Od 1 stycznia znikną linie 300 i 319 dowożące mieszkańców powiatu chrzanowskiego do Jaworzna. Powodem jest ponad stuprocentowa podwyżka stawki jaką w trakcie negocjacji z ZKKM zaproponował jaworznicki organizator komunikacji miejskiej czyli Miejski Zarząd Dróg i Mostów. – Tak drastycznej podwyżki nie mogliśmy zaakceptować – mówi prezes ZKKM Marek Dyszy.

Decyzja o nieprzedłużaniu umowy z Jaworznem zapadła w trakcie obrad Zarządu ZKKM 11 października. - Zostaliśmy postawieni pod ścianą, nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Obecnie w ramach współpracy płacimy jaworznickiemu PKM 330 tys. złotych. Nowe warunki mówią o kwocie blisko 700 tys. złotych – wyjaśnia prezes Dyszy, który skierował do MZiDM pismo informujące o zakończeniu współpracy. Jednocześnie zapewnia, że mieszkańcy powiatu dojeżdżający na Śląsk nie zostaną na lodzie: – Od 1 stycznia komunikację na Śląsk zapewnią prywatni przewoźnicy. Trwają negocjacje, ale chcielibyśmy, aby busy w tamtą stronę odjeżdżały co 15-20 minut, co powinno zaspokoić popyt – twierdzi prezes dodając, że Związek nie jest w stanie samodzielnie finansowo utrzymać linii międzywojewódzkiej na Śląsk.

Na spore zmiany będą musieli przygotować się także mieszkańcy chrzanowskich Kątów, gdyż ZKKM nie planuje utworzenia linii dowożącej mieszkańców tego osiedla (dotychczas robiła to linia 300). Komunikację także mają zapewnić prywatne busy jadące w stronę Śląska. Bardzo prawdopodobne jest, że wzrośnie liczba kursów linii 29 na trasie do Balina, obsługiwanej dotąd także przez linię 319.

Prezes Dyszy nie wyklucza, że jaworznicki organizator komunikacji zdecyduje się zostawić kilka kursów na trasie Jaworzno – Chrzanów. Jednak na tę chwilę nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje.

Współpraca naszych gmin z Jaworznem trwała od 1991 roku, kiedy to Chrzanów, Libiąż, Trzebinia i Jaworzno stworzyły ZKKM. Po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego i likwidacji województwa katowickiego w Związku Komunalnym pozostały trzy gminy powiatu chrzanowskiego. Od 2009 roku kursy linii organizowane przez PKM Jaworzno funkcjonowały na zasadzie wzajemnych porozumień. Od 2013 roku komunikacja na Sląsk nie będzie już organizowana przez jaworznickiego przewoźnika.

Komentarze   
0 #1 ZYX 2012-10-16 00:12
Zlikwidujmy wszystko, żeby nie było niczego !!!
Cytować
0 #2 cam 2012-10-16 00:37
zostańmy od razu z jednym autobusem objeżdżającym caly powiat chrzanowski ;-)
Cytować
0 #3 U 2012-10-16 01:10
Po Jaworznie PKM tez zlikwidowal sporo kursow, teraz widze, ze z "propozycja nie do odrzucenia" wystapil do zkkm... 700.000 zl za kilka autobudow jezdzacych tylko do Jaworzna to jakas pomylka chyba.
Cytować
0 #4 jaworznianin 2012-10-16 02:03
MZDiM w Jaworznie, jako zarządca transportu zbiorowego informuje Pasażerów o przekazanym 11 października bieżącego roku stanowisku Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna" w Chrzanowie dotyczącym zakończenia z dniem 31 grudnia 2012 roku współpracy w zakresie zapewnienia połączeń na liniach 300 i 319 między Gminą Jaworzno a Gminą Chrzanów.W celu zapewnienia połączeń pomiędzy Gminą Chrzanów a Gminą Jaworzno dotychczasowa współpraca w zakresie transportu publicznego oparta była na porozumieniach komunalnych, które zawierane były począwszy od roku 2009, w ślad za którymi Gmina Chrzanów partycypowała w kosztach utrzymania linii łączących obszary obu tych gmin, zapewniając tym samym skomunikowanie nie tylko pomiędzy Chrzanowem i Jaworznem (bardzo duży udział mieszkańców Chrzanowa dojeżdżającej bezpośrednio do Jaworzna, jak i poprzez przesiadki w Jaworznie do Katowic i Sosnowca) ale również pełniąc rolę komunikacji gminnej zarówno dla Balina jak i dla dzielnicy Kąty. Gmina Jaworzno pośród propozycji dalszej współpracy na podobnej zasadzie w kolejnym okresie zaproponowała latem b.r. system wzajemnych rozliczeń zgodny z obowiazującym od 2011 roku zmienionym ustawodawstwem, tożsamy zresztą z systemem od lat stosowanym także pomiędzy ZKKM a innymi gminami - t.j. każda ze stron ponosi koszty realizacji przewozów na swoim terenie.

W związku ze stanowiskiem ZK "KM" w Chrzanowie począwszy od stycznia 2013 roku prawdopodobna stanie się reorganizacja w zakresie przebiegu i funkcjonowania linii 300 i 319 poprzez skrócenie tras odpowiednio do Cezarówki Dolnej i Koźmina.

Gmina Jaworzno – będąc otwarta na propozycję - oczekuje na informację od ZKKM Chrzanów na temat udziału Związku w rozwiązaniu kwestii komunikacji między Jaworznem a Chrzanowem po 31 grudnia 2012 roku
Cytować
0 #5 Czikita 2012-10-16 04:36
brawo, brawo! mam nadzieję, że mieszkańcy Kątów pozbawieni JAKICHKOLWIEK autobusów i skazani na busy podziękują swojemu reprezentantowi w ZKKM'ie panu Filipczakowi! Jakby się wzioł za robote, zamiast zwoływać ludzi na wybory do rady osiedlowej toby może autobusy były. Ale tylko kasa i kasa!
Cytować
0 #6 Dziadziunio 2012-10-16 13:01
Każdemu po rowerze !!
Cytować
0 #7 jola 2012-10-16 15:44
jeszcze troche ludzi ma pracę na Ślasku to trzeba im utrudnić dojazd tak o nas dbają nasze władze
w okolicy juz wszystkie zakłady zdążyli zlikwidować to najlepiej Chrzanów ogrodzić i zrobic zamkniete miasto
Cytować
0 #8 xyzfsdfs 2012-10-16 19:31
Kochani radni katów . Jesteście tak samo beznadziejni jak cała polityka w naszym kraju. Dziekuję.
Cytować
0 #9 kątownik 2012-10-16 23:25
brawo... brawo... BRAWO! po prostu genialnie! jw. najlepiej Chrzanów ogrodzić i zrobić getto! a nie zamknięte miasto... Zresztą wystarczy porównać Chrzanów i Jaworzno... co się dzieje u Nas w mieście a co w Jaworznie - żałosne...
Cytować
0 #10 z 2012-10-17 00:05
Chrzanów chciał do Krakowa to ma co chciał - busem do granicy województw potem kawałek pieszo dalej już normalnym autobusem.
Cytować
0 #11 uczeń 2012-10-17 00:51
Pomińmy fakt że bardzo dużo młodych osób dojeżdza do szkoły z Chrzanowa i okolic do Jaworzna
Cytować
0 #12 egon 2012-10-17 01:31
Jak z tego wynika w tzw. Małopolsce (gdzie wszystkiego jes mało) autobusy miejskie mogą jeździć tylko w Krakowie i byłych miastach wojewódzkich typu Nowy Sącz lub Tarnów plus Oświęcim jako tzw. stlyca tzw. Małopolski Zach..
W innych miastach powiatowych docelowo chyba nie bedzie miejskich autobusów tylko busy.
Cytować
0 #13 noe 2012-10-17 02:13
Dziękujemy naszym Radnym i panu burmistrzowi Robertowi Maciaszkowi za troskę o komunikację autobusową i GODNE REPREZENTOWANIE NASZYCH POTRZEB.
Dzięki Wam możemy piechotą lub na rowerze pedałować w kierunku Sląska. Zdrowo to i tanio.

Dla zainteresowanyc h, komu konkretnie należa się podziękowania:

Skład Zgromadzenia ZKKM:
ANDRZEJ FILIPCZAK, ROBERT MACIASZEK ,
Jan Zemirek, Lucjan Kraus, Zygmunt Sroka, Franciszek Brzózka,

Skład Zarządu ZKKM:
Marek Dyszy, ROBERT MACIASZEK, Franciszek Brzózka

Więcej ciekawostek na stronie ZKKM. ;-);-)
Cytować
0 #14 paulo 2012-10-17 02:33
I jeszcze Adrianowi Gajowi urzędnikowi samorządowemu dziękujemy
Cytować
0 #15 moim_zdaniem 2012-10-17 03:12
Dzisiaj wieczorem 16.10.2012 jadac do pracy z Chrzanowa do Jaworzna kursem o 20:53 z Chrzanowa zostalem poproszony przez dwie Panie blond o wypelnienie anonimowej ankiety.

W ankiecie byly pytania o polaczenia linia 319 o godz. 20:53 i o 22:28 z chrzanowa do jaworzna. Miedzy innymi byly tam pytania o to jak czesto korzystam z tych polaczen, czy dojezdzam tylko do jaworzna czy sie przesiadam, czy wykorzystuje to polaczenie do dojazdu do pracy czy do domu?

W pierwszej chwili w zwiazku z tym ze dzien wczesniej przeczytalem o odmowie wspolpracy przez ZKKM Chrzanów z MZDiM Jaworzno pomyslalem ze ZKKM bada rynek czy takie polaczenia sa potrzebne.

Ale mile Panie jadace z centrum Chrzanowa wysiadly na poczatku Balina i zaczalem sie zastanawiac dla kogo wlasciwie wypelnilem ta anonimowa ankiete.

Czy przypadkiem nie dla prywatnego przewoznika badajacego potrzeby rynku ? Moze ktos wie o co chodzi?

Swoja droga jest zle w Chrzanowie z komunikacja miejska. Autobusy tez nie jezdza przepelnione, jednak duzo ludzi jezdzi swoimi autami. Ale przeciez nie wszyscy maja auta, nawet jesli je maja to nie zawsze pojada autem. Komunikacja w strone Jaworzna jest bardzo potrzebna. Ludzie dojezdzaja do pracy w obie strony, mlodziez do szkol. Dla Chrzanowa komunikacja w strone Katowic to podstawa. Mnostwo ludzi ma prace na Sląsku.
Cytować
-1 #16 sas 2012-10-17 14:23
a mnie to zupełnie nie obchodzi. ja w czasach okupqcji śląskiej dojeżdżałem do pracy w krakowie i nik się nami nie przejmował to dlaczego nagle mamy sie dręczyć tymi, którzy olewali nas, ludzi pracyjcyh w krakowie przez tyle lat. sami sobie teraz poradzcie. a chrzanów, tak chciał wrócić do małopolski bo to normalne dla tego miasta miejsce. a sztuczny twór zwany jaworznem to miasto bez żadnej perspektywy zlepek wsi nic więcej.
Cytować
0 #17 Rebel 2012-10-18 14:01
I oficjalne stanowisko MZDiM z którego wynika, że do tej pory Chrzanów płacił połowę realnej stawki, a Jaworzno dopłacało do kursowania tych lini...
Stanowisko MZDiM dotyczące komunikacji na relacji Jaworzno – Chrzanów.

W świetle pojawiających się informacji medialnych oraz pytań ze strony pasażerów w sprawie wykonywania dalszych połączeń przez autobusy linii 300 i 319, MZDiM przedstawia poniżej szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Różnica w stosunku do dotychczasowego systemu rozliczeń polega na tym, że do chwili obecnej Jaworzno współfinansuje w 42% koszty funkcjonowania linii 300 i 319 także na terenie Chrzanowa oraz finansuje w 100% koszt funkcjonowania linii na terenie Jaworzna podczas gdy Chrzanów współfinansuje funkcjonowanie w/w linii wyłącznie na terenie Chrzanowa – tymczasem dla roku 2013 zaproponowano system polegający na finansowaniu przez każdą ze stron porozumienia 100% kosztów funkcjonowania linii na swym terenie. Taki system rozliczeń funkcjonuje od lat wśród większości organizatorów komunikacji zbiorowej, m. in. w KZK GOP oraz ZK"KM" Chrzanów.

(...)
Cytować
0 #18 ART 2013-01-14 18:10
I w ten sposób dochodzimy do patologicznej sytuacji w której na Śląsk będzie się można dostać tylko zatłoczonymi minibusami. Ale nie ma się co dziwić skoro wśród osób zarządzających chrzanowskim zkkm-em i innych "pierdzących w nim w stołki" można znależć osoby które nie umią dobrze ułożyć rozkładu jazdy, są opryskliwi w stosunku do petentów i potrafią rzucić słuchawką telefonu w trakcie rozmowyy z petentem (autentyczne przypadki). Tacy "zarządcy" powinni raczej pracować przy zbiorze truskawek lub dojeniu krów jeśli do tego by się w ogóle nadali. Jak tak dalej pójdzie to cofniemy się do furmanek i zaprzęgów konnych z epoki zaborów bo nawet za Polski międzywojennej czy PRL-u komunikacja się rozwijała a teraz upada. Wstyd.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio