Altana ogrodowa to idealne miejsce do wypoczynku w letnie dni, ale także strefa intymna, gdzie możemy poczytać ulubioną książkę lub w spokoju uporać się z myślami.

Jaka altanka najlepsza

Trudno jest wskazać jakiś konkretny model, ale można podpowiedzieć, czym się kierować przy wyborze altanki ogrodowej.

Przede wszystkim trzeba zdecydować jakie funkcje ma pełnić altana ogrodowa. Pod uwagę należy brać:

  • możliwość schronienia przed słońcem,
  • ochronę przed deszczem,
  • jako miejsce spożywania posiłków,
  • jako miejsce spotkań towarzyskich,
  • jako element aranżacji i dekoracji ogrodu.

W zależności od funkcji jaką chcemy, żeby pełniła altanka, wybieramy model oferowany przez producenta. Do wyboru mamy proste modele oparte na lekkiej konstrukcji zapewniającej tylko ochronę przed deszczem i słońcem. Najczęściej tego typu altany są bardzo proste, oparte na 4 słupach nośnych i konstrukcji dachu. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być narożne donice na dekoracyjne rośliny.

Altany dostępne na https://www.produktyogrodowe.pl/20-altanki-altany-ogrodowe-drewniane


Altany do wyższych zadań

Jeżeli chcemy, by altana spełniała inne zadania, niż tylko osłona przed słońcem i deszczem, to musi to być altana o bardziej zaawansowanej konstrukcji. Jeżeli chcemy, żeby służyła jako miejsce spożywania posiłków dla domowników i miejsce spotkań z przyjaciółmi, to altana musi być odpowiednio większa i jej ściany muszą stanowić zabezpieczenie przed wiatrem. Oczywiście musi posiadać odpowiednie wyposażenie, czyli stół i ławy. Przyjmuje się, że altana 3x3m może pomieścić ok. 6 osób. Jeżeli prowadzimy bardzo intensywne życie towarzyskie lub posiadamy większą rodzinę, to altana powinna posiadać większe rozmiary.

Kształt altany możemy dopasować do aranżacji ogrodu i własnych upodobań. Producenci oferują okrągłe altany ogrodowe, w kształcie kwadratu, sześciokątne a nawet poszerzane altany ośmiokątne. Do wyboru jest także różne wykończenie ścian. Mogą to być tylko słupki nośne, ściany ażurowe lub pełne. Zaletą ścian ażurowych jest możliwość obsadzania ich ozdobnymi pnączami, dzięki temu altanka będzie pełnić równocześnie rolę pergoli.

Joomla SEF URLs by Artio