnęli na zewnątrz - informuje st. kpt. Wojciech Rapka, rzecznik chrzanowskiej PSP.

Kierującym Iveco okazał się 63 - letni mieszkaniec miejscowości Studzionka - powiat pszczyński.

- Ranny odwieziony został do Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, gdzie pomimo reanimacji zmarł - powiedział Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej Komendy Powiatowej Policji.

Trwają czynności zmierzające do ustalenia wszelkich przyczyn i okoliczności wypadku.

 

fot. Łukasz Jeska

aktualizacja: 23.12.2010, 9:00

Dziewięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego otrzymało stypendium prezesa Rady Ministrów. Dostają je najlepsi uczniowie w kraju. Dwoje kolejnych chrzanowskich uczniów dostało stypendia z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Chrzanowscy stypendyści to Szymon Michna z I LO w Chrzanowie, Michał Domka z II LO w Chrzanowie, Wojciech Kukawski, uczeń Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie, Marzena Meder i Kamil Kryścin z Zespołu Szkół w Libiążu, Katarzyna Greń z Zespołu Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, Katarzyna Pałka z I LO w Trzebini, Sylwia Warzecha z ZSECh w Trzebini i Tomasz Kula z ZSTU w Trzebini.

Daniel Sadzikowski z I LO w Chrzanowie i Maria Walczak - absolwentka I LO w Chrzanowie, to tegoroczni stypendyści ministra edukacji narodowej.
Wymogi stawiane kandydatom do stypendiów są bardzo wysokie. W przypadku stypendium ministra edukacji narodowej są to zwycięstwa w olimpiadach międzynarodowych i ogólnopolskich. Stypendium mogą otrzymać także laureaci konkursów na pracę naukową oraz uczniowie, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

- Stypendium premiera przyznane zostaje natomiast uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej, który uzyskał w swej szkole najwyższą średnią ocen za wyniki w nauce lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy - mówi Aleksandra Nowak, rzeczniczka Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Stypendium premiera otrzymało 350 uczniów z całej Małopolski. W tym roku 27 stypendiów MEN powędrowało do Małopolan.
Nie są to małe pieniądze. Stypendium MEN ma formę jednorazowej nagrody pieniężnej i wynosi 3 tys. zł. Stypendium premiera wypłacane jest w dziesięciu ratach po 258 zł.

Chrzanowscy stypendyści zapowiadają, że część pieniędzy "zarobionych" na swej wiedzy, teraz przeznaczą na podręczniki.

- Takie stypendia motywują do dalszej pracy - mówią zgodnie.

Marzą im się także laptopy, super wakacje i... ciuchy.

 

Zadowoleni stypendyści z powiatu chrzanowskiego.

 

Źródło:

tekst i fot: Małgorzata Gleń

W okresie świąteczno - sylwestrowym oraz w okresie ferii zimowych zainteresowanie serwisem nart bardzo rośnie. Wzmożony ruch zaobserwowali lokalni przedsiębiorcy świadczący usługi dla narciarzy.

- W poprzednim tygodniu serwisowałem 14 par nart - mówi Paweł Dudek z Aktiv-Sport w Chrzanowie. Informuje, że ceny serwisu, czyli ostrzenia i smarowania zaczynają się od 35 złotych. Koszt serwisu deski snowboardowej od 45 do 55 złotych. - Czas oczekiwania na wykonanie usługi zależy od obłożenia, nie przekracza jednak 1-2 dni.

W tym roku zainteresowanie jest dużo większe gdyż śnieg i przyjazna narciarzom aura utrzymuje się od dłuższego czasu - przyznaje Paweł Dudek.

Paweł Dudek z serwisu Aktiv-Sport w Chrzanowie prowadzi sklep rowerowy, jednak w sezonie zimowym również nie narzeka na brak pracy.


- Serwisem zajmuje się dopiero pierwszy sezon, odbyłem jednak odpowiednie szkolenia, mam też certyfikat - chwali się Wojciech Zając z WojSport.pl mającą siedzibę w Myślachowicach. W sezonie letnim zajmuje się sprzedażą rowerów używanych oraz ich naprawą, w zimie trzeba sobie radzić inaczej - zauważa. Podobno WojSport również nie narzeka na brak klientów. Dostrzegł także rosnący potencjał narciarstwa biegowego i sprowadził kilkanaście par używanych "biegówek". - Nie każdego stać na nowy sprzęt - dodał na koniec. Tutaj za serwis zapłacimy równe 35 złotych niezależnie czy oddamy narty czy snowboard.

Mieszkańcom powiatu chrzanowskiego najbliżej na narty do Paczółtowic za Krzeszowicami oraz Rzyk w pobliżu Andrychowa. Usługi serwisowania nart oferowane są także na miejscu bezpośrednio przy stacjach narciarskich. Długa kolejka oraz wyższa cena przemawiają za tym, by do sezonu być przygotowanym już przed wyjazdem.

Wojciech Zając z WojSport.pl deklaruje, że dojeżdża także po sprzęt do klienta.

 

W gminie Trzebinia zakończyła się tegoroczna "Akcja Azbest", mieszkańcy od lipca do grudnia przekazywali zalegające odpady azbestowe. Wszystkie odpady azbestowo-cementowe zostały przewiezione na składowiska odpadów niebezpiecznych przez firmę pośredniczącą w akcji.

- W ramach tegorocznej „AKCJI-AZBEST" zebrano łącznie 626,5 tony odpadów azbestowo-cementowych z 246 gospodarstw domowych - informuje Robert Siwek rzecznik trzebińskiego magistratu. Dodaje, że na ten cel Gmina Trzebinia wydatkowała 168 tys. zł.

Tegoroczna akcja była organizowana już po raz ósmy, do tej pory w sumie zebrano około 3.676,5 ton azbestu. Na realizację akcji przeznaczono już 1.121.000 zł z czego na ten cel gmina przeznaczyła 871 tys. zł, resztę dołożył powiat Chrzanowski.

Szacuje się, że na terenie Gminy Trzebinia znajduje się jeszcze około 5.374 ton wyrobów azbestowych, głównie w postaci pokryć dachowych oraz płyt osłaniających ściany budynków.

W roku 2011 planuje się kontynuację akcji bezpłatnego odbioru odpadów azbestowo-cementowych od mieszkańców Gminy Trzebinia.

Dzisiaj około godziny 9.00 nastąpiła awaria wodociągu w rejonie ulicy Pogorskiej w Chrzanowie. Obecnie jest przerwa w dostawie wody na terenie osiedla Stella, części ulicy Pogorskiej w Chrzanowie, w Źrebcach oraz w Pogorzyce - Podstoki.

Awaria ma zostać usunięta w godzinach wieczornych dnia dzisiejszego. W tej sytuacji woda jest dostarczana mieszkańcom beczkowozami przez pracowników RPWiK.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że jakąkolwiek potrzebę dostarczenia wody należy zgłosić bezpośrednio dyżurnemu RPWiK pod numer telefonu 32 623 32 32 lub dyżurnemu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego telefon 32 625 00 00.

 

fot. sxc.hu

Dodatkowe kursy weekendowych pociągów interREGIO w wybrane dni przed świętami, Sylwestrem oraz w czasie długiego weekendu z okazji święta Trzech Króli – odpowiedzią Przewozów Regionalnych na większe zainteresowanie podróżami koleją w tym okresie.
Już od wtorku 21 grudnia Przewozy Regionalne wypuszczą na trasy więcej pociągów, by zapewnić większą liczbę miejsc na trasach dalekobieżnych. W wybrane dni w kilkudziesięciu pociągach interREGIO i REGIOekspres będzie udostępnionych nawet do 25 tysięcy miejsc siedzących. Składy kursujące normalnie tylko w weekendy mają w rozkładach wpisane dodatkowe terminy przed i po świętach Bożego Narodzenia; podobnie jest z Sylwestrem, a także z długim weekendem wypadającym z okazji święta Trzech Króli – po raz pierwszy ustawowo obchodzonego jako dzień wolny.
W czwartek 23 grudnia zostanie zainaugurowane nowe bezpośrednie połączenie IR BURSZTYN z Katowic do Gdyni przez Częstochowę, Zduńską Wolę, Inowrocław i Bydgoszcz. Dodatkowe kursy w dniach szczytu przewozowego zaplanowano m.in. dla pociągów kursujących z Warszawy do Krakowa, Zakopanego, Poznania, Piły i Wrocławia, z tego ostatniego miasta także do Kielc, ponadto z Poznania do Olsztyna, a także z Bielska-Białej do Wrocławia, Poznania i Łukowa przez Warszawę. Znacznie więcej będzie pociągów na trasie z Poznania przez Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów do Stalowej Woli.
Z zakupem biletu na pociągi Przewozów Regionalnych nie ma najmniejszego problemu. Warto przy tym pamiętać, że chcąc skorzystać z usług tego operatora określa się konkretny termin podróży i konkretną relację. Dzięki temu już po dokonanym zakupie można wybrać połączenie najkorzystniejsze spośród wszystkich realizowanych przez tego przewoźnika w danym dniu.
Taryfa interREGIO jest atrakcyjna cenowo i konkurencyjna wobec cen biletów innych przewoźników. Pasażerowie, mając do wyboru takie promocje, jak Ty i raz-dwa-trzy, Bilet turystyczny, REGIOpiątka, czy REGIOkarnet, mogą wyraźnie obniżyć koszt podróży, w zależności np. od liczby osób jadących razem i terminu podróży. Analogicznie podróżni korzystający z pociągów REGIO na lokalnych trasach mają do dyspozycji wiele ofert regionalnych. Najpopularniejsza promocja, jaką jest Połączenie w dobrej cenie, obejmuje już 171 relacji w całej Polsce.
Źródło informacji: http://www.przewozyregionalne.pl/
http://www.wsus.pl/centrum_dziennikarskie/loza_informacje/zestawienie/574_1.jpg
 
Także spółka kolejowa PKP InterCity uruchamia dodatkowe pociągi w okresie świąteczno noworocznym.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, PKP Intercity uruchomi dodatkowe połączenia do najpopularniejszych miejsc zimowego wypoczynku - Zakopanego, Wisły, Szklarskiej Poręby oraz Krynicy*. W wybranych pociągach będzie można skorzystać z miejsc w wagonach sypialnych lub popularnych kuszetkach.
Tabele z dodatkowymi kursami Tanich Lini Kolejowych oraz Express Intercity można zobaczyć (w formacie jpg.)
Źródło informacji: http://www.intercity.pl/
Joomla SEF URLs by Artio