Dotychczas inwestor musiał zmagać się z całą machiną administracyjną i uzyskiwać multum dokumentów i pozwoleń. Od 1 stycznia 2017 roku wiele procedur zostało uproszczonych.

Zgłoszenie budowy a zezwolenie na budowę

Planując budowę domku rodzinnego nie musimy już występować do odpowiedniego urzędu o zezwolenie na budowę, ale wystarczy zgłoszenie budowy. Taka procedura możliwa jest w przypadku, gdy w projekcie domu złożonym do urzędu jest zapis, że budynek nie ma negatywnego oddziaływania na otoczenie. W przeciwnym wypadku wymagane jest zezwolenie na budowę.
Obie procedury wymagają złożenia odpowiednich dokumentów i przede wszystkim projektu budynku. Inny jest natomiast sposób postępowania urzędu. W przypadku zgłoszenia do 30 dni urząd udziela zgody pisemnie lub wyraża tzw. „zgodę milczącą” (nie odpowiada pisemnie).
W przypadku pozwolenia na budowę procedura trwa do 65 dni i musi mieć formę pisemną. W tym czasie wątpliwości mogą zgłosić sąsiedzi lub mieszkańcy i muszą być one wzięte pod uwagę.

Obiekty małej architektury

Nowe regulacje prawne ułatwiają także zagospodarowanie przestrzeni na działce. Budowa altany czy wiaty o określonych parametrach nie wymagają żadnych pozwoleń, a jedynie zgłoszenia. Znacznie łatwiej jest też stanie się właścicielem basenu w ogrodzie. Do 50 m2 nie wymaga to załatwiania żadnych formalności w urzędzie, ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Odstąpienie od projektu

Nowe przepisy i w tym zakresie ułatwiają życie inwestorom. Wiele osób zastanawiało się nad wyborem gotowego projektu ze względu na możliwość wprowadzania zmian na etapie realizacji inwestycji. Ograniczenia były dość istotne, dotyczyły zwłaszcza wymiarów zewnętrznych i dachu. Obecnie zasada jest prosta. Zmiany nie przekraczające 2% wymiaru budynku nie wymagają dodatkowych zezwoleń, pod warunkiem że nie zmieniają oddziaływania budynku. Od stycznia 2017 r. możemy więc zastosować grubsze płyty do ocieplenia bez składania podania do urzędu.
Łatwiej jest też zalegalizować samowolę budowlaną po spełnieniu określonych warunków.
Zobacz również: Praktyczne porady i wskazówki do zastosowania podczas budowy domu http://pracownia-projekty.dom.pl/ - jednorodzinne gotowe projekty domów na każdą kieszeń.

Joomla SEF URLs by Artio