Reklama
Home Wiadomości lokalne Huczne obchody 100-lecia harcerstwa w Trzebini
Huczne obchody 100-lecia harcerstwa w Trzebini PDF Drukuj Email
czwartek, 07 października 2010 11:02

Harcerze z Trzebini wyjątkowo uroczyście będą obchodzić istnienie swojej organizacji. W tym roku harcerstwo na ziemiach polskich obchodzi 100-lecie istnienia. - Nasza organizacja uczy braterstwa i przyjaźni. Ciągle w nasze szeregi dołączają nowe osoby, bo widać, że te wartości nadal są żywe i ważne dla młodzieży - podkreśla harcmistrz Irena Piątek, komendant Hufa ZHP im. ks. harcmistrza Mariana Luzara w Trzebini.

Stulecie harcerstwa w Trzebini będzie obchodzone 16 października na sali kina Sokół. To ma być spotkanie wielu już pokoleń harcerzy, dla których hufiec był domem przez chwilę i na całe lata. Hasłem przewodnim będzie "Wszyscy harcerze to jedna rodzina". Ma być wspólne śpiewanie, odznaczenia najwybitniejszych działaczy, filmy i podziękowania dla przyjaciół, a od 23 października czynna będzie wystawa o harcerstwie na ziemi chrzanowskiej. Do trzebińskiego hufca obecnie należy ponad 500 osób z gmin Trzebinia, Libiąż i Chełmek. To osoby w wieku od przedszkolaków przez studentów po seniorów.
Każdy z nich w organizacji znajduje coś dla siebie.

Początki harcerstwa na ziemiach polskich sięgają 1909 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze informacje o skautingu. Taka formę pracy z młodzieżą podchwyciły trzy organizacje: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Ruch Etyczny "Eleusis" i Organizację Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie". Członkiem ich był Andrzej Małkowski. To jemu udało się stworzyć pierwszą organizację skautowską na ziemiach Polskich. Było to w Krakowie. - Jesteśmy dumni z tego, że tak blisko od Trzebini tworzyła się ta organizacja - podkreśla harcmistrz Irena Piątek.

Równie stara jak sam ruch jest odznaka. Istnieje od 1912 roku. To krzyż zaprojektowany na wzór Virtuti Militari. To na nim, po raz pierwszy w Polsce, znalazła się lilijka skautowa. - Historia, wspólne stroje i odznaki łączą nas od tylu lat. Kilkanaście pokoleń budowało nasza służbę - podkreśla pani harcmistrz i zaprasza do swych szeregów ludzi, dla których idea harcerstwa jest bliska.

Źródło:

tekst: Małgorzata Gleń
fot. Rafał M. Socha, Drużyna Reprezentacyjna Związku Harcerstwa Polskiego (na licencji GNU FDL)

Dodane przez:
GazetaKrakowska
 




Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
mniej | więcej miejsca

busy
Poprawiony: czwartek, 07 października 2010 11:18
 





Reklama


Twoje Miasto Za Pół Ceny

Powiat Chrzanowski: Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Alwernia, Babice, Bolęcin, Czyżówka, Dulowa, Karniowice, Lgota, Młoszowa, Myślachowice, Piła Kościelecka, Płoki, Psary, Balin, Luszowice, Płaza, Pogorzyce, Źrebce, Brodła, Grojec, Kwaczała, Mirów, Nieporaz, Okleśna, Podłęże, Poręba Żegoty, Regulice, Źródła, Babice, Jankowice, Mętków, Olszyny, Rozkochów, Wygiełzów, Zagórze, Gromiec, Żarki
Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści przekazywane i publikowane przez Użytkowników. Treści zamieszczane przez Użytkowników nie są poglądami i opiniami twórców Serwisu. Użytkownik zamieszczający treści niezgodne z prawem może ponieść za nie odpowiedzialność karną oraz cywilną.
Wydawca serwisu - informacje i kontakt
.