Chrzanowski24.pl. Portal informacyjny powiatu chrzanowskiego.

[Aktualizacja] Strajk i co dalej? Zarząd Fablok S.A. komentuje sytuację w firmie

Wedle nieoficjalnych doniesień Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce Fablok sunie po równi pochyłej.  Od dawna mówi się tam o kryzysie.  W czerwcu ubiegłego roku pojawiały się opinie, że sytuację może uzdrowić między innymi modernizacja lokomotyw. Okazało się jednak, że zamówień, jest coraz mniej, a wręcz szykują się grupowe zwolnienia. Pisaliśmy o tym w sierpniu 2010 roku.

Od tego czasu minął już ponad rok, a sytuacja w Fabloku staje się coraz bardziej niepokojąca. Pracownicy są załamani. Ich wynagrodzenie wypłacane jest w ratach. W ubiegły poniedziałek, 14 listopada robotnicy postanowili przerwać pracę i urządzili strajk. Głosy sprzeciwu wobec takich praktyk ze strony kierownictwa stają się coraz głośniejsze, lecz nikt z pracowników nie chce wypowiedzieć się oficjalnie, w obawie przed konsekwencjami.

Ostre słowa podają z ust naszych czytelników. "Dragon" komentuje: "Gdzie pieniądze pożyczone kilka lat temu na "ratowanie spółki", gdzie dwumiesięczny ekwiwalent za pranie, gdzie wczasy pod gruszą, premie spawalnicze, jubileusze? "Toczki" już na was czekają Panowie".

Odpowiedzi ze strony kierownictwa wciąż nie ma. Prezes jest nieuchwytny. Poprosiliśmy o oficjalny komunikat firmę Fablok S.A. i nie dostaliśmy jej do tej pory. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, zamieścimy ją. Sytuacja pracowników wydaje się patowa. Czy ostatnie, dramatyczne wydarzenia zmienią sytuację, jaka panuje w Fabloku? To na razie pozostaje tajemnicą firmy.

Aktualizacja. 18. 11. 2011 r.

W odpowiedzi na nasze pytania zarząd firmy Fablok S.A. przesłał następujący komentarz:

 

Fablok S.A. aktualnie zatrudnia 680 osób. W bieżącym roku zatrudnienie wzrosło o 86 osób w grupie pracowników na stanowiskach robotniczych. W 2011 roku zwiększyliśmy wartość sprzedaży o około 50% w stosunku do 2010 roku pozyskując nowych klientów i wprowadzając do produkcji nowe wyroby, w tym między innymi uruchamiając naprawy rewizyjne połączone z modernizacją Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych tj. pojazdów pasażerskich eksploatowanych przez Przewozy Regionalne, co było bardzo dużym wyzwaniem techniczno-produkcyjnym. Jednak z uwagi na dalej trwający w Europie kryzys gospodarczy, przekładający się bardzo mocno na Spółki działające na rynku polskim, mamy problemy z bieżącą płynnością finansową. Żądania pracowników wysuwane w poniedziałek miały związek z powyższą sytuacją, która powoduje, że sporadycznie wypłaty dla pracowników realizowane są w transzach, a druga transza została realizowana z opóźnieniem 2 dni roboczych. W związku z powyższym podejmowane są energiczne działania mające na celu pozyskanie dodatkowych zewnętrznych źródeł dofinansowania Spółki.

 

 


Komentarze   

+30 #4641 ppo 2015-07-08 18:10
jakos k..wa cisza
Cytować
+30 #4642 solidny 2015-07-14 12:26
lobby jest silniejsze od inwestorów i nie dopuści do reaktywacji zakładu w szczególności zestawy kołowe
Cytować
+19 #4643 jaro79 2015-07-20 12:45
noi zestawy hamulcowe które takie dobre wrażenie robiły w DB
Cytować
+6 #4644 jaro33 2015-07-29 21:05
Wrazenie to robia. Ci co tam jeszcze sa w
Tym zakladzie.poraz ka.
Cytować
+6 #4645 ktoodszczekapierwszy 2015-07-31 20:35
http://przelom.pl/17205-w-fabloku-znow-maja-powstawac-czesci-do-lokomotyw.html

Inwestor ze Strzelec Opolskich podpisał w Krakowie umowę z syndykiem na dzierżawę części dawnej fabryki lokomotyw w Chrzanowie

zatrudnienią głównie byłych pracowników Fabloku szukają ślusarzy, tokarzy, generalnie fachowców z branży mechanicznej
Cytować
+8 #4646 radiokrakow 2015-07-31 20:51
http://www.radiokrakow.pl/gospodarka/fablok-w-chrzanowie-wznowi-produkcje/

W piątek 31.07.2015 część najstarszej w Polsce fabryki lokomotyw przejął nowy inwestor. To firma ze Strzelec Opolskich. Na początek przejmie ona dwie największe hale Fabloku i rozpocznie w niej kolejową produkcję.

- Chcielibyśmy uruchomić produkcję dotychczasową w zakresie lokomotyw i części do lokomotyw. Na ten moment planujemy rozpoczęcie usług w zakresie dostaw elementów i części do zestawów kołowych - mówi prezes firmy Energo Mechanik

Umowa została podpisana na czas nieokreślony. Wznowienie produkcji może potrwać jednak kilka miesięcy. Wszystkie urządzenia w fabryce od kilku lat stoją nieużywane. Na początek firma zatrudni kilkadziesiąt osób.
Cytować
+6 #4647 były fablokowiec 2015-08-01 00:14
Powodzenia, teraz ja już mam robotę i nie mam jej zamiaru zmieniać a znając życie inwestor wejdzie i będzie płacił magiczną minimalną krajową czyli całe 1300 na rękę ale życzę mu sukcesów bo szkoda zakładu a i może moje długi zostaną kiedyś przez syndyka spłacone...
Cytować
+7 #4648 adam80 2015-08-01 16:20
do @były fablokowiec rynek szybko zweryfikuje czy są chętnie do pracy fachowcy za wspomniane 1300zł ja szczerze wątpię - za tyle to emeryci przyjdą bo nawet ludzie po szkole nie będą za tyle pracować bo z czegoś żyć trzeba prawda?
Natomiast nowy inwestor powinien otrzymać pomoc na start - nie wiem może zwolnienie z podatków na jakiś okres? Może dofinansowanie, ale kredyt na preferencyjnych warunkach? Jedno jest pewne miasto powinno chuchać i dmuchać bo będzie praca będą wpływy z podatków za jakiś czas - teren Fabrycznej wygląda okropnie czas przywrócić temu miejscu lepszy wygląd a nie zrujnowana ciemna dzielnica miasta.
Cytować

Dodaj komentarz

Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież

No Flash

Dodaj

dodajwydarzeniedodajinformacjedodajfirmedodajogloszenie

Pogoda

Przewaga chmur

15°C

Chrzanów

Przewaga chmur

Wilgotność: 74%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 2 Sie 2015

    Przewaga chmur 28°C 16°C

  • 3 Sie 2015

    Zachmurzenie małe 31°C 18°C

warsztat samochodowy RIJO Chrzanów
firma projektująca dachy Jaworzno

BiznesJoomla.pl - rozwiązania CMS Joomla dla biznesu

rss

rss atom