Fundacja Partnerstwo dla Środowiska wydała Paszport Zielonych Szlaków – Greenways.

 

Jest to książeczka zawierająca podstawowe informacje o szlakach, ekomuzeach, produktach lokalnych, imprezach oraz questach (np. najbliższym questem dla mieszkańców Chrzanowa jest Wyprawa odkrywców "Od La Verny do Alwerni" po położonej na szlaku Kraków–Morawy–Wiedeń Greenways Alwerni przybliża historię jej powstania. Trasa rozpoczyna się w kolebce Alwerni - pod Klasztorem OO. Bernardynów. Czas przejścia: ok. 30 min.). To także przepustka do uzyskania Odznaki Zielonych Szlaków – Greenways – zawiera regulamin i miejsce na wbicie pieczątki poszczególnych obiektów, które należy zwiedzić, aby uzyskać tą pieczęć. Aby zdobyć odznakę należy zwiedzić określoną ilość Centrów Zrównoważonej Turystyki, muzeów i zabytków architektury, skanseny, a także wykonać pewne zadania. Do zdobycia są 4 stopnie odznaki – popularna, brązowa, srebrna i złota.


Paszport taki można otrzymać w siedzibie Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej  w Wygiełzowie ul. Lipowiecka 3. Nadwiślański Park Etnograficzny w Babicach stanowi Centrum Zrównoważonej Turystyki i właśnie tu można zdobyć pierwszą pieczątkę.


Zielone szlaki - Greenways to nic innego jak tylko szlaki dla niezmotoryzowanych użytkowników, głównie rowerzystów i pieszych, prowadzące wzdłuż naturalnych korytarzy, historycznych tras handlowych, rzek i kolei. Przez Polskę przebiega sześć zielonych szlaków - greenways: Bursztynowy Szlak Greenways, Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways, Zielony Rower Greenway – Karpaty Wschodnie, Podlaski Szlak Bociani, Szlak Odry i Greenway Naszyjnik Północy. Wśród Zielonych Szlaków Greenways można zwiedzić takie perełki jak Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, JuraPark w Bałtowie, Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej im. Jana Szweda w Pionkach, zamek krzyżacki w Człuchowie, rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, Góra Zamkowa w Suwalskim Parku Krajobrazowym, czy ścieżka edukacyjna w Białowieskim Parku Narodowym, ale także liczne ekomuzea, skanseny, punkty informacji turystycznej, gospodarstwa agroturystyczne i inne.

Zatem to też nic innego jak tylko aktywne poznawanie ciekawych miejsc i zakątków naszej Polski, co można czynić nawet jesienią i zimą.