Wiedza i świadomość tego, co nas czeka, dają poczucie bezpieczeństwa. Nie inaczej wygląda kwestia ta w przypadku czekającej nas operacji. Wiedząc, co dokładnie będzie się działo, jaki przebieg ma konkretny zabieg, a przede wszystkim, jakie są ewentualnie inne opcje postepowania w przypadku naszej choroby, z pewnością ograniczymy swój lęk i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z poddaniem się zabiegowi operacyjnemu. Zatem, jeśli czeka Cię operacja, wcześniej zadbaj o specjalistyczne konsultacje.

Boisz się? Masz wątpliwości? Powinieneś porozmawiać

Większość z naszych lęków i wątpliwości wynika z niewiedzy i braku świadomości, co do przebiegu, charakteru i efektów leczenia operacyjnego. To zupełnie naturalne, że towarzyszy nam strach. Przecież decyzja dotycząca poddania się zabiegowi operacyjnemu to jedna z najtrudniejszych, jakie musimy podjąć w życiu. A nasza wiedza w tym zakresie jest niestety mocno ograniczona. Dlatego tak istotne jest, abyś porozmawiał z właściwym specjalistą zanim wybierzesz się do szpitala i położysz w szpitalnym łóżku.

Specjalistyczne konsultacje dotyczą zarówno analizy dobranej metody leczenia (może warto zdecydować się na opcję alternatywną, mniej inwazyjną?), jak i jej przebiegu oraz efektów. Rozmowa ze specjalistą i odbycie konsultacji z zakresu chirurgii ogólnej bądź też onkologicznej, do jakich możesz najprościej dotrzeć wchodząc na chirurgia-onkologia.com.pl/, nie tylko rozwieją Twoje wątpliwości, ale z pewnością sprawią, ze po prostu przestaniesz się bać tego, co Cię czeka.

Pamiętaj, że Ty także powinieneś powiedzieć wszystko

Wielu pacjentów nie informuje lekarza o wszystkich faktach dotyczących swojego stanu zdrowia, przyjmowanych leków itp. Najczęściej dzieje się tak z powodu poczucia wstydu oraz niewiedzy. Po co mam o tym mówić, jeśli nie ma to związku z chorobą? To przecież tylko nadciśnienie. Zupełnie zapomniałam o tych ziołowych tabletkach. – tego rodzaju przekonania towarzyszą nam najczęściej podczas konsultacji przedoperacyjnych. A zatajenie, także nieświadome, nawet najdrobniejszego szczegółu może mieć poważne konsekwencje w zakresie przeprowadzanego zabiegu. Dlatego też warto być z lekarzem absolutnie szczerym.

O co może zapytać Cię lekarz podczas konsultacji? Będą to na pewno występujące choroby towarzyszące, np. cukrzyca, alergie lub nadciśnienie, a także wykaz przyjmowanych leków oraz stan uzębienia (może konieczne będzie wyleczenie zębów przed danym zabiegiem operacyjnym?). Jeśli zdecydujesz się na specjalistyczne konsultacje mające potwierdzić ewentualną konieczność Twojego poddania się zabiegowi, z pewnością niezbędna tutaj będzie cała dokumentacja medyczna i wyniki zrealizowanych dotychczas badań, którymi dysponujesz. Na tej podstawie wskazana zostanie konkretna technika operacyjna oraz szczegółowy przebieg procesu leczenia.