Po raz pierwszy od 7 lat w Małopolsce wykryto przypadek wścieklizny. Wójtowie i burmistrzowie z terenu zagrożonego wścieklizną zobowiązani są do oznakowania go za pomocą tablic ostrzegawczych z napisem „Uwaga. Wścieklizna. Obszar zagrożony.” Tablice powinny być umieszczone na wszystkich drogach wjazdowych do obszaru zagrożonego.

W obszarze zagrożonym wścieklizną właściciele zwierząt powinni trzymać je pod pełną kontrolą, nie wolno także wprowadzać zwierząt do lasów.  Jeśli podczas spacerów natkniemy się na zwierzę, którego zachowanie odbiega od normy – np. zwierzę nie ucieka, powinniśmy powiadomić najbliższą lecznicę weterynaryjną, powiatowego inspektora weterynarii albo urząd gminy czy miasta.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii  zawiadomił, że na terenie województwa małopolskiego, w dniach  od 1 - 10 września 2010, zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny, w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

  • nie wchodzić na teren lasu,
  • zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do  Powiatowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej,
  • kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii,  w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.


Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii prosi mieszkańców o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń w celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień.
 

Bezpośrednie tereny zagrożenia wścieklizną zostały określone w okolicach gmin Bobowa (powiat gorlicki) oraz Ciężkowice (powiat tarnowski).


Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chrzanowie - tel: (32) 624-15-50, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie - tel: (12) 418-77-11

 

 

źródła:

  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie,
  • Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie